سه شنبه, 22 اسفند 1396 ساعت 10:24

اطلاعات تکميلي

  • زنگنه در آستانه سالروز ملی شدن صنعت نفت:

تسلط بر مقدرات نفت ایران پذیرفتنی نیست

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

فرزین سوادکوهی

عصراقتصاد: همزمان با اجرایی شدن رویکردهای توسعه ای در نفت ایران، این صنعت به سالگرد مهم ترین رویداد سیاسی اقتصادی آن یعنی ملی شدن صنعت نفت ایران نیز نزدیک می‌شود. در چنین شرایطی بسیاری از صاحبنظران این حوزه نیز به تبع سنت هرساله در خصوص این رویداد به بحث و تبادل نظر می‌پردازند و البته در این میان مدیران ارشد و قدیمی نفت نیز هر از چندی به این موضوع می پردازند.

روز گذشته بیژن زنگنه وزیر نفت نیز در حاشیه امضای قراردادهای پژوهشی در حوزه اکتشاف میان شرکت ملی نفت ایران و پنج دانشگاه معتبر کشور در مورد ملی شدن صنعت نفت ایران گفت: مرحوم دکتر مصدق دنبال بیرون کردن خارجی‌ها از صنعت نفت نبود؛ بلکه هدف حفظ مالکیت و حاکمیت مخازن برای ملت ایران بود.

گزارش روز گذشته شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی نیز از قول وی نوشت: اکثر کشورها بعد از ملی شدن نفت در ایران، با فاصله زمانی به این سمت رفتند و ملی شدن صنعت نفت در زمان خود یک حرکت مهم بود؛ حرکتی که بیش از آن‌که صنعتی باشد، سیاسی بود. یعنی هدف تسلط بر مقدرات نفت ایران بود و نه نفی تعامل.

وزیر نفت با بیان این که مرحوم دکتر مصدق هم دنبال بیرون کردن خارجی‌ها نبود، بلکه هدف حفظ مالکیت و حاکمیت مخازن برای ملت ایران بود، گفت: شرکت انگلیسی در برابر این خواست ملی ما مقاومت کرد، مشکلاتی ایجاد و سرانجام کودتا شد.

اما موضوع توسعه دیگر مبحثی بود که زنگنه طی روز گذشته در این مراسم به آن پرداخت. وی روی مقوله همکاری های پژوهشی بین مجموعه صنعت نفت با مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی تاکید کرد و گفت: امضای پنج قرارداد جدید تحقیقاتی و پژوهشی در حوزه اکتشاف  الگویی مناسب برای تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه است و با امضای این قراردادها، گام سوم همکاری بین صنعت نفت و دانشگاه‎ها برداشته شد.

وی  یادآور شد: با امضای قراردادهای پژوهشی، سومین بار است که قراردادهای پژوهشی میان شرکت‎های اصلی وزارت نفت با دانشگاه‌های معتبر امضا می‌شود.

وی با اشاره به این‎که نخستین قراردادهای پژوهشی مربوط به افزایش برداشت از میدان‌های نفتی بود که خوشبختانه با همکاری وزارت علوم و پیگیری دانشگاه‌ها این قراردادها اجرایی شده و در قالب آنها انستیتوهای نفت نیز فعال می‌شوند، ادامه داد: انجام پروژه‌های مربوط به مطالعه یک میدان یا مخزن، کاری گروهی است و اینگونه نیست که یک استاد و یک دانشجو بتوانند آن را انجام دهند.

زنگنه ادامه داد: از این رو طیف وسیعی از متخصصان رشته‌های علوم پایه و مهندسی با یکدیگر در زمینه یک مخزن مطالعه می‌کنند و بعد از آن وارد کارهای پژوهشی می‌شوند تا نفت بیشتری از مخازن برداشت شود.

پژوهش در بخش پایین‌دستی گام دوم است

وزیر نفت، هدف از امضای قراردادهای پژوهشی در بخش پایین‌دستی را خلق و بهبود فرآیندهای تولید در بخش پرمصرف مثل تولید متانول، اوره، آمونیاک، شیرین‌سازی گاز و بخشی از تصفیه نفت عنوان کرد و ادامه داد: در این بخش، دانشگاه‌ها برخلاف بخش بالادستی، بیش از ۶۰ سال سابقه فعالیت و مطالعه دارند.

به گفته وی، سابقه دانشگاهی در بخش بالادستی در ایران به بیش از ۲۰ سال نمی‌رسد و اساتید فعال در این حوزه اغلب جوان هستند.

