دوشنبه, 30 بهمن 1396 ساعت 14:38

اطلاعات تکميلي

  • جهانگیری در جلسه شورای عالی انرژی کشور:

توجه به انرژی‌های‌نو و تجدیدپذیر ضروری است

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

جلسه شورای عالی انرژی کشور ظهر امروز به ریاست معاون اول رییس‌جمهور برگزار شد.

اسحاق جهانگیری در این جلسه، ساخت نیروگاه‌های سیکل ترکیبی و نیز تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی را از سیاست‌‌‌ها و اولویت‌های کشور برشمرد و گفت: دولت برای این منظور چارچوبی را در جهت حمایت و تشویق سرمایه‌‌گذاران بخش خصوصی تنظیم کرده و با وجود آنکه درآمد دولت در این بخش کاهش پیدا می‌‌کند اما موجب افزایش راندمان خواهد شد. 

معاون اول رییس‌‌جمهور افزود: لازم است برای رفع مشکلات بازپرداخت به سرمایه‌‌‌گذران این بخش تدبیری اندیشیده شود زیرا سرمایه‌‌گذاران با اعتماد به دولت در این بخش ورود می‌‌کنند و سازوکار و نحوه بازپرداخت مبلغ معادل میزان صرفه‌‌‌جویی انرژی به سرمایه‌‌گذاران و دستگاه مسئول در این زمینه تعیین شود.

جهانگیری از رییس سازمان برنامه و بودجه خواست جلسه‌‌ای با حضور نمایندگان دستگاه‌‌‌های ذیربط در این خصوص برگزار کند و برای تعیین سازوکار بازپرداخت مبلغ معادل میزان صرفه‌‌‌جویی انرژی به سرمایه‌‌گذاران و دستگاهی که متولی پرداخت خواهد شد تعیین تکلیف کند. 

رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با اشاره به طرح موضوع هماهنگی برای صادرات برق و گاز در جلسه، اظهار داشت: ایران کشوری است که هم امکان صادرات گاز را داراست و هم ظرفیت تولید و صادرات برق را دارد که با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب در سیاست‌‌های کلی اقتصاد مقاومتی مبنی بر اینکه ایران باید تبدیل به هاب انرژی منطقه شود، لازم است موضوع صادرات برق و گاز در جلسه‌‌ای کارشناسی به دقت مورد بررسی قرار گیرد و ضمن ارزیابی همه ابعاد و جوانب موضوع، سیاستی روشن و شفاف در این زمینه تدوین گردد.

جهانگیری با تاکید بر ضرورت توجه به انرژی‌‌های نو و تجدیدپذیر و به‌خصوص انرژی خورشیدی، از دبیرخانه شورا خواست موضوع نحوه استفاده از انرژی‌‌های نو و تجدیدپذیر را در دستورکار یکی از جلسات آتی شورا قرار دهد تا نسبت به اتخاذ سیاستگذاری‌‌های کلان در این زمینه تصمیم‌‌گیری شود. 

در این جلسه که وزرای نیرو، نفت، امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، روسای سازمان‌های انرژی اتمی، برنامه و بودجه و حفاظت محیط زیست و معاون علمی و فناوری رییس‌‌جمهور نیز حضور داشتند، آیین‌نامه بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست مورد بحث و بررسی قرار گرفت و نهایی شد.

بررسی موانع اجرای ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، بحث و بررسی درخصوص موضوع هماهنگی صادرات برق و گاز و ارائه گزارش و پیشنهادات مرتبط با اصلاح «قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی» از دیگر موضوعاتی بودند که در این جلسه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

منبع:ایلنا

خواندن 331 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395