یکشنبه, 20 اسفند 1396 ساعت 12:37

اطلاعات تکميلي

  • مولاوردی؛

97، سال اقدام و عمل منشور حقوق شهروندی است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی، 97 را سال اقدام و عمل منشور حقوق شهروندی اعلام کرد و گفت: شاخص های کمی و کیفی ارزیابی دستگاه ها و همچنین بسیاری از اسناد منشور درحال نهایی شدن است.

شهیندخت مولاوردی با بیان اینکه آیین نامه ها و روش‌های غیرقضایی برای منشور باید تدوین شود، افزود: به ویژه در نهادینه و درونی کردن منشور و تبدیل آن به گفتمان عمومی جامعه نیازمند کمک هستیم و اگر جامعه و نهادهای مدنی به ما کمک نکنند، کارهای در حال اجرا در دولت ناقص خواهد ماند.
وی ادامه داد: درحال بررسی تعامل با سایر قوا هستیم چون برخی از موارد منشور به اختیارات سایر قوا برمی گردد؛ در مجلس، فراکسیون منشور حقوق شهروندی تشکیل شد، هرچند این فراکسیون تا کنون اقدام خاصی انجام نداده است.
مولاوردی حق دسترسی به دادخواهی عادلانه را یکی از موارد مهم اشاره شده در منشور برشمرد و تصریح کرد: تحقق این امر نیاز به همکاری و هم اندیشی قوه قضاییه دارد.
دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی با بیان اینکه دو نوع کنش گری و شهروند فعال و منفعل داریم، گفت: شهروند فعال با داشتن آگاهی از دولت ها مطالبه گری می کند و شهروند منفعل منتظر است تا کسی حق او را تقدیمش کند.
وی ادامه داد: کنش گر یا شهروند فعال، مثبت اندیش است و امید به اصلاح دارد؛ او با باور به بهبود، تلاش می کند تا این امر اتفاق بیفتد.
سند منشور حقوق شهروندی در ٢٩ آذر ماه 95 توسط رئیس جمهوری در همایش قانون اساسی و حقوق ملت با حضور جمعی از مقامات کشوری، صاحبنظران و اساتید و حقوقدانان،نخبگان و شهروندان رونمایی شد. 
منبع: ایرنا

خواندن 749 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395