زنگنه از امضای قراردادهای پژوهشی در بخش اکتشاف با پنج دانشگاه معتبر به عنوان سومین گام همکاری وزارت نفت با دانشگاه‌ها نام برد و افزود: به این ترتیب پنج دانشگاه دیگر به مجموع دانشگاه‌های همکار علمی وزارت نفت اضافه شده است و امیدواریم با علاقه‌مندی دانشگاه‌ها، این پروژه‌ها به سرعت اجرایی شود.

پول بیشتر همیشه خروجی بیشتر ندارد

وی گفت: سرمایه‌گذاری در بخش پژوهش و تحقیقات جزو بهترین سرمایه‌گذاری‎ها در کشور است؛ هرچند موافق نیستم پول به پژوهشگاه‌های دولتی تابع وزارتخانه‌ها داده شود.

زنگنه یادآور شد: این طور نیست که پول بیشتر، خروجی بیشتری داشته باشد.

به گفته وزیر نفت، زمانی خروجی پروژه‌ها افزایش می‌یابد که متقاضی پروژه‌ نیز وجود داشته باشد تا بتواند از یافته‌های علمی در بخش‌های مختلف استفاده کند.

وی در ادامه با بیان این که بخش اکتشاف در این سال‌ها به دلیل کمبود منابع مالی و معضلاتی که صنعت نفت داشته است نتوانسته بسیاری از برنامه‌های خود را پیش ببرد، تصریح کرد: امیدوارم اجرای این قراردادهای پژوهشی، دستاورد زیادی برای صنعت نفت و دانشگاه‌ها داشته باشد.

زنگنه ادامه داد: امضای پنج قرارداد جدید تحقیقاتی و پژوهشی در حوزه اکتشاف، الگویی مناسب برای ارتباط صنعت و دانشگاه است.

وزیر نفت درباره اعتبار در نظر گرفته شده برای این قراردادها هم توضیح داد: ارزش ریالی و ارزی پنج قرارداد پژوهشی که امروز با دانشگاه‎های کشور امضا شد، در مجموع بالغ بر ۱,۵ میلیون یورو و حدود سه میلیارد تومان در فاز نخست است که در مراحل بعدی افزایش می‏‎یابد.

زنگنه درباره این که آیا دانشگاه‌هایی که امروز قرارداد پژوهشی با آنها امضا شد، می‎توانند با شرکت‌های خارجی همکاری کنند، آن را تایید کرد و گفت: در تمام قراردادهای پژوهشی که تاکنون امضا شده است بر این موضوع که دانشگاه‌های داخلی طرف قرارداد با وزارت نفت می‎توانند با یک دانشگاه معتبر خارجی یا موسسات معتبر پژوهشی تعامل داشته باشند، توصیه و در برخی از قراردادهای گذشته این مهم محقق شده است.

زنگنه در حاشیه این مراسم نیز در مورد اختلاس جدید نفتی در مدیریت اکتشافشرکت ملی نفت ایران نیز اظهار داشت:

با پیگیری دستگاه قضایی و نیروهای امنیتی، آنطور که به من گفته‎اند، اموالی بیش از میزان اختلاس صورت‎گرفته از این فرد شناسایی و توقیف شده است.

وی درباره متواری شدن این فرد به کانادا نیز افزود: این که او به کانادا رفته را باور نمی‎کنم.

بر این اساس به نظر می‌رسد زنگنه بعد از بحران آفرینی‌های دونالد ترامپ در مسیر برجام و به تبع آن تاثیری که روی قرار دادهای نفتی جدید ایران می‌گذارد، بیشتر تمرکز خود را روی توان داخلی متمرکز کرده است. وقتی شیخ الوزرا از نیت  واقعی مصدق در ملی شدن صنعت نفت سخن می گوید و تاکید می‌کند که وی اصراری بر بیرون رفتن خارجی‌ها از ایران نداشته و تنها بر این موضوع مصر بوده که مالکیت مخازن و منابع نفتی در دست خود کشور باشد می توان اینطور بر آورد کرد که در حال حاضر نیز این نگاه وجود دارد که از منظر مدیریت کلان نفتی کشور صرف حضور شرکت‌های نفتی خارجی در ایران مشکل اساسی نیست بلکه باید روی منافع حداکثری ملی اصرار به عمل آورد. بر همین قاعده هم هست که زنگنه در تمام سال‌های گذشته به اجرای الگوی های قراردادی جدید نفتی تاکید داشته و در برخی از آنها که تامین حداکثری منافع کشور را مشاهده نکرده، نه تنها اصراری نکرده است بلکه به مخالفت با آنها برخواسته. این موضوع در مواردی خارج از IPC نیز از سوی او علنی شده است. نمونه این نگاه را می‌توان در نظرات سفت و سخت زنگنه در خصوص میدان فرزاد و زیاده خواهی هندی ها نیز به وضوح دریافت.

 

 

خواندن 376 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395