یکشنبه, 20 اسفند 1396 ساعت 17:02

اطلاعات تکميلي

  • مشروح دادگاه 'ثلاث'؛

تقاضای قصاص و اشد مجازات برای راننده اتوبوس خیابان پاسداران

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نماینده دادستان در نخستین جلسه محاکمه راننده اتوبوس خیابان پاسداران، با قرائت کیفرخواست برای این متهم از محضر ریاست دادگاه تقاضای قصاص و أشد مجازات کرد.

دادگاه علنی راننده اتوبوس خیابان پاسداران روز یکشنبه با حضور غلامحسین اسماعیلی رئیس کل دادگستری استان تهران، محسن افتخاری سرپرست دادگاه کیفری یک استان تهران و قاضی محمد شهریاری سرپرست دادسرای جنایی تهران و معاون دادستان با ریاست قاضی محمد رضا محمدی کشکولی در شعبه 9 دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد.

در این جلسه اولیای دم مقتولین مرادی، امامی و بایرامی و همچنین متهم پرونده م . ثلاث و رحیم ایزد یاری وکیل تسخیری متهم حضور داشتند.
قاضی کشکولی در آغاز جلسه پس از تلاوت آیات، اتهام متهم را سه فقره قتل عمدی و اخلال در نظم عمومی اعلام کرد و گفت: دادگاه امروز در دو نوبت صبح و عصر ادامه می یابد.
پس از سخنان قاضی کشکولی، محمد شهریاری نماینده دادستان در جایگاه حاضر شد وگفت: در اجرای ماده 396 قانون آئین دادرسی کشوری مصوب 1392 کیفر ساخت به شرح ذیل قرائت می شود. 
وی ادامه داد: متهم در یک تصادف عمدی با اتوبوس در خیابان پاسداران -گلستان هفتم- ، سه مامور نیروی انتظامی را زیر گرفت که حسب تماس مرجع انتظامی مبنی بر وقوع این جرم نماینده دادستان به محل وقوع اعزام شد و سپس به سردخانه بیمارستان لبافی نژاد رفت.
نماینده دادستان اظهار کرد: راننده اتوبوس موصوف که بصورت عمدی با ماموران تصادف کرد در آن زمان در بیمارستان سجاد بستری بود و فیلم و اظهارات و اعترافات او زمینه پرونده است که گفته با توجه به عصبانیت با اتوبوس پارک شده در گلستان هفتم به سمت ماموران انتظامی رفت. 
شهریاری با بیان پنج ادله نسبت به اتهام قتل متهم اظهار کرد: اعترافات متهم نخستین ادله برای جرم قتل است که او علت تهاجم را عصبی بودن اعلام کرد و درباره اینکه چرا در آن ساعت در محل حضور داشت گفته بود در حمایت از برادر دینی خود به نام ر. در محل حضور یافته است.
متهم دلیل حمله را عصبانیت خود اعلام کرد و گفته بود که این سه نفر را نمی شناخته است.
به گفته نماینده دادستان به نقل از راننده اتوبوس، شبها حدود 30 نفر در اتوبوس می خوابیدند و این متهم مجروح کردن تخریب اموال و اخلال در نظم را قبول کرده و اعلام کرده که در مسلک ما این کار توجیه ندارد.
محسن افتخاری، سرپرست دادگاه کیفری یک استان تهران پیش از این به خبرنگار ایرنا گفته بود که ١٠ روز قبل پرونده به وکیل تسخیری این متهم (ثلاث) داده شده است و با توجه به اینکه ایرادی به این پرونده وارد نشده است، دادگاه وی به قضاوت قاضی محمدی کشکولی امروز- ٢٠ اسفند- برگزار می شود. 
٣٠ بهمن امسال فردی به نام ثلاث با نشستن پشت فرمان یک دستگاه اتوبوس در خیابان گلستان هفتم واقع در خیابان پاسداران ماموران نیروی انتظامی و دو بسیجی را زیر گرفت و با این اقدام سه مامور نیروی انتظامی و یک بسیجی را شهید و یکی دیگر از بسیجیان را روانه بیمارستان کرد.
