شنبه, 21 بهمن 1396 ساعت 14:00

سیف: اروپا می تواند بهترین راه حفاظت از برجام را پیدا کند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس کل بانک مرکزی ایران با تاکید بر اینکه اروپا می تواند بهترین راه را برای محافظت از موضع خود در برجام بیابد، اعلام کرد: ایران هنوز به طور کامل به منافع وعده داده شده در برجام دست نیافته است.

 ولی اله سیف روز شنبه در پیامی به کنفرانس یورومانی که با حضور فعالان اقتصادی و با موضوع ایران در پاریس برگزار شد، با ترسیم فضای عمومی و چشم انداز آتی اقتصاد ایران، روابط تجاری و اقتصادی را بهترین راه برای تحقق جهانی سرشار از صلح درازمدت و واقعی دانست و در این راه، ایران را شریکی قابل اعتماد برای صلح و تجارت دانست.

رئیس کل بانک مرکزی در این پیام تاکید کرد: پس از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، ما تلاش می‌کنیم اقدامات موثری را برای ورود مجدد اقتصاد ایران به بازارهای جهانی طراحی و اجرا کنیم؛ در طول این سال ها ایران همواره به تعهدات بین‌المللی خود در برجام عمل کرده است. علاوه بر این ایران اقدامات اصلاحی را برای هماهنگ سازی قوانین و مقررات مالی و بانکی خود با استانداردهای بین‌المللی به اجرا گذاشته است.
سیف نوشت: نگاهی کوتاه به عملکرد اقتصاد کلان اخیر، بهبودهای قدرتمندی در شاخص‌های اقتصادی را نشان می دهد؛ رشد تولید ناخالص داخلی حاکی از آن است که اقتصاد به میزان زیادی بهبود یافته است.
به باور وی، رشد کلی تولید ناخالص داخلی در نیمه اول سال مالی کنونی که از ۲۱ مارس ۲۰۱۷ (اول فروردین 96) آغاز شده است، 4.5 درصد بود. علاوه بر این تمام بخش های اقتصاد شاهد رشد مثبت در همین دوره زمانی بودند. رشد تولید ناخالص داخلی در سال گذشته منتهی به مارس ۲۰۱۷ به میزان قابل توجه 12.5 درصد رسید که به طور عمده از رشد بخش نفتی پس از اجرای برجام و افزایش تولید و صادرات نفت ناشی می‌شود.
رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: اقتصاد ایران موفق شد در سال مالی گذشته ۶۵۰ هزار فرصت شغلی ایجاد کند و این روند را در سال مالی کنونی ادامه دهد. با این حال پیش بینی رشد برای سال جاری به طور عمده بر مبنای بخش‌های غیر نفتی اقتصاد خواهد بود. بر طبق پیش‌بینی‌های ما که با تازه‌ترین گزارش صندوق بین المللی پول (IMF ) هماهنگ هستند رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۷ برابر 4.2 درصد خواهد بود.
سیف یادآور شد که در سال گذشته پس از گذشت یک چهارم قرن، تورم تک رقمی شد و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال مالی کنونی تورم در همین حوزه باقی بماند.

