دوشنبه, 23 بهمن 1396 ساعت 09:21

اطلاعات تکميلي

  • مدیرعامل آبفای استان تهران خبر داد؛

قطع آب مشترکان پرمصرف در شرایط اضطراری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 فرزین سوادکوهی

عصراقتصاد: آیین بهره‌برداری از پروژه‌های آبی منطقه غرب شهر تهران در روز چهارشنبه گذشته  فرصتی به دست داد تا محمد پرورش مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در خصوص مدیریت تقاضا برای حوزه مصرف آب شرب از تمهیدات ویژه دولت در شرایط آب سخن بگوید.

در حالی که بنا بر آمارهای اعلام شده شهر تهران هشت میلیون و 600 هزار نفر جمعیت دارد که آب شرب آن از طریق 547 حلقه چاه و پنج سد طالقان، امیرکبیر، لتیان، ماملو و لار تامین می شود.

شهر تهران دارای 949 کیلومتر خط انتقال و 9 هزار و 130 کیلومتر خط شبکه توزیع است که از طریق این خطوط، آب تولیدی از سدها و چاه ها برای یک میلیون و 100 هزار مشترک آب انتقال داده می شود.

به گزارش عصراقتصاد پرورش در این خصوص گفت: موضوع عرضه و تقاضا در حوزه آب شرب مقوله ای است جدی، چرا که چنانچه قرار باشد برای شرایط اظطراری تامین آب تهران برنامه ریزی داشته باشیم باید در نظر بگیریم که قطع آب مشترکان پرمصرف می تواند یک گزینه  پیشنهادی از سوی نهادهای دست اندرکار دولتی باشد.

پرورش ساخت مخازن، حفر چاه و احداث خطوط انتقال را بخشی از فرآیند عرضه برشمرد و گفت: در حوزه تقاضا نیز نیاز است که مردم و مصرف کنندگان آب شرب به طور مستقیم مشارکتی حداکثری به عمل بیاورند.

این مقام مسئول اظهار داشت: مصرف 70 درصد مشترکان واحدهای مسکونی شهر تهران کمی پایین‌تر از متر مکعب در ماه است و این در حالی است که تعدا قلیلی از مشترکان هستند که مصرف آبشان از 25 تا 35 متر مکعب در ماه است که طبعا برای این گروه تصمیمات ویژه ای اتخاذ خواهد شد.

پرورش اضافه کرد: در شرکت آب و فاضلاب استان تهران سه کمیته تامین، توزیع و مصرف برای تامین آب شرب تشکیل خواهد شد تا مدیریت مصرف به بهترین شکل ممکن محقق شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران افزود: مقدار آب تولیدی شهر تهران طی 5 سال گذشته تغییر فاحشی نداشته و این در شرایطی است که در همین بازه زمانی، این کلان شهر جمعیت بیشتری را در خود جای داده است و تاکنون کمبود آبی نداشته است.

وی ادامه داد: لازم است برای مواقعی که در حوزه تقاضا اتفاق خاصی به وقوع می‌پیوندد قوانین بالادستی بخصوصی نیز تدوین شود و لازم است در چنین شرایطی مشارکت های مردمی به حداکثر برسد.

پرورش گفت: در فروردین ماه سال آینده میزان بارش ها و همچنین منابع آبی استان برآورد می شود تا اگر با شرایط خاصی روبروییم، آن را اطلاع رسانی کنیم.

وی تاکید کرد در زمینه عرضه و تقاضای آب باید در کنار هم تصمیم های مشترک بگیریم و آن تصمیم ها را با هم اجرا و عملیاتی کنیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در پاسخ به پرسشی در مورد جیره بندی آب گفت: به هیچ وجه برنامه ای برای جیره بندی آب نداریم.

