دوشنبه, 21 اسفند 1396 ساعت 10:52

ضرورت همگرایی مرکز آمار با مراکز پژوهشی و دانشگاه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

الناز خجسته

عصراقتصاد: سه شنبه هفته گذشته  15 اسفند ماه مدیر مسئول روزنامه عصراقتصاد جز شرکت کنندگان نشست تخصصی کالبد شکافی آمارهای اشتعال و بیکاری در مرکز آمار بود که در خصوص آمار اشتغال به تبادل نظر با موسسات مرتبط با کار و اشتغال و اصحاب رسانه اختصاص یافته بود.

با توجه به اینکه این نشست غیر رسانه ای بود برای اطلاع از کم وکیف این جلسه با "سیف اله یزدانی" مدیر مسئول روزنامه به گفت و گو نشستیم که ماحصل آن را در ادامه می خوانید.

سه شنبه هفته گذشته در خصوص آمار و اشتغال در مرکز آمار ایران نشست تخصصی کالبد شکافی آمارهای اشتغال و بیکاری برگزار شد که شما هم یکی از مدعوین این نشست بودید اگر امکان دارد ابتدا در مورد موضوع و کیفیت این جلسه توضیح دهید؟

جلسه ای بود که با حضور "امید علی پرسا" رئیس مرکز آمار ایران، معاونان وی و مسئولانی از وزارت کار و نهاد های ذیربط تشکیل شد و هدف این جلسه هم شفاف سازی عملکرد آمار گیری اشتغال برای رسانه ها و موسسات علمی و پژوهشی مرتبط با موضوع صورت گرفته بود که به اعتقاد بنده این یک کارگاه کاملا هوشمندانه و ضروری بود که با توجه به کاربرد آمار اشتغال و بیکاری و حرف و حدیث هایی که در مورد صحت آمار و اشتغال مطرح می شد چنین نیازی حس می شد که حداقل بهره برداران این گروه از آمارها از منطق ، روش و قوت و ضعف های آمار و اشتغال مطلع شوند و بعضی نقد ها و شبهات مطرح شده برطرف گردد. به نظر من این نشست در این هدف موفق بود و بسیاری از موضوعات منفی را توانست برای حاضران در جلسه تدوین و شبهات احتمالی را رفع کند.

من در اینجا لازم می‌دانم از حضور " سیدحسین پیمان" به عنوان مدیر روابط عمومی مرکز آمار ایران ابراز خرسندی کنم که به نظر می‌رسد برگزاری چنین جلساتی محصول ابتکارات و تکنیک های اطلاع رسانی ایشان باشد و من در گذشته در وزارت امور اقتصاد و دارایی هم چنین اقداماتی از ایشان سراغ دارم.

  به هر حال ارتباط، تعامل و شفاف سازی فعالیت های هر واحدی فراتر از نشست های مطبوعاتی، نیازمند چنین نشست‌هایی هم هست که شاید مطالب آن برای طرح در رسانه‌ها از پیچیدگی تخصصی برخوردار باشدو نتواند تاثیرگذاری لازم را بر مخاطبان رسانه ها به طور عامه بگذارد. اما توجیه افراد ارشد مطبوعات می‌تواند به انتخاب مسیر و سوژه های مناسب در اطلاع‌رسانی کمک کند.

 این نشست مطبوعاتی نبود؟

نه خیر این نشست کاملا علمی و تخصصی بود و تلاش کردند از جنبه‌های مختلف اعم از علمی، فنی و رسانه ای بین مجریان آمارگیری و نهادهای ذیربط تعامل ایجاد کنند.

 شرکت کنندگان در جلسه به غیر از مسئولان مرکز آمار در چه زمینه‌هایی سوال و ابهام داشتند و تا چه حد مسئولان مربوطه پاسخگو بودند؟

 طبیعتا 3 گروه سوالات از طرف سه گروه از شرکت کنندگان مطرح شد. گروه اول مرکز پژوهشی بودند که در خصوص تکنیک ها و روش های آمارگیری پرسشنامه ها و نحوه ی تفسیر آنها دیدگاه‌ها و نظراتی داشتند که بخشی از آنها پاسخ داشت و توضیحاتی نیاز داشت که انجام شد و بخشی از مطالب پیشنهادات، روش‌ها و تکنیک‌های خاص بود که مسئولان مرکز آمار از آنها استقبال کردند و موضوع را به بررسی بیشتر محول کردند.

