سه شنبه, 22 اسفند 1396 ساعت 23:00

اطلاعات تکميلي

  • نوبخت در پاسخ به عصر اقتصاد:

منابع طرح های 97 تامین است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

عصراقتصاد: دولت برای سال 97 دو طرح بزرگ باز آفرینی شهری و نوسازی حمل و نقل را دردستور کار خود قرار داده است که علاوه بر تاثیرات مثبتی که در اشتغال زایی می تواند داشته باشد، نیاز به منابع مالی قوی برای پشتیبانی هم دارد تا مانند طرح هایی مثل مسکن مهر نیمه کاره رها نشده و به چاله ای برای بلعیدن سرمایه های کشور تبدیل نشود.

این موضوع رادر آخرین نشست خبری سخنگوی دولت که روز گذشته برگزار شد، سوال کردیم و وی پاسخ داد: 73 هزار و 400 میلیارد تومان منابع برای تولید و اشتغال در سال 97 از محل های مختلف پیش بینی شده که 9 بخش را شامل می شود و دو طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی و باز آفرینی شهری از جمله این بخش هاست.

محمد باقر نوبخت در ادامه به توضیح این طرح پرداخت و گفت: با مجوزی که در تبصره 18 قانون گرفتیم، 17 هزار و 300 میلیارد تومان از منابع را باید از خزانه تامین کنیم. 3 هزار میلیارد تومان از این منابع را هم مجلس در ردیف های بودجه در نظر گرفت. 5هزار میلیارد تومان آن هم در تبصره 14 ذکر شده که در این محل ها هزینه شود.

وی افزود: با مجوزی که در جابجایی طرح های عمرانی داریم، 20درصد طرح های عمرانی یعنی 12 هزار میلیارد تومان هم برای این موضوع در نظر گرفته شده است.

 سخنگوی دولت اظهار کرد: الان این منابع در اختیار ماست و ما می توانیم اهداف خود را به این طریق تامین کنیم.

نوبخت ابراز امیدواری کرد که دراسفند سال آینده خبر تحقق و اجرای اهداف و پروژه های در نظر گرفته شده را اعلام کند و گفت: حیثیت همه ما در گرو اقداماتی است که برای اشتغال تولید و رفاه جامعه انجام می دهیم و انشالله با نظارت شما رسانه ها ماموریت خود را به درستی انجام داده و به همه برنامه های قانون بودجه 97 و اهداف آن دست یابیم.

مشکلی برای عرضه ارز نداریم؛ به دنبال متقاضیان واقعی ارز هستیم

وی درباره اقدامات بانک مرکزی در خصوص کنترل ارز گفت: بانک مرکزی همه تدابیر لازم برای کاهش التهابات ارز را اندیشیده است. برای عرضه ارز مشکلی نداریم اما به دلیل افزایش نوسانات ارز در دوره ای عده ای به دنبال تبدیل ارز به دلار هستند و در واقع تقاضای کاذب  به وجود می آید و دولت به دنبال عرضه ارز به مسافران و متقاضیان واقعی است..

نوبخت با اشاره به پرداختی های طرح های عمرانی گفت: رقم پرداختی به طرح های عمرانی تا ۱۰ اسفند سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷۹ درصد افزایش داشته است. تا ۲۱ اسفند امسال ۱۷ هزار و ۴۷۴ هزار میلیارد تومان به ۲۶ هزار و ۶۷۸ بنگاه در جهت اشتغالزایی و رشد اقتصادی پرداخت شد. رشد ۹ ماهه اقتصادی امسال با نفت ۴.۴ درصد و بدون نفت ۴.۷ درصد بوده است. رشد سرمایه گذاری امسال برای چهارمین فصل مثبت و ۳.۹ درصد بوده است.

وی ادامه داد: همه منابع پیش بینی شده در بودجه ۹۶ محقق نشد با این وجود به دلیل اینکه مصارف کنترل شد کسری بودجه نداریم.

