چهارشنبه, 02 اسفند 1396 ساعت 08:55

وقتی مقصران واقعی حوادث هوایی طلبکار می شوند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: سقوط هواپیمای ای تی ار جزو اتفاقاتی است که هم مردم زیان دیده اند هم مسئولین؛  بازگرداندن قصورات فاجعه به وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل هواپیمایی آسمان که هر دو در چند سال اخیر تلاش برای بازسازی ناوگان کرده اند کاری عوام گرایانه و پوپولیستی است ، کسانی باید پاسخگوی این اتفاقات باشند که با نوسازی ناوگان هوایی به عنوان یک اقدام غیر ضروری مقاومت نشان دادند.

طبق برنامه های دولت و رییس جمهوری که با صراحت موضع خود را در خصوص نوسازی و خرید هواپیما، کشتی و واگن های پیشرفته اعلام کردند و از این برنامه ها جزو سیاست راهبردی دولت نام بردند ، دو سال قبل در چنین روزهایی بود که دولت روحانی پس از اجرایی شدن برجام امضای قرارداد خرید ۱۱۸ ایرباس را نهایی کرد.

در طول ماه‌هایی که از اجرایی شدن برجام می‌گذرد وزارت راه و شهرسازی یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های اقتصادی را خرید و نوسازی هواپیماهای جدید عنوان کرده است؛ موضوعی که هرچند با سنگ‌اندازی‌های جدی در فضای بین‌المللی روبه‌رو شده اما در طول ماه‌های گذشته ادامه داشته است تا ایران بتواند چند فروند از هواپیماهای خریداری شده خود را دریافت کند.

با اعلام مسئولان تا پایان امسال هواپیمای جدیدی وارد ناوگان هما نخواهد شد اما در حال مذاکره هستند تا تعداد ناوگان جدید را افزایش دهند و حداقل ۱۴ فروند در سال ۹۷ وارد ناوگان ایران ایر خواهد شد.

همچنین قرار شد دولت طی مدت زمانی  تعدادی هواپیما نیز از شرکت بوئینگ خریداری کنند که تعدادی از آنها تا حالا وارد ناوگان هوایی کشور شدند در حالی این اتفاقات رخ می داد که دولت به شدت مورد انتقاد دلواپسان برای خرید و نوسازی ناوگان هوایی قرار داشت.

نوسازی ناوگان هوایی کاری غیر ضروری است؟!

سقوط هواپیمای ای تی ار جزو اتفاقاتی است که هم مردم زیان دیده اند هم مسئولین؛  بازگرداندن قصورات فاجعه به وزیر راه و شهرسازی و مدیر عامل هواپیمایی آسمان که هر دو در چند سال اخیر تلاش برای بازسازی ناوگان کرده اند،  کاری عوام گرایانه و پوپولیسی است و کسانی باید پاسخگوی این اتفاقات باشند که با نوسازی ناوگان هوایی به عنوان یک اقدام غیر ضروری مقاومت نشان دادند.

افرادی که با انواع  اقسام فشارها برای راه اندازی خطوط پروازی به فرودگاه های کوچک برای جذب رای تلاش می کردند و تاخیرهای ناشی از مشکلات فنی در کشاکش انبوه پروازها را به تنش های رسانه ای تبدیل می کردند ، تا جایی که صدا وسیما شاگرد اول این غوغا سالاری بود و مدیران پروازهای هوایی را در شرایطی قرار می داد که به هر طریقی که شده پروازها را انجام دهند.

مستاصل کردن مدیران هوانوردی توسط رسانه ها

عدم صبوری لازم برای بازسازی ناوگان  هوایی سبب معامله  دو سر باختی شد که کسی نمی تواند جوابگوی آن باشد زیرا تحت فشار های مختلف حتی به ناوگان هوایی فرصت نوسازی داده نشد و دلواپسان مخالف شدید خرید هواپیما بعد از توافق هسته ای بودند هر چند به منظور نوسازی ناوگان هوایی قراردادهایی با ایرباس و بوئینگ  و ATR ایتالیا و میتسوبیشی ژاپن و سوخو روسیه منعقد شد اما این قراردادها با مخالفت های گسترده ای روبه رو شد اما با وجود این مقاومت ها،  دولت روحانی موضع قطعی خود را برای نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی اعلام کرد و خواهان نوسازی و اجرای قراردادهای خرید خود با شرکت های بوئینگ  و ایرباس شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی ، روزنامه کیهان ۱۳بهمن ۱۳۹۴ دولت را متهم کرد که هدف از خرید هواپیما نجات شرکت ایرباس از ورشکستگی است.

 یک رسانه دیگر اصولگرا با انتقاد از وزیر راه نوشت: با پول خرید هواپیما از فرانسه و آمریکا ۲.۲ میلیون شغل در کشور از دست رفت! خبرگزاری نسیم افزود: با پول خرید هواپیما از ایرباس و بوئینگ به راحتی می‌توان ۳۲ بار یارانه نقدی به ملت ایران داد.

صداوسیما در گزارشی با انتقاد از خرید هواپیما اعلام کرد: «آیا پسندیده است که منابع ارزی آزاد شده در پساتحریم صرف خرید هواپیما شود؟»

برنامه تلویزیونی پایش هم یک نظرسنجی گذاشت و ثابت کرد که خرید هواپیما اولویت آخر مردم است!

