شنبه, 28 بهمن 1396 ساعت 10:37

اجرای طرح بازآفرینی شهری صرفا اقتصادی نیست

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دلارام کریمی

عصراقتصاد: رسیدن به اقتصاد قوی و پویا نیازمند عملکرد تمامی بخش‌های اقتصادی کشور است. مسکن به عنوان یکی از بخش‌های مهم اقتصادی می‌تواند نقش مهم و زیادی را در بازار ایفا کند. بخش مسکن علاوه بر اينکه دارای ابعاد قوی اقتصادی است، در صورتی که با تمرکز بر احيای بافت‌های فرسوده و در ميان توده‌های انبوه جمعيتي مردم سازماندهی شود، پتانسيل تبديل شدن به يک حرکت اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی را دارا است.

 برنامه ای يا طرحی از توليد اقتصادی را نمی توان تصور کرد که اين چنين با فرايند زندگي مردم اعم از مشارکت آنها، اثرپذيری فرهنگی آنها، اقتصاد آنها و نهايتاً کيفيت زندگی آنها درگير و نزديک باشد و علاوه بر این که با اولویت این طرح احیای بافت فرسوده  در بخش مسکن است مسائلی نظیر تقاضا و ساختار تولید و عرضه نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

سازماندهی يا توليد مسکن در بافت هاي فرسوده اساساً بدون مشارکت و همراهی مردم امکان پذير نيست، اين الزام خود فرصتی است برای تنظيم يک حرکت توسعه ای که آثار بسيار بيشتري از يک فعاليت توليدی صرف را داراست.

وزیر راه و شهرسازی در مراسم آغاز برنامه ملی بازآفرینی شهری، هدف این برنامه را آفرینش دوباره عناصر استخوان‌بندی محله‌ها اعلام کرد که در فاز نخست در یک زمانبندی 5ساله برای بازآفرینی هزار و 334محله در سراسر کشور آغاز شده است. عباس آخوندی با اشاره به اینکه سکونتگاه‌های ناکارآمد در پیمایش کلی انجام شده در قالب 2هزار و 700 محله در 543شهر و در 141 هزار هکتار مساحت شهری شناسایی شده‌اند، تصریح کرد: در برنامه بازآفرینی شهری به‌عنوان بزرگ‌ترین برنامه توسعه شهری تاریخ ایران، کار به 2 برنامه 5ساله تقسیم شده که برنامه فعلی حدود نیمی از این مناطق را در برمی‌گیرد و بازآفرینی مناطق باقیمانده باید طی برنامه 5ساله دیگری در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش عصراقتصاد، همچنین حامد مظاهریان روز گذشته در دومین همایش ملی بتن بیان کرد قرار بر این است که تا سال 1405، 5 میلیون خانه جدید تولید شود.

 با توجه بر این که در طرح بازآفرینی شهری حدود 3 میلیون مسکن نوسازی می‌شود و تا دهه آینده نیز 5 میلیون خانه جدید ساخته می‌شود؛ در حالی که اکنون طبق اطلاعات مرکز آمار در آخرین سرشماری  ۲۴ میلیون خانوار با بعد ۳.۳ حدود ۲۷ میلیون مسکن وجود دارد که از این تعداد ۲.۶ میلیون خانه خالی و دو میلیون خانه دوم است. خانه دوم برای اسکان مقطعی ساخته شده است و تقریبا شش ماه از سال در آن سکونت انجام می‌شود و شش ماه دیگر از آن استفاده نمی‌شود؛ اما مشکل اصلی در خانه‌هایی است که ساخته شده ولی خالی از سکنه است.

در همین راستا به دنبال تصویب قانون اصلاح مالیات های مستقیم در سال ۹۴، اخذ مالیات از خانه های خالی درصورت تامین یک پیش شرط مصوب شد. به این معنا که براساس ماده ۵۵ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم اخذ مالیات از خانه های خالی بر عهده سازمان امور مالیاتی است؛ اما پیش از اقدام برای اخذ مالیات از املاک خالی از سکنه نیاز است سامانه ای تحت عنوان سامانه ملی املاک و اسکان کشور از سوی وزارت راه و شهرسازی ثبت و راه اندازی شود که براساس آن امکان دسترسی به یک بانک اطلاعاتی جامع از املاک و آمار جابه جایی آنها وجود داشته باشد.

 در این خصوص حجت الله میرزایی، معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهری شهرداری تهران از مطالعه این نهاد برای اجرای یک طرح «ضد احتکار مسکن» خبر داد. به گزارش اقتصاد نیوز، این طرح بر پایه تعیین کاربری قابل استفاده برای خانه‌های خالی شکل گرفته و پس از طی مراحل نهایی بررسی و تصویب به اجرا درمی‌آید. تعیین کاربری جدید برای خانه‌های خالی به دو شکل «موقت» و «دائم» بر اساس اینکه ملک در چه منطقه‌ای واقع شده و مالک چه تصمیمی برای آن دارد، صورت خواهد گرفت. تهران ۴۹۰ هزار واحد خالی از سکنه دارد که تقریبا معادل ۱۰درصد از نرخ موجودی کل مسکن این شهر است.

میرزایی ادامه داد:معاون شهردار تهران از انجام مطالعه‌ای خبر داده که به واسطه آن مشخص شده شهرداری می‌تواند یک تور شهری برای رهگیری خانه‌های خالی و مصرفی کردن آنها در بازار مسکن ایجاد کند. با اجرای این طرح که مدیریت شهری جدید روی آن کار می‌کند، یک راه برای حل مشکل خانه‌های خالی تهران پیاده می‌شود.

وی در این رابطه توضیح داد: شهرداری به دنبال ساز و کاری برای تعیین کاربری اداری برای املاک مسکونی خالی به‌صورت موقت و دائم است و به این ترتیب ضمن اینکه مشکل متقاضیان پرتعداد این تغییر کاربری را حل می‌کند، به افزایش درآمد نیز دست پیدا خواهد کرد؛ ضمن اینکه تعریف کاربری قابل استفاده برای خانه‌های خالی راهکاری برای جلوگیری از فساد و شفافیت کسب و کار نیز محسوب می‌شود.

برهمین اساس آمار واقعی نشان می‌دهد که به ازای هر ۱۰۰ خانه  ۱۰۴ خانوار داریم. در سال ۱۴۰۵ از ۲۴ میلیون خانوار به ۲۹ میلیون خانوار خواهیم رسید و جمعیت شهرنشین از ۷۴ درصد فعلی به ۷۹ درصد افزایش پیدا می‌کند.

گفتنی است با این‌ وجود حدوداً ۲ سال از تصویب ماده ۵۴ مکرر قانون اصلاح مالیات‌های مستقیم در مجلس شورای اسلامی می‌گذرد که در آن مقرر شد واحدهای مسکونی واقع در شهرهایی با جمعیت بیش از ۱۰۰ هزار نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان (موضوع تبصره ۷ ماده ۱۶۹ مکرر این قانون) به‌عنوان واحد خالی شناسایی می‌شوند، از سال دوم به بعد مشمول مالیات بر اجاره شوند اما ظاهرا چنین قانونی فقط تصویب شده است و اجرایی شدن آن به دلایل مختلف به تعویق می افتد.

این سوال مطرح می‌شود آیا این تاخیر در اجرای قانون، اجرای طرح جدید بازآفرینی و تولید 5 میلیون خانه جدید در ده سال آینده می‌تواند به سمتی برود که این خانه جایگزین شوند و دیگر خانه خالی وجود نداشته باشد.

 

خواندن 387 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395