شهریاری فیلم تهاجم عمدی متهم را ادله دیگر کیفرخواست مینی بر ارتکاب جرم قتل راننده اتوبوس دانست و گفت: این فیلم نشان می دهد متهم با اتوبوس به سمت ماموران تهاجم عمدی می کند و درنهایت با برخورد با یک خودرو متوقف می شود.
نماینده دادستان در توضیح ادله سوم یعنی اوراق معاینه اجساد اظهارکرد: پزشکی قانونی علت فوت رضا امامی و رضا مرادی علمدار را صدمات متعدد در اثر اصابت جسم سخت، محمدعلی بایرامی ، خردشدگی جمجمه اعلام کرد که این صدمات در اثر برخورد اتوبوس با رانندگی این متهم ایجاد شد.
**متهم حین ارتکاب جرم اختلال روانی نداشت
وی درباره بازسازی صحنه گفت: متهم در بازسازی صحنه، نحوه تصادف را تشریح کرد و او برای بررسی وضعیت روحی روانی به روانپزشکی پزشکی قانونی ارجاع شد که متعاقب گزارش پزشکی قانونی او دچار افسردگی بود اما اختلال روانی که موجب فقدان قوه تمیز باشد، نداشته است؛ البته تحریک پذیری از افسردگی بی تاثیرنبوده است.
شهریاری با اشاره به تشکیل پرونده شخصیت برای متهم گفت : پرونده شخصیت او توسط واحد مددکاری و همچنین بازپرس تشکیل شد؛ او سه بار ازدواج کرد اما اکنون مجرد زندگی می کند، خانه ای ندارد و یک ماه است در همان اتوبوس استراحت می کند.
به گفته نماینده دادستان، متهم دارای هفت فقره سابقه کیفری در زمینه های مواد مخدر، محکومیت مالی و ضرب و جرح است و اعتراف کرد که از ١٥ سال قبل وارد جریان دراویش شده است و تحت تاثیر آموزه های قطب قرار دارد.
وی ادامه داد: متهم تمامی مبانی دین اسلام و تشیع را می شناسد و علاقه خاصی به جریان دراویش دارد و برای همین آن شب برای حمایت یکی از هم مسلکان خود به خیابان پاسداران رفته بود.
شهریار اضافه کرد: متهم در چند جلسه نخست نسبت به اقدام خود به هیچ وجه پشیمان نبود اما در جلسه آخر، اظهارندامت کرد.
نماینده دادستان قرائت کیفرخواست را اینگونه پایان داد: متهم با اتهاماتی دایر بر سه فقره قتل و إخلال در نظم عمومی مجرم بوده و با توجه به درخواست تقاضای قصاص اولیای دم، از محضر دادگاه تقاضای قصاص و در باب إخلال در نظم عمومی تقاضای أشد مجازات را دارم.
** پسرم 40 روز است که همسر اختیار کرد
اولیای دم مقتولان سپس با دعوت رئیس دادگاه به جایگاه رفتند. «محسن مرادی» ولی دم رضا مرادی علمدار، گفت: این شخص، ثلاث، پسر من را به شهادت رسانده است و من از او شکایت و تقاضای اشد مجازات و قصاص را از دادگاه دارم.
قاضی کشکولی خطاب به محسن مرادی گفت: از حیث جنبه خصوصی جرم آیا حاضر به گذشت از متهم هستید؟ که پدر مرادی گفت، نه و تقاضای اشد مجازات، دارم.
«مرسل بایرامی» پدر محمدعلی بایرامی هم با حضور در جایگاه، اظهارکرد: از دادگاه تقاضای هزار بار قصاص برای این متهم دارم.
ولی دم بایرامی در پاسخ به این سوال قاضی که آیا از جنبه خصوصی جرم حاضر به گذشت است یا نه، گفت: پسرم 40 روز بود که متاهل شد و همسر اختیار کرده است لذا من از دادگاه تقاضای اشد مجازات را دارم و حاضر به گذشت نیستم.