مخالفان قراردادهای برجامی

همیشه طلبکارند

اما اکنون باز هم مقصران طلبکاری اعلام حضور کرده اند که خواهان لغو قراردادهای برجامی بودند و باز هم اکنون دولت را مورد نقد قرار داده اند و در نهایت مشخص نشد موضع این افراد چیست ؟  انعکاس منفی تاخیر در پرواز ها و شلوغ بازی های فاجعه بار این تاخیرها و برقراری پروازها  تحت مسئولیت چه کسی است؟

باید توجه داشت که شرکت هواپیمایی آسمان در سال 1359 از ادغام چهار شرکت هوایی ایر تاکسی ، پارس ایر ، ایر سرویس و هور آسمان تشکیل یافت و  در سال ۱۳۸۱ به صندوق بازنشستگی کشوری واگذار شد ؛ درواقع به جای بدهی دولت به صندوق بازنشستگی به این سازمان واگذار شد.  به گزارش تابناک همه این‌ها در حالی است که احتمالا با سقوط هواپیمای ای‌تی‌آر شرکت آسمان، احتمالا سختگیری‌های بیشتری از طرف مسئولان برای صدور مجوز پرواز برای ناوگان فرسوده این شرکت صورت خواهد گرفت و چه بسا به توقف پرواز برخی از پرنده‌های پیر هواپیمایی آسمان منجر شود که این روند فقط صورت مسئله را پاک می کند .

علی عابدزاده ، رئیس سازمان هواپیمایی کشور در خصوص رسیدگی به جزییات این سانحه می گوید: از کارشناسان هواپیمایی کشور فرانسه که نظارت به ساخت این هواپیما داشته‌اند دعوت به عمل آورده‌ایم که نهایتا تا امروز بعدازظهر وارد پایتخت خواهند شد همچنین تیم کارشناسی خودمان نیز در ۴۸ ساعت اخیر با در نظر گرفتن تمامی شرایط به دنبال چرایی این حادثه هستند، اما لازم است که تجهیزات لازم برای این کار ابتدا به تهران منتقل شود و بعد از آن بتوانیم چرایی حادثه را به طور دقیق اعلام کنیم. به گزارش عصر اقتصاد ،  محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات  نیز روز سه شنبه در صفحه اینستاگرام خود نوشت: مطلع شدیم که تلفن همراه یکی از مسافران پس از ناپدید شدن هواپیما روشن بوده و تا ساعت هفت عصر همان ‌روز در دسترس بوده و سپس به دلیل احتمالی اتمام باتری خاموش می‌شود. موقعیت تلفن همراه در سایت روستای کهنگان سمیرم بوده است.

وی ادامه داد: ادعای یکی از خبرنگاران در خصوص تماس شهروندی از یاسوج به یکی از مسافرین و 2 مکالمه 30 ثانیه‌ای و 72 ثانیه‌ای بررسی و بنا بر اطلاعات تماس ثبت شده، این ادعا صحیح است.

آذری جهرمی نوشت: تماس اول در ساعت 8:56 دقیقه در شمال پلیس راه نجف آباد به مدت 31 ثانیه برقرار و مکالمه دوم در ساعت 9:28 دقیقه و در منطقه روستای کهنگان بوده است. البته اظهارات خبرنگار مذکور مبنی بر ساعت ناپدید شدن صحت ندارد و بنا بر اظهارات سازمان هواپیمایی کشوری ساعت ناپدید شدن 9:34 دقیقه صبح بوده است.

وزیرارتباطات ادامه داد: اطلاعات سایتهای رصد پروازی در خصوص این پرواز نیز درآدرس https://www.flightradar24.com/blog/crash-of-iran-aseman-airlines-flight-3704/

قابل دسترس است که اطلاعات منتشر شده، مطابق با اعلام رسمی سازمان هواپیمایی کشوری است بنابراین تماسهای مذکور قبل از سقوط بوده است.

وی افزود: همکاران ما با استفاده از تحلیل های فرکانسی و جهت یابی تلفن همراه مسافران مورد اشاره، منطقه احتمالی سقوط هواپیما را حدس زده‌اند.  بر اساس عکس های این منطقه که از سازمان فضایی ایران در تعامل با فرانسوی‌ها دریافت شده است ، متاسفانه به دلیل ابری بودن منطقه شناسایی میسر نگشته است.

آذری جهرمی ادامه داد: با توجه به اینکه امکان عبور امواج از کوه وجود ندارد، تحلیل های فنی، منطقه قله پازن پیر را به عنوان منطقه احتمالی سقوط تشخیص داده است.

وی نوشت: تیم های پایش فرکانسی از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به منظور جهت یابی فرکانس های رادیویی احتمالی، به منطقه اعزام شده‌اند و تیم های فنی و امدادی درگیر با تمام توان و پرتلاش در حال کار برای دستیابی به نشانه‌هایی از هواپیما هستند و البته شرایط محیطی سخت بوده و این جستجوی سریع را مشکل کرده است. امیدوارم تلاش همه تیم های درگیر در صحنه سریعتر به نتیجه برسد.

  همچنین در آخرین گزارشها، روز گذشته منصور شیشه ،  مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان  اعلام کرد: لاشه هواپیمای سقوط کرده «ای تی آر» در ارتفاع چهار هزار و 500 متری شناسایی شده و امدادرسانی در این ارتفاع انجام می شود.

هرچند حادثه اخیر تلخ بود اما سقوط هواپیمای فرسوده با عمر بالای بیست سال باید درس عبرتی برای دلواپسان باشد تا نه در خرید هواپیما بلکه در تعامل سازنده با جهان بر سر راه دولت قرار نگیرند و  بهتر است در نظر داشته باشیم  وقتی دولت می خواهد با جهان تعامل داشته باشد  پس باید به گسترش و نوسازی حمل و نقل هوایی خود  اقدام کند که این نیز با قراردادهایی انجام می گیرد که در سطح بین المللی بسته شود.

 

 

خواندن 583 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395