یکشنبه, 20 اسفند 1396 ساعت 10:25

حل مشکل اشتغال با راه ‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیرابابایی

عصراقتصاد: اسپری بینی برای درمان میگرن که توسط یکی از شرکت‌های دانش بنیان مستقر در پارک فناوری پردیس به تولید رسیده روز گذشته با حضور رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی رونمایی شد.

این دارو با عنوان "میگرن کات" تولید شده وعلاوه بر اثربخشی مثبت و درمان سردردهای میگرنی به کاهش شدت سایر سردردها در زمان درد کمک می‌کند.

"میگرن کات "دارویی حاصل 25 سال مطالعات محققان ایرانی و بین‌المللی متشکل از عصاره ترکیب گیاهان دارویی مختلف در منابع طب سنتی ایران و کتاب‌های قانون و منابع غربی از آن‌ها به عنوان رفع کننده سردردهای میگرنی نام برده شده است.

این محصول با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی وارد چرخه صنعتی شده است.

پیش از این داروی «میگری هیل» از سوی این شرکت دانش بنیان تولید شده بود که مبتلایان به میگرن باید در مراکز درمانی تحت نظر پزشک مصرف می کردند.

داروی میگرن کات به شکل اسپری بینی است. از مزایای الکلی بودن پایه این دارو می‌توان به خلاقیت و پایداری بهینه ترکیبات مواد موثره دارو، افزایش نفوذپذیری دارو در مخاط بینی جهت تقویت اثرات محلی ،‌ پاکسازی مجاری تنفسی بدون تاثیر منفی در سلول‌های مژک‌دار بینی و تضمین سلامت دارو در طول عمر آن اشاره کرد.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: با راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان مشکلات کشور حل و اشتغال‌زایی خواهد شد و همچنین از خروج ارز جلوگیری می‌شود.

"بهزاد سلطانی" رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در مراسم رونمایی از داروی ملی درمان میگرن برای اولین بار در جهان که در صندوق نوآوری شکوفایی برگزار شد، با بیان اینکه 200 هزار نمونه از این اسپری تا‌کنون تولید و در 130 داروخانه توزیع شده است، افزود: این دارو به همت یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی با 5 میلیارد تومان تسهیلات از صندوق نوآوری شکوفایی تولید شده است.

  • حل مشکل بیماران میگرنی با تولید داروی جدید

وی ادامه داد: این دارو درمان قطعی دارد و مسکن نیست، با تولید این دارو مشکلات بسیاری از بیماران حل خواهد شد زیرا بیماران مبتلا به میگرن از مشکلات بسیاری رنج می‌برند.

سلطانی عنوان کرد: این شرکت دانش‌بنیان ایرانی 7 داروی دیگر را در دست تولید دارد که با اتمام مراحل از مجوزهای تولید وارد بازار خواهد شد.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه تا‌کنون این صندوق هزار و 850 میلیارد تومان به شرکت‌های دانش‌بنیان تسهیلات اعطا کرده است، گفت: 994 شرکت دانش‌بنیان به نتیجه فنی و موفق رسیدند که شرکت تولیدکننده میگرن گاز یکی از آنهاست؛ همچنین چند روز پیش یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی در انزلی کشتی تولید شده ایرانی را به آب انداخت.

  • حل مشکل اشتغال با راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان

وی افزود: با راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان مشکلات کشور حل و اشتغال‌زایی خواهد شد همچنین از خروج ارز جلوگیری می‌شود.

سلطانی با بیان اینکه در ایران 12 میلیون دانش‌آموخته دانشگاهی داریم، اکنون 3هزار شرکت دانش بنیان در کشور فعال هستند و سالانه 1.2 میلیون نفر به فارغ‌التحصیلان دانشگاهی افزوده می‌شود و ما چهارمین یا پنجمین کشور به لحاظ فارق التحصیل رشته‌های علوم پایه پزشکی و مهندسی در دنیا هستیم.

  • بالاترین بیکاری در میان فارغ‌التحصیلان دانشگاهی

وی ادامه داد: بالاترین بیکاری اکنون در میان فارغ‌التحصیلان دانشگاهی است و این در حالی است که ما تنها 3 هزار شرکت دانش بنیان داریم و برای هر 4 هزار نفر یک شرکت دانش‌بنیان ایجاد شده است.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی عنوان کرد: با راه‌اندازی شرکت‌های دانش‌بنیان 70هزار شغل ایجاد شده است و تا‌کنون بیش از 12 محصول جدید دانش‌بنیان ایران با موفقیت تولید و وارد بازار شده است که این نوع شرکت‌ها 74 درصد از مزایای صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده کردند.

وی با بیان اینکه ما در اعطای تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان سختگیری می‌کنیم، گفت: با سختگیری قصد داریم تا از سوءاستفاده‌ها جلوگیری کنیم و اگر ارزیابی‌ها در اعطای تسهیلات به دقت صورت گیرد منجر به تولید محصول خواهد شد.

  • راه اندازی موج اول فناوری در کشور

سلطانی با بیان اینکه موج اول فناوری در کشور راه‌اندازی شده است، گفت: بسیاری به ما می‌گویند که چرا شرکت‌های دانش‌بنیان و محصولاتشان را تبلیغ نمی‌کنیم و ما در این راستا در صدا و سیما هر شب یک شرکت و یک محصول دانش‌بنیان را معرفی می‌کنیم.

خواندن 362 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395