**بدهی خارجی ایران ناچیز است
رئیس کل بانک مرکزی در پیام خود به سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی شرکت کننده در کنفرانس یورومانی در پاریس اطمینان داد: بدهی خارجی ایران به نسبت اندازه تولید ناخالص داخلی، ذخایر ارزی و صادرات بسیار ناچیز است.
به باور سیف، توازن قدرتمند پرداخت ها به همراه سطح پایین بدهی خارجی کشور که حدود 2 درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) خواهد بود منبعی از اطمینان برای عملکرد آینده در جذب سرمایه گذاری و فاینانس خارجی و همچنین جذب تکانه‌های آینده تراز پرداخت ها(BOP) به شمار می رود.
رئیس شورای پول و اعتبار تاکید کرد: با وجود بهبود رشد اقتصادی در بخش واقعی اقتصاد در طول سال های گذشته، اقتصاد ایران هنوز با نرخ بالای بیکاری ۱۲ درصدی مواجه است. بنابراین جذب سرمایه‌گذاری خارجی و خلق اشتغال آنگونه که در برنامه توسعه کنونی بر آن تاکید شده است در صدر دستور کار دولت قرار می گیرد.
سیف نوشت: همزمان، با وجود بازار بزرگ داخلی از یک طرف و دسترسی به بازارهای منطقه ای از طرف دیگر ظرفیت بالایی در طرف عرضه اقتصاد و پتانسیل بالایی برای رشد اقتصاد ایران دیده می‌شود.
وی با یادآوری اینکه با توجه به اولویت اشتغال زایی، دولت به همراه بانک مرکزی ایران اقدامات اصلاحاتی قدرتمندی را برای تسهیل سرمایه‌گذاری خارجی به اجرا درآورده است، اظهار داشت: ما چندین توافقنامه فاینانس با ارزش حدود ۴۰ میلیارد یورو را در سال گذشته با شرکای خود نهایی کردیم. این تسهیلات میان و درازمدت دوره هایی تا ۱۴ سال دارند و از طریق بانک‌های چندین کشور از جمله کره جنوبی، چین، دانمارک، اتریش، روسیه و ایتالیا در اختیار پروژه های ایران قرار خواهند گرفت.
رئیس کل بانک مرکزی ایران تاکید کرد: سایر توافقنامه‌های فاینانس در جریان مذاکرات قرار دارند و ما امیدواریم که کشورهای بیشتری در آینده نزدیک به این فهرست بپیوندند.
وی خاطر نشان کرد: تامین مالی درازمدت برای کسب و کارها و بانک‌های ایرانی توسط موسسات مالی و کشورهای مختلف گواه دیگری بر پایداری اقتصاد ایران است و به برقراری روابط دراز مدت با شرکا کمک می‌کند.

**تلاش برای بهبود جایگاه ایران در FATF
سیف با برشمردن اقدام های انجام شده در زمینه اصلاحات بخش بانکی، اصلاحات نهادی از جمله لایحه قانون بانکداری و لایحه قانون بانک مرکزی، تقویت برنامه‌ها و ابزارهای سیاست پولی، اصلاحات میان مدت برای بهبود نظام نظارتی و تجدید سرمایه بانک‌ها، کاهش میزان وام‌های معوق، بهبود استانداردهای نقدینگی، اصلاح دارایی های سمی، حل مشکل بانکداری سایه، تقویت ساختارهای حاکمیتی و الزامات اجرای استانداردهای گزارشگری مالی بین‌المللی از سال ۲۰۱۶ که به تدریج در سراسر صنعت بانکی به اجرا گذاشته می‌شوند، را از جمله اقدام های بانک مرکزی برشمرد.
رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد: به منظور پیشگیری از جرایم مالی و تسهیل ورود مجدد بانکهای ایران به نظام بانکی جهانی، بانک مرکزی اقداماتی را برای مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم انجام داده است که از جمله می توان به بازبینی دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های شناخت مشتری و حوزه‌های تطبیق اشاره کرد.
سیف تصریح کرد: ما خود را متعهد می‌دانیم تا مقررات بین‌المللی را بپذیریم تا بانک های ایرانی بتوانند جایگاه مناسبی در بازارهای بین المللی پیدا کنند. بانک‌های ما موظف هستند از ارایه خدمات بانکی بین‌المللی به مشتریانی که این استانداردها را رعایت نمی‌کنند، خودداری کنند.
وی در ادامه پیام خود با تاکید بر اینکه «ما به ریسک‌هایی که متوجه بانک‌های کارگزار و همتایان بانکی ما هستند توجه داریم و آنها را همانند ریسک خودمان می دانیم» نوشت: روابط کارگزاری بانکی مولفه مهمی در ورود مجدد نظام بانکی ایران به اقتصاد جهانی به حساب می آید و ما نمی توانیم آن را به خطر اندازیم، بنابراین ایمنی شرکای ما ایمنی خود ما خواهد بود.
رئیس کل بانک مرکزی خاطر نشان کرد: در راستای راهبرد ملی برای مقابله با فساد، قوانین مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم و دیگر حوزه‌های تطبیق، مولفه‌های اصلی برای مقابله با جرایم مالی و افزایش شفافیت هستند. اقدامات در بالاترین سطح ممکن آغاز می شوند و هر گوشه از نظام اقتصادی را در بر می گیرند. بنابراین معرفی قوانین جدید و بازبینی قوانین و مقررات موجود، طراحی و اجرای نظام‌های محکم و پای‌آور در حال اجرا است و گروه ویژه اقدام مالی(FATF)، صندوق بین المللی پول (IMF) و راهنمای بین المللی ریسک کشوری (ICRG) به طور مرتب در جریان آن قرار می گیرند و همزمان، ایران از کمکهای فنی کشورهای اروپایی و غیر اروپایی استفاده می کند.
سیف خاطر نشان کرد: اقدامات ایران از نظر فنی و با جزئیات در آخرین جلسه ICRG در ژانویه ۲۰۱۸ (دی - بهمن) مورد بررسی قرار گرفت و ما اطمینان داریم این اقدامات مورد تایید بین‌المللی خواهند بود.
رئیس کل بانک مرکزی نوشت: ما تلاش کردیم در همه موارد از بهترین الگوها استفاده کنیم. من اطمینان دارم و بازخورد کشورهای عضو نیز نشان می‌دهد که ایران در مسیر درستی قرار دارد. امیدوارم ایران به زودی از بیانیه عمومیFATF خارج شود و روابط کارگزاری بانکی ما بیش از پیش توسعه یابد.

