دوشنبه, 23 بهمن 1396 ساعت 10:09

اطلاعات تکميلي

  • مدیرعامل شستا خبر داد؛

85درصد دارایی شستا در بورس عرضه می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عصراقتصاد: مدیرعامل شستا گفت :در حال حاضر ٨٥درصد دارایی این شرکت در بورس عرضه می‌شود که البته ١٣٩ شرکت در بورس نیستند که هماهنگی‌های لازم برای اینها هم صورت گرفته است، به دلیل اینکه دولت همه و شرکت ما را به خروج از بنگاه‌داری مکلف کرده است و دنبال این هستیم که بخش خصوصی را وارد این عرصه کنیم.

وی  افزود: ٩ پروژه در حوزه نفت و گاز و دارو در ایام دهه فجر با هزینه 450 میلیارد تومانی به بهره برداری می رسد؛ ضمن اینکه ازداروهای جدید سرطانی نیز با حضور رییس جمهوری رونمایی می‌شود.

مرتضی لطفی ادامه داد: در مجموع ١٧ طرح در شستا در حال انجام است که قرار است ٩ طرح آن در دهه فجر بهره برداری شود که پالایشگاه ستاره خلیج فارس با حدود ٩٠ درصد پیشرفت، اوره و آمونیاک دوم خراسان شمالی، پالایشگاه میعانات گازی سیراف، طرح توسعه رایتل عنوان، طرح استحصال از معادن پلی متال سیستان و بلوچستان و اکتشاف، استخراج وفرآوری از معادن طلای کردستان از جمله این طرح هاست. همچنین با اجرای این ١٧ طرح بزرگ اقتصادی برای ١٥ هزار نفر شغل ایجادخواهد شد.

مدیر عامل شستا اظهارکرد: مجموعه شستا به شفافیت و عرضه اطلاعات برای افکار عمومی توجه دارد و شستا در سال ٦٥ برای حفظ منابع کارگری و افراد تحت پوشش تأمین اجتماعی شکل گرفت تا از طریق بنگاه‌داری و سرمایه گذاری در زمینه ایجاد ارزش افزوده فعالیت کند.

لطفی درباره پروژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس ادامه داد: این پالایشگاه با ظرفیت ٣٦٠ هزار بشکه در روز اکنون ٩٠ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تاکنون سه میلیارد و ٨٠٠میلیون یورو برای آن هزینه شده است و ٤٠٠ میلیون یوروی دیگر نیاز دارد. وی اظهار امیدواری کرد که تا پایان سال ٩٨ تمام ١٧ پروژه به بهره برداری برسد.

مدیرعامل شستا تصریح کرد: اکنون شستا ١٥٧ شرکت زیرمجموعه با احتساب شرکت‌های وابسته به سازمان تأمین اجتماعی دارد که ارزش ریالی آنها ١٦ هزار میلیارد تومان است.

وی در ادامه سرمایه فعلی شستا را ٣٩ هزار میلیارد ریال معادل 2 / 1 میلیارد دلارعنوان کرد و افزود: ٦٠ هزار میلیارد تومان نیز به عنوان ارزش سهام این شرکت است، اکنون شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی ٩ هلدینگ دارد که در بخش های دارو، عمران،حمل و نقل، سیمان، فناوری نوین و انرژی فعالیت دارد.

مدیرعامل شستا ادامه داد: در ارتباط با خروج از بنگاهداری برنامه راهبردی تا ١٤٠١را تدوین کرده ایم و قرار است با خروج از بنگاهداری تعداد این هلدینگ ها به پنج هلدینگ برسد.

وی تصریح کرد: در مرحله اول هشت شرکت برای خروج از بنگاهداری به توافقات رسیده ایم و امیدواریم تا پایان بهمن ماه اینها را به فروش برسانیم. البته شستا ١٠٥ شرکت را در دستور کار خروج از بنگاه‌داری دارد چون این شرکت ها اغلب زیان ده یا در مقیاس کوچک هستند.