گروه دوم سوال های تحلیلی و کاربردی بود که در این زمینه هم تبادل نظرهای خوبی صورت گرفته به ارتباط بیشتر و نزدیک‌تر کاربران آماری و مرکز آمار کمک خواهد کرد. اما گروه سوم که مانند ما نگاه رسانه ای به موضوع داشتند ضمن تایید زحمات و تلاش‌های مرکز آمار به دنبال رسیدن به زبان مشترک و یافتن مفاهیمی بودند که حاصل زحمات مرکز آمار را چگونه با سوالات و انتظارات جامعه تطبیق دهند که به نظر من در این زمینه هم گفتگوها برای طرفین مفید بود و هم مرکز آمار در دغدغه های رسانه‌ها را متوجه شد و هم رسانه‌ها از منطق و کارکردهای مرکز آمار مطلع شدند.

 نتیجه گیری کلی شما از این جلسه در خصوص آمارگیری اشتغال و نتایج کاربردهای آن چه بود؟

به نظر من مسئولان مرکز آمار استقلال کافی و قانع کننده برای دفاع از روش های آمارگیری خود و صداقت و سلامت آن را داشتند و توانستند مخاطبان را قانع کنند که آمارگیری در این مرکز با توجه به روش های اتخاذ شده و چارچوب‌هایی که مرکز آماربه آن مقید است، نمی‌تواند دستوری و دستکاری شده باشد. اما به نظر من مشکلی که وجود دارد این است که آمارگیری در کشورمان بر یکسری تحلیل ها و انتظارات سنتی برنامه‌ریزان کشور تکیه دارد و برای رفع این مشکل باید ارتباط مرکز آمار با محققان نوآور و مبتکر در حوزه‌های مختلف بیشتر باشد. چرا که وقتی از اشتغال و بیکاری صحبت می‌کنیم پرسشنامه ها و آمارگیری های این مرکز بر اساس سوالات ثابتی است که از گذشته در مورد تحلیل اشتغال در کشور وجود دارد. اما مسائلی مانند رابطه اشتغال و معیشت یا رابطه ریسک های اقتصادی و اشتغال یا رابطه بین ثروت و تقاضای شغل و همچنین خود اشتغالی و کارآفرینی در پرسشنامه ها و آمارگیری های مرکز دیده نمی شود که در شرایط امروز اقتصادی کشور و مسائل مستحدثه  اجتماعی محققان و پژوهشگران مربوطه نیاز به اطلاعات و آمار متفاوتی دارند.

 چنین تحولاتی در پرسشنامه ها و آمارگیری های مرکز آمار آیا به سرعت عملی است و پرهزینه نیست ؟

با توجه به روش نمونه گیری که در جلسه مطرح شد و جمعیت آماری مورد نمونه‌گیری ۶۰ هزار نفر برای ۸۰ میلیون نفر است و در عین حال این آمارگیری به صورت فصلی در حال انجام است. به نظر من برای مرکز آمار چنین تغییراتی از نظر فنی و عملی سخت نیست و مرکز آمار می‌تواند این کار را به راحتی صورت دهد به شرط آنکه فقط دستگاه‌های رسمی و دولتی را مصرف کننده آمار خود نداند. طبیعتا مرکز آمار با موضوع پایان نامه ها و مراجعه به مراکز دانشگاهی و تحصیلات تکمیلی می‌تواند نیازهای واقعی پژوهشگران را استخراج کند و بر اساس آن طراحی مجددی صورت دهد. به نظر من چنین اقداماتی به کاربردی کردن محصولات پژوهشی و دانشگاهی کمک بیشتری خواهد کرد و محصولات پژوهشی از تکیه بر کاربردهای میدانی تک نفره و تکیه بر آمارگیری های ناقص پژوهشگران و رهای می‌یابد و می تواند به آمار مرکز تکیه بیشتری کنند.

خواندن 314 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395