«صالح امامی» پدر رضا امامی، گفت: رضا مجرد بود و من از متهم شکایت و از محضر دادگاه تقاضای اشد مجازات و قصاص را برای او دارم.
**این شهدا بدون سلاح گرم، برای شهروندان امنیت تامین کردند
اردشیر سبحانی نماینده حقوقی نیروی انتظامی تهران بزرگ و نماینده خانواده سه مقتول ناجا با حضور در جایگاه به درخواست قاضی کشکولی، گفت: با توجه به اقرار سریع، عمدی بودن، اخلال در نظم متهم که در لایحه به دادگاه ارائه شده است از طرف خانواده و فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ اشد مجازات برای متهم را از دادگاه خواستارم.
وی ادامه داد: در این واقعه مومن ‌ترین و بااخلاق ‌ترین جوانان که مظلومانه و بدون سلاح برای جلوگیری از وقوع درگیری و تعرض به دراویش در صحنه حاضر شده بودند، به شهادت رسیدند؛ با وجود اینکه این افراد می ‌توانستند با سلاح گرم سر صحنه بروند، بدون سلاح و برای امنیت مردم در آن حادثه حضور یافتند.
سبحانی خطاب به دادگاه گفت: آیا پاسخ خدمت صادقانه این است که با اتوبوس زیر گرفته شوند و حتی اجساد آنها به سختی شناسایی شود. متهم خود را وابسته به دراویش می‌ داند، اما دراویش از او تبری جستند؛ او طبق پرونده شخصیت، مشکل شخصیتی دارد و مدتی است که در اتوبوس زندگی می کند. به نمایندگی از فرماندهی تهران بزرگ و وکالت از خانواده شهدا تقاضای اشد مجازات را برای متهم دارم.
** خلاف گفته بزرگ درویشان عمل کردم
قاضی کشکولی سپس از متهم پرونده حادثه خیابان پاسداران خواست تا با حضور در جایگاه خود را معرفی کند. که «م.ثلاث» با قرار گرفتن در جایگاه سخنان خود را اینگونه آغاز کرد: از خداوند متعال برای خانواده های داغدیده صبر و برای خودم، رحمت خواستارم؛ چند وقتی است جزو گروه دراویش بودم اما درویش نیستم چون بزرگِ درویشان می فرماید درویشی جز صلح، دوستی و صفا نیست اما من برخلاف آن عمل کردم.
او در حال ادامه دادن سخنانش بود که قاضی از او خواست نخست خود را معرفی کند و سپس به پرسش های قاضی و مستشاران پاسخ دهد.
ثلاث پس از معرفی خود، درباره سوابق کیفری اش، گفت: مدتی به دلیل ضمانت از فردی، مدتی در زندان بودم که پس از فروش اتوبوس و رد مال، آزاد شدم. همچنین به دلیل حضور در درگیری‌های قم و اخلال‌ در نظم عمومی بازداشت شده بودم. در سال 88 هم به واسطه پیدا کردن مواد در اتوبوسم به زندان محکوم شدم.
** پرسش و پاسخ قاضی کشکولی با متهم خیابان پاسداران
قاضی: شغل اصلی
متهم: راننده اتوبوس.
قاضی: سابقه بیماری روانی دارید؟
متهم: نه.
قاضی: سابقه بستری شدن در بیمارستان روانی دارید؟
متهم: نه.
قاضی: تلفن همراه داشتید؟
متهم: بله.
قاضی: از شبکه مجازی استفاده می کردید؟
متهم: نه.
قاضی: کجا سکونت دارید؟
متهم: جایی سکونت داشتم مستاجر بودم دستم شکست نتوانستم سرکار بروم از این رو صاحبخانه ام بیرونم کرد و اثاث خود را به زلزله زدگان بخشیدم. دوماه چرخ می خوردم گاهی خانه دخترم و گاهی خانه مادرم می رفتم و گاهی هم در اتوبوس می ماندم.
