چاپ کردن این صفحه
سه شنبه, 24 بهمن 1396 ساعت 09:23

اطلاعات تکميلي

  • بازارهای جهان خود را بازیابی کردند؛

2008 تکرار نشد، رونق به بازار بازگشت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محمد حسن گودرزی

عصر اقتصاد: بازارهای آسیایی بعد از اینکه به دلیل کاهش ارزش شاخص داو جونز در آمریکا با کاهش شدید ارزش سهام خود مواجه شدند در هفته اخیر توانستند دوباره به سوددهی و بازیابی ارزش سهام خود برسند. اما برخی از بورس‌های آسیایی مانند نیکی ژاپن همچنان با کاهش ارزش سهام خود به خصوص در روز جمعه مواجه شدند.

در واقع به نظر می‌رسد که دومینوی کاهش ارزش سهام که با کاهش شدید شاخص داو جونز آغاز شد زودتر از همه در آسیا خود را بازیابی کرده است. با این حال در سایر بورس‌های جهان نیز بازار سهام در روزدوشنبه با اندکی افزایش شاخص‌ها رو به رو شد. علت این افزایش بازیابی شاخص داو جونز در آمریکا بود که در روز جمعه صورت گرفت. شاخص داوجونز روز جمعه بیش از ۳۰۰ واحد افزایش یافت و در پایان معاملات روز با 24.190 واحد بسته شد که نسبت به پایان معاملات روز پنجشنبه ۳۳۰ واحد افزایش داشت.

شاخص فوتسی 100 (FTSE 100) بریتانیا در پیش از ظهر روز دوشنبه با افزایش رو به رو شد و تا لحظه تنظیم این گزارش شاخص فوتسی 100 با 75.65 واحد افزایش عدد 7,183.51 را نشان داد و شاخص DAX در آلمان نیز با 210 واحد افزایش به 12,318.08 رسید.

از سوی دیگر برگزاری المپیک زمستانی پیونگ چانگ در کره جنوبی که به تبع آن کاهش تنش های لفظی بین دو کره را در پی داشت باعث شد که بازارهای ارز های آسیایی نیز به افزایش قیمت رو به رو شوند و در این میان وون کره جنوبی بیشترین افزایش قیمت را داشت.

NHK گزارش داد ميانگين شاخص "نيکى" (Nikkei) در پايان معاملات روز جمعه در ميزان ۲۱ هزار و ۳۸۲ واحد بسته شد که در مقايسه با پايان معاملات روز پنجشنبه، ۵۰۸ واحد کاهش داشت. اين ميزان، پايين ترين ميزان بسته شده در پايان معاملات در سال ميلادى جارى مى باشد.

با آغاز به کار بازار بورس توکيو در بامداد روز جمعه، سفارشات بسيار زيادى براى فروش سهام ثبت شده و در وهله اى باعث کاهش ميانگين "نيکى" به ميزان بيش از ۷۰۰ واحد شد.

منابع بازار مى گويند کاهش بهاى سهام نه تنها در بازار بورس توکيو بلکه در ساير بازارهاى بورس آسيا ايجاد شد و اين طور به نظر رسيد که بار ديگر، احتمال فروش گسترده سهام در سراسر جهان وجود دارد. به گفته اين منابع، سرمايه گذاران به طور فزاينده اى نگران آينده بوده و با دقت تحولات بعدى در اروپا و ايالات متحده آمريکا را زير نظر گرفته اند.

با این حال سایر بازارها در آسیا به خصوص در جنوب شرق آسیا توانستند خود را بازیابی کنند. سرمایه گزاران در بازارهای آسیا بعد از مواجه شدن با بدترین بحران غیرمنتظره بورس های جهان از سال 2011 دچار ضرر و زیان های بسیاری شده بودند حالا در حال بازیابی خود هستند. براساس آمار دلار نیز با کاهش ارزش رو به رو شده است. با این حال سهامداران با احتیاط در مورد بازگشت بازار به رونق صحبت می کنند.

