جمعه, 04 اسفند 1396 ساعت 23:00

سوالات بی پاسخ در سیاست گذاری ارزی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیه بابایی

عصراقتصاد: بررسی‌ها نشان می دهد که در بین بیش از 10 راهبرد مهم برای توسعه صادرات ، نرخ ارز به عنوان یک راهبرد مستقل هیچ جایگاهی ندارد و در راهبرد اصلاح بهای تمام شده کالاها وخدمات و اتخاذ قیمت رقابتی در بازارهای خارجی یکی از چند سیاست فرعی آن است .

بنابراین پشتوانه سازی از توسعه صادرات برای افزایش نرخ ارز فاقد اعتبار کافی بوده و به نظر می رسد آنچه که درسالهای اخیر عده ای بر طبل گران ارز می کوبند به هیچ وجه ناظر برتر توسعه صادرات در اقتصاد ملی نیست و باید پذیرفت شرایط بازار ارز درکشور ما برخلاف اظهارات طرفداران نظری ورسانه ای سوداگران ارزی یک بازار کاربردی برای مبادلات تجاری نیست . بلکه سازوکاری سفته بازانه وسوداگرانه دارد وفقط از این منظر هم آنچه که اتفاق افتاده است قابل تحلیل و ارزیابی است . اما در هر صورت مدیریت بازار ارز برای بانک مرکزی یک ماموریت اصلی وقابل اعتنا است و این مدیر ارشد بازار پولی وبانکی با توجه به ظرفیت‌های کارشناسی منحصر به فرد باید برای هر تصمیم گیری وسیاست گذاری بررسی‌های کارشناسی وتصمیم گیری‌های علمی در ابعاد مختلف را داشته باشد .

اکنون که به بانک مرکزی فرصت داده شده است تا با اجرای بسته کوتاه مدت امکان بررسی وتصمیم گیری بنیادی وعلمی را در سامان بخشی با ثبات بازار ارز داشته باشد انتظار می رود به یک سری مسائل بدیهی وضروری با استفاده از توان کارشناسی خود بپردازند وبه سوالهای مهمی که دراین رابطه و جود دارند پاسخ دهد ، در غیر این صورت بسته کوتاه مدت اخیر بانک مرکزی خود به یکی از ویروس‌های مشکل ساز در سیستم پولی وبانکی تبدیل خواهد شد وبا فرسوده کردن توان دولت وبانک مرکزی شرایط نامطلوب اخیر را با قدرت وشدت بیشتر ومخرب تری  عودت می دهد .

برای پرهیز از اطاله کلام فهرست تعدادی از سوالات که درحوزه مدیریت بازار پولی ، ارزی و بانکی مطرح است را در ذیل می آوریم و مطمئن هستیم کارشناسان بانک مرکزی بیشتر و بهتر از ما مجهولات مدیریت ارزی را می شناسند و قادر به یافتن پاسخ‌های عالمانه و کارشناسی هم هستند.

آیا بانک مرکزی بازیگران بازار ارز ایران را می شناسد ؟

آیا از وجود 20  میلیارد دلار ارز خانگی مطلع است ؟

آیا می داند که نرخ ارز و طلا حدود ساعت 11 قبل از ظهر در دبی تعیین می شود؟

آیا از 950 میلیارد دلار بی انضباطی ارزی دولت نهم و دهم مطلع است ؟

آیا از نقش ذینفعان بانکی، نهادی و نهادهای اقتصادی نیروی انتظامی در بازار با خبر است ؟

آیا تاثیرات روانی دیپلماسی و روابط بین الملل را می داند ؟

آیا از سهم بخش خصوصی و دولتی‌ها به تفکیک درآمد ارزی در این بازار  مطلع است ؟

آیا از رفتارهای صادراتی کشور آگاه است ؟

آیا ظرفیت نقدینگی و عملکرد بخش‌های مختلف نقدینگی و نسبت‌های علمی نقدینگی با پارامترهای دیگر را به صورت علمی و عملی خبردارد ؟

آیا از تاثیرگذاری‌های بازارهای مالی مختلف بر یکدیگر مثل بورس ، مسکن ، ارز و بازار غیر متشکل پولی و موسسات مالی غیر مجاز خبردارد ؟

آیا برآیند اطلاع از همه این‌ها همین تصمیمات فعلی بانک مرکزی است ؟

پاسخ به این سوالات که از بدیهیات مجموع آمار و اطلاعات و بررسی‌های اقتصادی بانک مرکزی است چارچوبی را می سازد که فراتر از جوسازی‌ها و دعواهای حیدری و نعمتی ، تصمیم گیری بانک مرکزی را عقلایی می کند . گرچه در گذشته تصمیم گیری‌های این بانک متناظر بر سوالات فوق نبوده است .

خواندن 441 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395