قاضی: براساس مطالب کیفرخواست و باتوجه به شکایت اولیای دم مقتولان و مطالبه قصاص آنان و همچنین طبق گزارش کلانتری 102 پاسداران و گزارش مکرر مراجع انتظامی به واسطه بازسازی صحنه جرم و نظریه پزشکی قانونی و گزارش معاینه اجساد ، شما به مباشرت در سه فقره قتل عمدی از طریق حمله و برخورد با وسیله نقلیه با اتوبوسی سفیدرنگ در خیابان گلستان هفتم پاسداران و اخلال در نظم عمومی از جهت ایجاد جنجال در گلستان هفتم متهم هستید؛ آیا آمادگی برای دفاع دارید؟
متهم: بله.
** اتهامات را قبول ندارم 
قاضی: نیاز به فرصت ندارید؟ 
متهم: نه. 
قاضی: اتهامات خود را قبول دارید؟ 
متهم: نه. 
قاضی: دفاع کن. 
سپس متهم پرونده حادثه خیابان پاسداران با بیان اینکه اتهامات انتسابی را قبول ندارم، خطاب به قاضی کشکولی گفت: نیروی انتظامی موظف است نظم را برقرار کند نه اینکه با چماق مردم را بزند. آنان چندین بار به من ضربه زدند و سرم 17 تا بخیه خورده است و همین باعث عصبانیتم شد. 
وی ادامه داد: نیروی انتظامی مقصر است؛ باید به نیروهایش آموزش می‌داد که ما را کتک نزنند، اما تا به ما رسیدند با باتوم به سر ما زدند. 
قاضی: انگیزه آن شب شما از حضور در خیابان چه بود؟ 
متهم: حکم جلب بزرگِ دراویش را داشتند و چرا این حکم را برای یک فرد 90 ساله داده اند؟ 
قاضی: چگونه مطلع شده ای این حکم صادر شد؟ 
متهم: از طریق تلفن همراه بچه ها مشخص است. 
قاضی: در رابطه با اتهام شما سه نفر به واسطه رانندگی با اتوبوس فوت کردند؛ این اتهام را قبول دارید؟ 
متهم: بله. 
قاضی: راننده اتوبوس چه کسی بود؟ 
متهم: خودم. 
قاضی: مالک اتوبوس؟ 
متهم: نمی شناسم. 
قاضی: چطور اتوبوس در اختیار شما بود؟ 
متهم: آن اتوبوس در محل پارک بود. در شب حادثه هم سوئیچ دستم بود ؛ پشتش نشستم گفتم الهی به امید تو! 
قاضی: طبق گزارش مراجع انتظامی در صورتجلسه وضعیت ظاهری اتوبوس، آن اتوبوس صندلی نداشت. 
متهم: خودم صندلی ها را برداشتم تا داخل اتوبوس بخوابیم. خواستیم صندلی ها را ببندیم و آن را به صاحبش تحویل دهیم. 
قاضی: در اتوبوس مقداری لوازم مسکن، دارو و مواد غذایی بود. 
متهم: استفاده می کردم. 
قاضی: به عنوان مسکن. 
متهم: بله. 
قاضی: غیراز شما چند نفر داخل اتوبوس می ماندند؟ 
متهم: 27 تا 30 نفر بودیم. افراد مختلف می آمدند و می رفتند این طور نبود که افراد ثابت باشند. این افراد از شهرستان برای زیارت حسینیه می آمدند. 
قاضی: وقتی با اتوبوس سمت ماموران نیروی انتظامی رفتید آیا سرنشینی هم بود؟ 
متهم: نه. 
قاضی: کسی به شما گفت این کار را انجام بدهید؟ 
متهم: نه؛ من به دلیل ضرباتی که به سرم وارد شده بود عصبی بودم و از همین رو به سمت نیروی انتظامی حرکت کردم؛ نیروی انتظامی به من ضرباتی وارد کرد طوری که سرم خونی شد و یک لحظه طوری عصبانی شدم که به سمت ماموران رفتم. 
