یکشنبه, 20 اسفند 1396 ساعت 15:43

اطلاعات تکميلي

  • رئیس جمعیت هلال احمر اعلام کرد؛

عیدی 200 هزار تومانی به 30 هزار خانواده زلزله زده

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

رئیس جمعیت هلال احمر از عیدی 200 هزار تومانی این جمعیت به خانواده های زلزله زده که خانه آن‌ها به طور کامل در سال جاری تخریب شده است خبر داد.

علی اصغر پیوندی روز یکشنبه در نشست خبری تشریح طرح های نوروزی هلال احمر، در جمع خبرنگاران گفت: این مبلغ عیدی به همه خانواده های زلزله زده که خانه آن‌ها به طور کامل در جریان وقوع زلزله در سال جاری تخریب شده است، تعلق می گیرد.
اجرای طرح هم خانه برای زلزله زدگان کرمانشاه 
رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به برنامه‌هایی که جمعیت هلال احمر برای زلزله زدگان کرمانشاه دارد، گفت: مردم 63 میلیارد تومان به هلال احمر کمک کرده‌اند و از این مبلغ برای طرحی که از قبل آغاز کرده‌ایم هزینه می‌کنیم. 
وی ادامه داد: بر اساس این طرح مبلغ پنج میلیون تومان به خانواده‌هایی که فردی را از دست داده‌اند و همچنین آنهایی که در 10 روز اول زلزله صاحب فرزند شده‌اند اهدا می‌شود. 
پیوندی اضافه کرد:همچنین طرح هم خانه را داریم که بعد از نوروز اجرایی می‌شود و بر اساس آمارهای بنیاد مسکن اقلام ضروری شامل یخچال، فرش و کولر به 30 هزار خانواری که تخریب منازل‌شان از نوع یک است کمک می‌شود. ضمن اینکه ممکن است بعضی از عزیزان به این اقلام نیاز نداشته باشند. 
وی تاکید کرد: از طرفی از آنجایی که در ایام نوروز قرار داریم و هدیه دادن رسم دیرینه ما است به عنوان عیدی مبلغ ناچیز 200 هزار تومان به هر کدام از خانواده‌های زلزله زده کرمانشاه کمک می‌شود. 
پیوندی در پاسخ سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه تزریق 57 میلیارد تومان، وضعیت انبارهای هلال احمر را در چه شرایطی قرار می‌دهد، گفت: تلاش ما این است که در گام اول وضعیت انبارها را به پیش از زلزله کرمانشاه و کرمان برسانیم و این وضعیت به حدود 45 درصد ظرفیت استاندارد برسد. 
وی خاطر نشان کرد: ولی با ظرفیت 100 درصدی فاصله داریم که نیازمند اعتبار بیشتری است، حدود 120 میلیارد تومان اقلام امدادی از انبارها برای کمک به کرمانشاه، کرمان و سایر نقاط استفاده کردیم که این پول از منابع مالی هلال احمر و کمک‌های دولتی تامین شود. با تزریق این 57 میلیارد تومان وضعیت قابل قبول‌تری پیدا می‌کنیم. 
پیوندی در تشریح اقدامات هلال احمر در سال جاری پرداخت و گفت: در شش ماه گذشته حوادث بسیاری را داشتیم، موضوع مسلمانان روهینگایی از مواردی بود که قبل از انجام مراسم تودیع و معارفه مجبور شدم به این منطقه سفری داشته باشم. 
وی بابیان اینکه در رابطه با این موضوع بحثی مطرح شد که چرا وقتی در داخل کشور مسائل جدی وجود دارد این الزام هست که به دیگران هم کمک کنیم،ادامه داد: چند نکته در این زمینه وجود دارد. اول اینکه تاکید مقام معظم رهبری و اختصاص یک میلیارد تومان برای این افراد بود و در این شرایط وضعیت بسیار بدی داشتند و جمعیت یک میلیون و 200 هزار نفر از راخین به منطقه کاکس بازار کوچ کرده بودند. 
وی خاطر نشان کرد: در این شرایط هلال احمر بر اساس وظیفه ذاتی خود باید به همه انسان‌ها کمک کند و بر اساس تعاملات بین‌المللی نه تنها در داخل کشور بلکه در خارج از کشور نیز باید به عنوان سازمانی بی طرف کمک کنیم. همچنین این عزیزان مسلمان بودند و وظیفه خاصی در قبال‌ آنها داشتیم. 
وی افزود: همچنین مردم شریف خودمان هم مبلغی را برای کمک به این افراد به هلال احمر داده بودند و باید به آنها کمک می‌کردیم. 
رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به پوشش مراسم اربعین نیز گفت: این افتخار را داشتیم در داخل مرز و در عراق میزبان زائران باشیم و به آنها خدمت رسانی کنیم یکهزار و 460 داوطلب پزشک و پرستار این وظیفه را به عهده گرفتند و امیدواریم که با اسکان دائمی موکب‌هایمان در مسیر نجف و کربلا بتوانیم خدمت شایسته‌تری را به زائران ارائه کنیم. 