** مصمم به اجرای مقررات بازل هستیم
رئیس کل بانک مرکزی تطبیق با مقررات بانکداری بین الملل را رویه دیگر بانک مرکزی برای توسعه روابط بانکی ایران برشمرد و گفت: ما مصمم هستیم الزامات بازل 3 را اجرا کنیم؛ به این منظور افزایش کفایت سرمایه بانک‌ها، مدیریت بهتر ریسک و بهبود عملکردهای تطبیق در دستور کار قرار دارند.
کمیته بال یا کمیته بازل (Basel Committee on Banking Supervision یا BCBS) مرکب از نمایندگان ارشد بانک های مرکزی تعدادی از کشورهای گروه 10 است که معمولاً هر سه ماه یک بار توسط بانک تسویه های بین المللی به عنوان دبیرخانه دایمی آن در شهر بازل سوئیس تشکیل می شود و به همین دلیل به کمیته بازل معروف شده است. کمیته بازل دارای قدرت قانونی نیست، اما بیشتر کشورهای عضو آن بطور ضمنی موظف به اجرای توصیه های آن هستند.
سیف یادآور شد: بانک‌های ایرانی با در نظر گرفتن پیشرفت‌های بانکداری بین‌المللی در حال اجرای اقدامات مناسبی برای تجدید ساختار هستند و در این راه توجه مناسبی به قوانین حاکمیت شرکتی مدرن دارند.
وی افزود: با این حال ما اعتقاد داریم که نگرانی‌های مرتبط به نظام بانکی ایران عمدتاً انگیزه‌های سیاسی دارند و از واقعیت های موجود دور هستند. بنابراین کاملاً ضروری است که تعاملات و گفت وگوهای مستقیم برقرار شود به گونه‌ای که بازیگران اقتصادی جهانی بتوانند با پیشرفت‌های اخیر نظام مالی ایران آشنایی بیشتری پیدا کنند و همه طرف‌ها از تقویت روابط بهره‌مند شوند.
رئیس کل بانک مرکزی نوشت: با اتخاذ برنامه های مناسب و تسهیل سرمایه‌گذاری خارجی، ما امیدواریم بتوانیم روابط خود با شرکای خارجی را تقویت کنیم تا بتوانیم از پتانسیل‌های اقتصاد ایران به نحو مطلوبی استفاده کنیم؛ برنامه کنونی توسعه تاکید خاصی در این زمینه دارد. با آماده سازی زمینه های مناسب و با توجه به ظرفیت‌های اقتصاد ایران، فرصت‌های منحصر به فردی برای سرمایه‌گذاری در صنایع نفت و گاز، حمل و نقل، گردشگری و صنایع مالی به وجود آمده است.