قاضی: هدف خاصی داشتید؟ 
متهم: وقتی مرا عصبانی کنند همه کاری از دستم برمی آید؛ در آن لحظه حتی به خودم هم فکر نمی کردم وقتی پیاده شوم چه بلایی سرم می آید چه برسد به ماموران نیروی انتظامی. در آن لحظه خون جلوی چشمانم را گرفته بود و از طرفی شیشه ماشین هم کثیف بود و به خوبی مقابل را نمی دیدم. 
قاضی: چگونه دستگیر شدید؟ 
متهم: از اتوبوس که پیاده شدم تا خود کلانتری به سرم زدند و مرا بردند. 
قاضی: قبول دارید حین رانندگی شما سه نفر به قتل رسیده اند؟ 
متهم: بله. 
قاضی: ادعا می کنید توسط نیروی انتظامی کتک خورده اید آیا بقیه هم کتک خورده اند؟ 
متهم: بله. 
قاضی: چرا آنان اقدامی نکردند؟ 
متهم: چون من عصبی شدم. 
قاضی: اتهام اخلال در نظم عمومی را قبول دارید؟ 
متهم: نه. یکی از برادران ایمانی ام را به اتهام سرقت پراید برده بودند و ما برای آزاد کردن او رفتیم و این اخلال در نظم عمومی نیست. 
قاضی: داخل اتوبوس سلاح های سرد مانند قمه، شمشیر و چاقو کشف شد. 
متهم: اطلاعی ندارم. 
قاضی: چند نفر بودید مقابل کلانتری که شعار «الله اکبر» سر می داید؟ 
متهم: 30 تا 40 نفر. 
قاضی: چرا قانونی اقدام نکرده اید و از وزارت کشور مجوز نگرفته اید؟ 
متهم: قانون به داد ما نمی رسد؛ ما را می گرفتند و ولمان نمی کردند. 
قاضی: برای بار سوم تکرار می کنم سه نفر با اتوبوس شما به قتل رسیده اند، آیا قبول دارید؟ 
متهم: بله. 
قاضی: چند نفر بودند؟ 
متهم: من که نمی دیدم؛ شما می گویید سه نفر بودند پس سه نفر بودند. 
قاضی: پس از دستگیری به بیمارستان اعزام شده اید؟ 
متهم: بله. ماموران مرا به بیمارستان بردند. 
قاضی: اظهارات خود را سر صحنه بازسازی جرم قبول دارید؟ 
متهم: بله. 
قاضی: ماموران سلاح داشتند؟ 
متهم: با باتوم می زدند. 
قاضی: باتوم سلاح سرد نیست. آیا از کارتان پشیمانید؟ 
متهم: پشیمانم از کارم.حتی از به دنیا آمدنم هم پشیمانم. 
** وکیل تسخیری متهم: موکلم قصد مجرمانه نداشته است 
پس از پرسش و پاسخ قاضی محمدی کشکولی و متهم ، رحیم ایزدیاری وکیل تسخیری متهم با حضور در جایگاه در دفاع از موکلش در برابر اتهامات وارده گفت: متهم در شب حادثه در حالی که شدیدا مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود با صورت خونین، عنان اختیار از کف داد و صرفا برای تهدید و پراکنده کردن ماموران به سمت آنان حرکت کرد. 
وی ادامه داد: موکلم بارها اعلام کرد قصد کشتن کسی را نداشته است و اظهارات او بیانگر این است که قصد مجرمانه نداشته و افسردگی پس از وقوع جرم او هم دال بر پشیمانی اش است. 
صفحه بزرگ ساعت مجتمع امام خمینی (ع) دادگاه کیفری یک استان تهران که در حقیقت محل برگزاری دادگاه پرونده های مهم است، ساعت 3 عصر را نشان می داد که قاضی کشکولی رئیس شعبه 9 دادگاه کیفری یک استان تهران، خطاب به حضار گفت، دادگاه امروز به پایان رسید اما به لحاظ دفاع از حقوق متهم و برای اخذ آخرین دفاعیات، جلسه دیگری فردا دوشنبه 11 صبح برگزار می شود.
منبع: ایرنا

خواندن 1211 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395