وی افزود: در مراسم اربعین 200 تن دارو و تجهیزات برای پوشش 20 روزه مراسم اربعین استفاده شد و خوشبختانه رضایتمندی قابل قبولی هم وجود داشت و تلاش می‌کنیم که در سال‌های آینده با توان بیشتری در این زمینه فعالیت کنیم. 
پیوندی همچنین به عضویت ایران در شورای حکام فدراسیون جهانی صلیب سرخ و هلال احمر اشاره کرد و گفت: بعد از مراسم اربعین مجمع جهانی فدراسیون را داشتیم و ایران به عنوان یکی از با سابقه‌ترین جمعیت‌ها توانست در میان 188 کشور عضو، برای عضویت شورای حکام فدراسیون جهانی صلیب سرخ و هلال احمر انتخاب شود و این شورا نقش سیاستگذاری و تعیین استراتژی چهار ساله فدراسیون را دارد. 
رئیس جمعیت هلال احمر افزود: دو هفته بعد از برگزاری مجمع، زلزله غم بار کرمانشاه را داشتیم که متاسفانه 620 نفر از هموطنان‌مان جان خود را از دست دادند و هفت شهر آسیب دیدند و حدود 8هزار نفر نیز مصدوم شدند و در این حادثه هلال احمر از ثانیه‌های اول در کنار مردم قرار گرفت. 
پیوندی با اشاره به انبارهای جمعیت هلال احمر گفت: وقتی که افتخار حضور در هلال احمر را پیدا کردم وضعیت انبارها قابل دفاع نبود، بر اساس استانداردها در انبارها اقلام 16 گانه باید به اندازه دو درصد جمعیت استان‌ها و یک درصد جمعیت شهرستان‌ها دپو شود ولی قبل از زلزله حدود یک سوم این ظرفیت را داشتیم و شرایط خوبی نبود ولی با کمک‌های مردم و تمهیداتی که اندیشیده شد توانستیم به خوبی در زلزله کرمانشاه حضور پیدا کنیم. 
هر چند در این مدت مورد نامهربانی‌های خواسته یا ناخواسته هم قرار گرفتیم اما با این حال با جان و دل کار را انجام دادیم و در جهت کاهش مشکلات مردم اقدام کردیم. 
وی ادامه داد: حالا که چهار ماه از زلزله کرمانشاه می‌گذرد وضعیت نسبتا قابل قبولی در منطقه وجود دارد. هر چند که هلال احمر تا 45 روز باید حضور پیدا کند اما ما دو ماه در منطقه بودیم و همچنان هم تلاش می‌کنیم در راستای کاهش مشکلات مردم اقدام کنیم و امیدواریم وضعیت آنها بهتر شود. 
وی تاکید کرد: امیدوارم هلال احمر بر اساس وظیفه ذاتی خود بتواند قبل، بعد و در حین حادثه پاسخ خوب و مطمئنی بدهد. 
وی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه در سال 97، حوادث کمتر رخ دهد، گفت: در سال 97 تلاش می‌کنیم سازماندهی درون جمعیت شکل بگیرد و همچنین بر آموزش همگانی و داوطلبان تاکید زیادی خواهیم داشت. همچنین تلاش کردیم تجهیزاتمان را به روز کنیم و ناوگان‌مان را پرقدرت‌تر کنیم. از همین رو در طرح امداد نوروزی امسال تجهیزات مختلفی از جمله 75 دستگاه نجات و 50 دستگاه لیفتراک اضافه کردیم. برای تامین اقلام زیستی و امدادی نیز 57 میلیارد تومان تزریق شده است. 
وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه پس از حضور وی صحبت‌هایی مبنی بر کمبود بودجه در هلال احمر مطرح نشده است و آیا هلال احمر از این منظر دچار مشکل نیست، گفت: دولت با تمام وجود تلاش می‌کند و آنها هم مشکلات خاص خودشان را دارند. ما نیاز به ارتباط زیادی داریم و دولت با تمام وجود کمک می‌کند. 
وی افزود: با همه مشکلات مبلغ 500 میلیارد تومان از تبصره 13 باید درسال گذشته پرداخت می‌شد که این اتفاق نیفتاد و در سال جاری 100 میلیارد تومان از این مبلغ داده شد و در چند روز آینده نیز 100 میلیارد تومان پرداخت می‌شود. 
طرح ایمنی و سلامت مسافران نوروزی و نمایش توانمندی نیروهای هلال احمر امروز با حضور علی اصغر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر، معاونان جمعیت هلال احمر و پیتر مائورر رییس کمیته بین المللی صلیب سرخ در سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر برگزار شد و تیم‌های مختلف جمعیت هلال احمر از جمله تیم‌های واکنش سریع، مانوری را برگزار کردند. 
منبع: ایرنا

خواندن 458 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395