نوبخت با اشاره به به دشمنی ها و اتحاد نامبارک آمریکا و انگلیس علیه ایران اظهار کرد: داشتن قدرت اقتصادی از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین باید به منافع ملی و ذخایر ارزی توجه کنیم. اگر به اقتصاد معطوف شدیم و آن را حقیر و ناکارامد نشان دادیم تنها به معنای ناکارامدی دولت نیست و کسانی از بیرون کشور هر سه قوا  را در این شرایط  تخریب می کنند.

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: بر اساس عرف دیپلماتیک از کشورهایی دیگری که دیپلمات های ما حضور دارند انتظار داریم هم از فضای فیزیکی و هم از شخصیت ها صیانت کافی به عمل آید.

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره استیضاح سه وزیر در دولت دوازدهم نیز اظهار داشت: استیضاح حق قانونی مجلس است اما آیا به نفع کشور است یا خیر دولت میگوید به نفع کشور نیست.

امیدواریم وجدان عمومی مجلس، تقوا را مدنظر قرار دهد

وی اقدام مجلس برای استیضاح سه وزیر کابینه را بی سابقه دانست و افزود: اقای حجتی باید از چه چیز عذرخواهی کند اگر مشکلات جوی و کم آبی وجود دارد مشکل وزیر کشاورزی نیست. هر سه وزیر در کار خود خبره هستند. شهادت میدهم این سه وزیر چقدر برای پیشبرد اهداف وزارتخانه خود پیگیر هستند. تسلط به مسایل ریل و هوایی در حوزه تخصص اقای اخوندی است. از ایشان انتقاد میکردند که چرا به دنبال نوسازی ناوگان هوایی هستی.

نوبخت ادامه داد: میخواهیم بدانیم که در این ۶ ماه چه ارزیابی از عملکرد انان شده است. امیدواریم وجدان عمومی مجلس تقوا را مدنظر قرار دهد.  عنوان می شد دولت خودش به دنبال برکناری برخی وزرا است و این مساله صحت ندارد. 

وی با اشاره به لزوم حفظ وحدت ملی گفت: اگر فکر کنیم فقط تقویت نظامی باعث قدرت کشور می شود درست نیست اگرچه اهمیت زیادی دارد ولی تنها مولفه نیست و انسجام ملی و مباحث اقتصادی هم از اهمیت زیادی برخوردارند.

سخنگوی دولت در خصوص پرداخت حقوق کارکنان دولت، اظهار داشت: بر اساس گزارش اعلام شده از خزانه، پرداخت حقوق همه دستگاه ها انجام شده و به حساب فرد فرد کارکنان واریز شده است. خزانه چک حقوق ها را به بانک مرکزی و بانک‌مرکزی به حساب دستگاه ها واریز کرده است، اگر دستگاهی دریافتی نداشته است، به سازمان برنامه و بودجه اعلام کند. از نظر ما همه تخصیص حقوق ها داده شده است.

ثبت حقوق و مزایای مسوولان لایحه دولت بود

وی همچنین به سخنان اخیر احمد توکلی مبنی  بر تهدید دولت نسبت به دادن فراخوان به مردم برای حضور در خیابان‌ و برگزاری تجمع اعتراضی در واکنش به عدم ثبت حقوق و مزایای مسوولان عکس‌العمل نشان داد و خاطرنشان کرد:  آقای توکلی فرد فهیمی است و حتما می داند ثبت حقوق و مزایای مسوولان، لایحه دولت بود که سامانه آن در حال تهیه است.

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که ایجاد سامانه ثبت حقوق و مزایای مسئولان که طبق ماده ۲۹ برنامه ششم توسعه بر عهده دولت است در چه مرحله‌ای قرار دارد، بیان کرد: سازمان اداری و استخدامی مسئولیت راه‌اندازی این سامانه را بر عهده گرفته است و اقدامات این سازمان در مرحله نهایی است. دولت از این لایحه که در واقع به دنبال شفاف‌سازی است استقبال می‌کند.

خواندن 391 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395