به گزارش بلومبرگ، ارزش سهام هنگ کنگ و چین که هفته گذشته کاهش داشته اند، بعد از اینکه روز جمعه شاخص S&P 500 و کره جنوبی افزایش داشتند، بالا رفت و معاملات آتی موجب افزایش سود سهامداران در هفته معاملاتی آسیا شد. این درحالی بود که بازارهای ژاپن به دلیل تعطیلات بسته بودند و قیمت نفت به زیر 60 دلار رسید.

بازار سهام ایالات متحده هفته گذشته با نگرانی شدید از عواقب افزایش نرخ بهره کار خود را پایان داد. سهام ایالات متحده در بدترین هفته خود را در دو سال گذشته با کاهش 5.2 درصدی شاخص S & P 500 خاتمه داد. شاخص نوسان کبو (The Cboe Volatility Index)  تقریبا سه برابر بیشتر از سطح این شاخص در روز 26 ماه ژانویه بود. عملکرد سود خزانه داری ده ساله، به 2.85 درصدی کار خود را در این هفته پایان داد.

استیفن میلر (Stephen Miller) یکی از مشاوران شعبه سیدنی، شرکت گرند ساموئل فاند مننجمنت (Grant Samuel Funds Management) گفت:" وقتی به عملکرد بازارهای امریکا در جمعه شب نگاه می کنیم متوجه خواهیم شد که بازارها همچنان در اطراف همه چیز چرخش دارند و بنابراین ممکن است بخواهید کمی پول نقد را صرف کنید."

معامله گران در روز چهارشنبه همچنان  با ترس در انتظار اعلام شاخص قیمت مصرف‌کننده آمریکا (U.S. consumer-price) هستند. منشا فشار بر بازار سهام از خزانه داری است، جایی که  فدرال رزرو می تواند برنامه افزایش نرخ بهره را تسریع کند.

مراسم افتتاحیه المپیک در سئول تلاش داشت که اوضاع را در شبه جزیره کره آرام کند. مایک پِنس معاون رئیس جمهور آمریکا به روزنامه واشنگتن پست گفته بود که ایالات متحده قصد دارد که در مورد برنامه هسته ای کره شمالی با این کشور وارد مذاکره شود. این نظرات پس از آن بود که رهبر کره شمالی، کیم جونگ اون، خواهر خود را برای دعوت از رئیس جمهور کره جنوبی برای مذاکرات در پیونگ یانگ در حاشیه بازی های المپیک زمستانی به کره جنوبی فرستاد.

در بازارهای سهام آسیا و اقیانوسیه، شاخص هانگ سِنگ هنگ کنگ (Hang Seng) 0.5 درصد افزایش و شاخص شانگهای کامپوزیت (Shanghai Composite)، شش دهم درصد افزایش یافت. این در حالی بود که شاخص اس اند پی/اِی اِس ایکس 200 استرالیا (S&P/ASX 200)، سه دهم درصد کاهش داشت. شاخص کاسپی کره جنوبی (Kospi) یک و دو دهم درصد افزایش داشت. شاخص MSCI آسیا و اقیانوسیه به استثنای ژاپن 0.9 درصد افزایش یافت. شاخص MSCI Asia Pacific در هفته گذشته با افت 6.5 درصدی رو به رو شد. 

  • تاثیر المپیک زمستانی بر ارزهای آسیایی

در بازارارزهای جهانی به نظر می‌رسد که برگزاری المپیک زمستانی پیونگ چانگ در کره جنوبی باعث افزایش ارزش پول این کشور شده و در میان ارزهای آسیایی وون کره جنوبی بیشترین افزایش را داشت.

در میان ارز های آسیایی وون کره جنوبی بیش از همه افزایش داشت. وون با افزایش 0.7 درصدی که داشت به  رقم 1.084 وون در ازای یک دلار رسید. شاخص دلار بلومبرگ 0.2 درصد کاهش یافت و ین ژاپن با 0.1 درصد به 108.67 ین در ازای یک دلار رسید. یورو نیز 0.3 درصد افزایش داشت و هر 1.2284 یورو با یک دلار معامله شد. پوند بریتانیا بعد از اینکه 0.6 درصد کاهش داشت و به پائین ترین میزان خود در سه هفته اخیر رسیده بود با 0.2 درصد افزایش با 1.386 دلار معامله شد.

خواندن 303 دفعه