سه شنبه, 22 اسفند 1396 ساعت 10:38

اطلاعات تکميلي

  • پرداخت بیمه سلامت در ابهام؛

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس: می‌دهیم اما کمتر

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیرابابایی

عصراقتصاد: همزمان با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها مسئولان دولتی اعلام کردند که هر ایرانی که دارای بیمه نامه نیست، می‌تواند با تسهیلات دولت به صورت رایگان بیمه شود.

بیمه سلامت یک طرح عمومی دولتی بوده که طی چند سال اخیر توسط دولت و به تولی سازمان خدمات درمانی اجرا شده است. خدمات بیمه سلامت همان تعهدات بیمه خدمات درمانی و  تامین اجتماعی است.

متاسفانه با توجه به اینکه 95 درصد بودجه سازمان بیمه سلامت توسط دولت پرداخت می‌شود اما با کسری بودجه روبه رو شده است.

این در حالی است که چند روز گذشته  وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفته بود که بیمه سلامت نباید حتی یک ریال کسری در سال ٩٧ داشته باشد. دولت و مجلس باید  اعتباری پیش بینی کنند تا منابع و مصارف بیمه سلامت هم ترازی داشته باشد.

در این خصوص طی چند روز گذشته مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران  گفته بود رویکرد جدی در سازمان بیمه سلامت برای سال آینده این است که خریدهایمان در چارچوب اعتبارات باشد؛ به این ترتیب با توجه به اعتبارات مصوب سال ۹۷، حداقل ۱۰ تا ۱۵ درصد خرید خدمت سازمان بیمه سلامت کاهش خواهد یافت.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: با وجود دستور صریح رئیس سازمان برنامه و بودجه مبنی بر تخصیص 110 درصدی اعتبارات سازمان بیمه سلامت، اما هنوز اقدام موثری برای تحقق این اعتبارات در پایان سال ۹۶ صورت نگرفته است.

طاهر موهبتی با تاکید بر اینکه مدیریت هزینه رویکرد اصلی سازمان بیمه سلامت ایران در سال ۹۷ است، افزود: مساعدت مجلس دهم در خصوص پرداخت بدهی‌های موسسات درمانی، زمینه‌ساز مدیریت هزینه در این سازمان خواهد بود. بدیهی است با کاهش مطالبات این سازمان به مراکز درمانی، سطح رضایتمندی نیز افزایش یافته و خود این امر مسبب ارائه بهتر خدمات و رضایت مشتریان که همان بیمه‌شدگان این سازمان بیمه‌گر هستند، خواهد شد.

**پرداخت بدهی‌ها، راهکار برون‌رفت "بیمه سلامت" از بحران

موهبتی با اشاره به اینکه تنها راه برون‌رفت از بحران بیمه سلامت، پرداخت بدهی‌های گذشته و مدیریت هزینه‌هاست، افزود: با وجود توصیه صریح و رئیس سازمان برنامه و بودجه مبنی بر تخصیص اعتبارات سازمان بیمه سلامت ایران در پایان سال۹۶، هنوز اقدام موثری صورت نگرفته است و نمی‌دانم پاسخ عدم پرداخت بدهی‌هایمان به بیمارستان‌ها، داروخانه‌ها و شرکت‌ها و مراکز درمانی را چگونه بدهیم.

مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران با تاکید بر اینکه اعتقاد قلبی به مدیریت هزینه دارم، افزود: در پایان سال انتظار می‌رود پرداخت بدهی‌های سازمان بیمه سلامت به ارائه دهندگان خدمت در اولویت قرار گیرد و سازمان برنامه و بودجه نسبت به تخصیص اعتبارات امسال اقدام کند تا فاصله بدهی سازمان به دانشگاه‌ها داروخانه‌ها و مراکز درمانی را به حداقل برسانیم.

**تامین ۹۵ درصد اعتبارات سازمان بیمه سلامت از سوی دولت

وی با اشاره به این نکته که ۹۵ درصد اعتبارات سازمان بیمه سلامت توسط دولت تامین می‌شود، افزود: انتظار می‌رود دولت و سازمان برنامه و بودجه باتوجه به سهم بسیاری بالایی که در اعتبارات این سازمان دارند، نسبت به تخصیص به موقع اعتبارات اقدام نموده تا با پرداخت مطالبات بیمارستان‌ها، داروخانه‌ها و موسسات درمانی شاهد انگیزه بیشتر و بهتر ارائه دهندگان خدمت به بیمه‌شدگان باشیم.

همچنین "معصومه آقا پور علیشاهی" عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص تخصیص اعتبار به بیمه سلامت تا پایان سال به خبرنگار عصراقتصاد، گفت: خوشبختانه رییس سازمان برنامه و بودجه تلاش‌های بسیاری در خصوص پیشبرد اهداف بیمه سلامت انجام داده است، اما با توجه به روزهای پایانی سال، حجم پرداختی ها بسیار بالا و ورودی به داخل کشور،  ارز و درآمدها محدود بوده است و این امر منجر به ایجاد چالش‌های بسیاری درکشور شده است.

پرداخت مبالغی  به بیمه سلامت تا چند روز آینده

وی افزود: در جلسه روز گذشته شورای اقتصاد که با حضور" محمد باقر نوبخت "رییس سازمان برنامه و بودجه و "اسحاق جهانگیری" معاون اول رییس جمهور برگزار شد، تصمیم بر این شد که تا چند روز آینده رقم هایی به سازمان بیمه سلامت پرداخت شود . البته دستور صریح رئیس سازمان برنامه و بودجه مبنی بر تخصیص 110 درصدی اعتبارات سازمان بیمه سلامت امکان پرداخت تا پایان سال نیست.

آقا پور علیشاهی ادامه داد: خوشبختانه دولت و مجلس محترم اهتمام زیادی به پرداخت مبالغی به بیمه سلامت داشته  و همچنین مبالغی خوبی در بودجه 97 برای این سازمان در نظر گرفته شده است.

**رسیدگی به مشکلات  اقشار آسیب پذیر جامعه دغدغه تمام مسئولان است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان با اشاره به اینکه رسیدگی به مشکلات اقشار آسیب پذیر جامعه که تحت پوشش بیمه سلامت هستند دغدغه تمام مسئولان است، یاد آور شد: امیدواریم با اهتمام دولت به اقشار آسیب پذیر جامعه تا پایان سال رقم های خوبی پرداخت شود.

خواندن 369 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395