چهارشنبه, 02 اسفند 1396 ساعت 09:52

تامین یک‌چهارم درآمدهای دانشگاه علم‌ و صنعت از قراردادهای پژوهشی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رییس دانشگاه علم و صنعت از تامین یک چهارم درآمدهای دانشگاه از طریق قراردادهای پژوهشی خبر داد و گفت: متاسفانه میزان این قراردادها طی سال‌های اخیر با پایین آمدن سطح درآمدهای اقتصادی کشور کاهش یافته است.

دکتر محمدعلی برخورداری با اعلام این مطلب اظهار کرد: هر ساله یک چهارم تا یک سوم از بودجه دانشگاه علم و صنعت از محل درآمدهای قراردادهای بیرون از دانشگاه تامین می شود که متاسفانه طی چند سال اخیر میزان این قراردادها به دلیل پایین آمدن سطح اقتصادی جامعه و کاهش بودجه‌های پژوهشی شرکت‌ها و موسسات کاهش یافته است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه اکثر قراردادهای دانشگاه علم و صنعت در عرصه فنی و مهندسی است، تصریح کرد: در حال حاضر دانشگاه‌ علم و صنعت قراردادهای پژوهشی با شرکت نفت،‌ گاز، وزارت نیرو و برخی دستگاه‌های دیگر در دست دارد، اما طبیعتا اگر این دستگاه‌ها بودجه‌های پژوهشی کمتری در اختیار داشته باشند، بر فعالیت‌های پژوهشی و همچنین درآمدهای دانشگاه نیز تاثیر منفی خواهد گذاشت.

دکتر برخورداری همچنین با تاکید بر اینکه بدون شکل‌گیری و تقویت ارتباط صنعت با دانشگاه به توسعه دست نخواهیم یافت، گفت: اگرچه در سال‌های اخیر اتفاقات خوبی در این زمینه صورت گرفته، اما همچنان در زمینه ارتباط صنعت و دانشگاه دارای ضعف‌هایی هستیم و وضعیت ما با آنچه که در کشورهای خارجی اتفاق می‌افتد، متفاوت است؛ به طوری که در ایران صنعت کار خود را انجام می‌دهد و دانشگاه نیز کار خود را و این ارتباط آنطور که باید، شکل نگرفته است.

رئیس دانشگاه علم و صنعت یادآور شد: کشور ما برای دستیابی به توسعه پایدار ملزم به ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان است، چرا که در این شرکت‌ها هم صنایع حضور دارند و هم دانشگاه‌ها.

دکتر برخورداری در پایان به برنامه‌های آتی دانشگاه علم و صنعت در عرصه فعالیت‌های پژوهشی اشاره کرد و گفت: ما سعی می‌کنیم در سال 97 همین روند امسال را در حوزه‌های علمی و پژوهشی دنبال کنیم، اما طبیعتا انعقاد قراردادهای جدید نیازمند تامین و افزایش بودجه‌های پژوهشی در کشور است.

منبع:ایسنا

خواندن 394 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395