بنا به این گزارش در آیین افتتاح پروژه‌های آبرسانی غرب شهر تهران همچنین ستار محمودی قائم مقام وزیر نیرو نیز اظهار داشت: نمی‌توان در تهران مشترکان را با انواع توجیهات قانع کرد که مانند دو سال قبل به آنها ارائه خدمت می‌شود  و باید به طوری تامین آب و خدمات مربوط به این حوزه را ارائه داد که مردم در فشار قرار نگیرند و این تنها با استفاده از آخرین شیوه‌های علمی و جدید تکنولوژیبک امکان پذیر خواهد شد.

قائم‌مقام وزیر نیرو با اشاره به اینکه مجموعه ریزه‌کاری‌ها و ظرفیت‌هایی که در تصفیه‌خانه و تامین و خطوط انتقال آب در تهران انجام می‌شود سرمایه‌بر هستند گفت: ما در حال حاضر تمرکزمان در اجرایی شدن تصفیه‌خانه شماره ۶ بوده چرا که یک منبع آب با این تصفیه خانه قابل بهره‌برداری است.

وی تاکید کرد: با توجه به شرایط تهران به لحاظ پدافند غیرعامل باید به بیش ازیک راه به آب دسترسی داشته باشیم چرا که تهران قطب جمعیت کشور است.

وی یادآور شد: ما آمادگی داریم که ظرفیت‌های بیشتری برای آسایش مردم و ارتقای سطح محیط زیست رقم بخورد.

بر اساس این گزارش محمد حسین مقیمی استاندار تهران  نیز اظهار داشت: آب رسانی به  جمعیت بزرگ تهران  کار ساده ای نیست و اینک بزرگترین کار وزارت نیرو نیز تامین آب برای مردم است.

وی  گفت: ما باید در مصرف آب دقت کنیم و مهم‌ترین کار وزارت نیرو نیز این است که کشور را با این کمبود آب اداره کند.

او تاکید کرد: باید بتوانیم با وجود کمبودها نیاز مردم را تامین کنیم و در این راستا همه ارگان‌ها باید به وزارت نیرو و شرکت‌های زیرمجموعه در بخش آب کمک کنند تا کمبودها جبران شود.

استاندار تهران تصریح کرد: به همان میزان که در این شهر ساخت و ساز صورت گرفته است آب نیز باید تامین شود که این وظیفه به عهده وزارت نیرو است؛ بنابراین باید کل پروژه‌ها در هر منطقه‌ای با هم آغاز شوند و به اتمام برسند تا توسعه پایدار شکل بگیرد؛ یعنی همزمان با ساخت و ساز، زیرساخت‌های آب وبرق و فاضلاب نیز اجرایی شود.

او در ادامه اظهار داشت: ما در حال حاضر به لحاظ کمبود آب تحت فشار هستیم بنابراین باید سیاست‌ها دائما اصلاح شود و تغییر کند و در این رابطه باید تصمیم‌گیری‌ها به‌روز شود.

مقیمی با بیان اینکه امروز پروژه‌های بزرگی در حال اجرا هستند خاطرنشان کرد: باید کمک کنیم این پروژه‌ها عملیاتی و اجرایی شوند و به نتیجه برسند به خصوص اینکه پروژه فاضلاب منطقه باید اجرا شود تا مردم از بهداشت لازم برخوردار باشند.

گفتنی است سامانه آب رسانی غرب تهران شامل یک مخزن به ظرفیت 15 هزار مترمکعب در منطقه 22 تهران است که به نام شهید حمیدرضا حسینی خبرنگار شبکه خبر که در حادثه منا به شهادت رسید، نامگذاری شده است. این سامانه شامل یک مخزن 40 هزار مترمکعبی به نام خرگوش دره است که  احداث آن در روز چهارشنبه کلید خورد.

شایان ذکر است که مجموع خط انتقال و شبکه این سامانه 22 کیلومتر است که برای تامین پایدار آب مناطق 21 و 22 تهران برنامه ریزی شده است.

براساس برآوردها تا سال 1400 جمعیت مناطق 21 و 22 تهران به یک میلیون و 300 هزار نفر می رسد که به منظور تامین آب شرب این جمعیت باید 250 هزار مترمکعب مخزن ساخته شود که تا کنون 130 هزار مترمکعب احداث شده است.

 

خواندن 317 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395