لطفی با بیان اینکه در مرحله بعدی ٢٧ شرکت دیگر را عرضه عمومی خواهیم کرد؛ افزود: همچنین براساس توافقات صورت گرفته با استانداری ها و اتاق بازرگانی استان ها، این اقدامات خروج بنگاهداری در استان ها را در برنامه کاری داریم.

وی ادامه داد: برای افزایش سرمایه ها و سود کاری نیز تاکنون ١٠٠ هیات خارجی جهت مذاکره با شستا وارد کار شده اند که برای این شرکت ها برنامه های سرمایه گذاری درنظر گرفته شده است.

لطفی درباره سازوکار واگذاری 50 هزار میلیارد تومان از مطالبات دولت به صندوق‌های بازنشستگی که در مجلس مصوب شد اظهار کرد: بنا به اطلاعات موجود مطالبه تأمین اجتماعی از دولت 130 تا 140 هزار میلیارد تومان است که تا کنون 60هزار میلیاردتومان حسابرسی و تایید شده است.

وی افزود: البته طبق مصوبه مجلس دولت مکلف شده است بخشی از این 50 هزار میلیاردتومان در قالب تهاتر بدهی‌های سازمان به بانک مرکزی تسویه شود. شرکت‌های تأمین اجتماعی برای تأمین مالی اقدام به دریافت تسهیلاتی کرده اند که بدهی ناشی از سود حاصله این تسهیلات 14 هزار و 600 میلیارد تومان بوده است که از این طریق تهاتر و تسویه خواهد شد.

مدیرعامل شستا با بیان اینکه در بودجه سال گذشته نیز پرداخت بخشی از مطالبه تأمین اجتماعی دیده شده بود که فقط هزار میلیارد تومان آن محقق شد اضافه کرد: مذاکراتی با سازمان برنامه و بودجه داشتیم که بتوانیم تا پایان سال مابه التفاوت این مبلغ را نیز دریافت کنیم.

وی تصریح کرد: با توجه به عدم پرداخت بدهی تأمین اجتماعی، ما مجبور شدیم تسهیلات بگیریم و همین موضوع باعث شد که ٢ هزار و ٦٠٠ میلیارد تومان سود به صورت سالانه برای این تسهیلات به بانک‌ها پرداخت کنیم.

وی درباره کارت الکترونیک که در سه استان گیلان، اصفهان و یزد در حال انجام است نیز اظهار کرد: این طرح برای حدود ٤٢ میلیون بیمه شده اجرا می‌شود تا سوء استفاده از درمان را دیگر شاهد نباشیم.

مدیرعامل شستا در ادامه درباره عملکرد ٩ ماهه امسال این شرکت افزود: تحقق ١٦ هزارمیلیارد تومان از فروش تلفیقی گروه شستا را پیش بینی کرده ایم که تاکنون ٧٦ درصد تحقق پیش بینی فروش را کسب کرده ایم.

وی ادامه داد: همچنین تحقق ٢ هزار و ٤٠٠ میلیارد تومان سود خالص شستا و یک میلیارد و ٢٠٠ میلیون دلار فروش صادراتی را در این مدت داشته ایم.

لطفی افزود: پیش بینی شده است تا پایان امسال ١٥ تا ٢٠ درصد نسبت به سال گذشته رشد در این زمینه ها داشته باشیم.

وی درباره ورود گوشی آیفون توسط یکی از شرکت های زیرمجموعه تأمین اجتماعی اینگونه توضیح داد: این مجموعه شرکت بازرگانی تأمین اجتماعی است که تاکنون زیرمجموعه این سازمان بوده اما از حدود ٢ ماه گذشته قرار شده است به شرکت‌های زیرمجموعه ما بپیوندد.

مدیرعامل شستا تصریح کرد: این شرکت حدود ٦ میلیون گوشی وارد و تاکنون حدود یک هزار آن را واگذار کرده است و کار این شرکت نیز قانونی است.

خواندن 500 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395