** شرط ایران برای پایبندی برجام
رئیس کل بانک مرکزی به اجرای برجام اشاره کرد و نوشت: برجام محصول ۲ سال مذاکرات سخت بود و با وجود اینکه دستاورد بزرگی در زمان حاضر به شمار می‌رود تنها در صورتی پابرجا خواهد ماند که همه طرف‌ها صمیمانه به آن احترام بگذارند و به تعهدات خود عمل کنند.
سیف تاکید کرد: پس از اجرای برجام در اوایل سال ۲۰۱۶ ما تعامل با بانک های مرکزی، نهادهای مالی و سازمانهای مقرراتی بین‌المللی از جمله FATF را آغاز کردیم که از سرگیری بسیاری از روابط بانکی، حذف ایران از فهرست اقدام متقابل FATF و پیشرفت فعالانه در برنامه اجرایی و اطلاع رسانی مداوم به FATF از جمله آن است.
وی نوشت: ایران مصمم است تا این همکاری را ادامه دهد با این امید که از بیانیه عمومی FATF حذف شود. ما اعتقاد داریم که اروپا می‌تواند بهترین راه را برای محافظت از موضع خود در برجام پیدا کند.
سیف تصریح کرد: ایران بارها تاکید کرده است که برجام محصول یک سناریوی برد - برد است و در صورتی ادامه خواهد یافت که همه ما شاهد تحقق اهداف خود باشیم. متاسفانه نظام بانکی ایران هنوز به طور کامل به منافع وعده داده شده در برجام دست پیدا نکرده است.
رئیس کل بانک مرکزی خاطر نشان کرد: اگر همه ما واقعاً علاقه مند هستیم که جهانی سرشار از صلح داشته باشیم، روابط تجاری و اقتصادی بهترین راه برای تحقق این هدف خواهند بود. به این منظور ما در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از تمام اقدامات از جمله تاسیس شعب بانک ها، دفاتر نمایندگی و برقراری روابط کارگزاری بانکی لازم برای خدمت به واردات، صادرات، سرمایه‌گذاری و دیگر معاملات استقبال می‌کنیم.
سیف یادآور شد: ما به طور کامل از نیاز به ارتقای استانداردها و سیستم‌های خود و ارائه آرامش بیشتر به شرکا آگاه هستیم و بانک مرکزی ایران بر تمام بانک‌ها نظارت می‌کند تا آن‌ها از استانداردهای بین‌المللی پیروی کنند.
وی تاکید کرد: ایران به نوبه خود آماده است تا تمام گام‌های منطقی برای کاهش ریسک طرف های علاقه مند به مشارکت در روابط سودآور متقابل، معاملات و سرمایه‌گذاری‌ها را بردارد و یک بار دیگر منتظر آن است که ببیند آیا سیاست به گسترش روابط تجاری کمک می‌کند یا مانع آن خواهد شد.
رئیس کل بانک مرکزی در پایان نوشت: من کاملا اعتقاد دارم که همکاری اقتصادی ابزاری موثر برای شکوفایی و صلح درازمدت و واقعی است و ایران شریک قابل اعتمادی برای صلح و تجارت خواهد بود.
کنفرانس یورومانی با موضوع ایران، روز پنجشنبه گذشته (19 بهمن) در پاریس برگزار شد؛ محمد خزاعی معاون وزیر اقتصاد ایران، عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه، عبدالناصر همتی رئیس کل بیمه مرکزی ایران و مسعود نیلی مشاور رئیس جمهوری از اعضای هیات ایرانی شرکت کننده در این اجلاس بودند.
قرار بود رئیس کل بانک مرکزی ایران نیز در این همایش حضور یابد که در نهایت این سفر انجام نشد و احمد عزیزی مشاور سیف، پیام وی را به شرکت کنندگان این اجلاس قرائت کرد.

منبع:ایرنا

خواندن 598 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395