چهارشنبه, 23 اسفند 1396 ساعت 00:00

اطلاعات تکميلي

  • حاتمی یزد خطاب به کمیسیون اقتصادی مجلس توصیه کرد

پیگیری طرح‌های بلاتکلیف به جای مدیریت بازار ارز

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیه بابایی

عصراقتصاد: اگرچه بازار ارز در ایران قابل پیش بینی نیست و تلاطم ماه‌های گذشته بازار ارز که از اواسط تابستان شروع شده بود و نرخ دلار به بالای 4 هزارتومان رسید،عده ای را نگران کرده است که جهش دوباره نرخ ارز زمینه ساز مشکلات اقتصادی در ایران شود، اما برخی از دخالت دولت در بازار و تمایل به افزایش نرخ ارز سخن می‌گویند. در این مدت بسیاری از کارشناسان درخصوص نوسانات نرخ ارز و پیامدها و آسیب‌هایی که علاوه بر ضرر و زیان‌های اقتصادی گریبانگیر مردم خواهد شد، هشدار می دادند.

این درحالی است که در یکی دو ماه اخیر بازار ارز دچار اختلال شده و قیمت ارز رشد غیرمنتظره‌ای را در پیش گرفت که با متغیرها و شاخصهای کلان و بنیادین اقتصادی کشور تناسب ندارد بلکه عمدتاً متاثر از بداخلاقی‌ها، سیاسی کاری‌ها و القائات خارجی و عملیات سوداگرانه داخلی است. چندی پیش نمایندگان کمیسیون اقتصادی مجلس از ناتوانی بانک مرکزی در مدیریت بازار ارز سخن گفته و اعلام کردندکه این کمیسیون به موضوع بازار ارز ورود خواهد کرد.

دراین خصوص به سراغ احمد حاتمی یزد از مدیران وکارشناسان ارشد بانکی رفته و نظر وی را جویا شدیم . حاتمی یزد معتقد است در صلاحیت کمیسیون اقتصادی مجلس نیست که در موضوع ارز که نه تخصص و نه ابزار لازم را در اختیار دارد  دخالت کرده و بهتر است تا مدیریت بازار ارز توسط بانک مرکزی انجام شود .

احمد حاتمی یزد در گفت و گو با عصراقتصاد در خصوص طرح ضربتی و تدابیر سه گانه بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز گفت:تدابیر کوتاه مدت بانک مرکزی مشکلات سیستم بانکی را برطرف نمی کند. زیرا که به عوامل اقتصادی بلند مدت کم توجه دارد.

برای نمونه عامل مهم حجم نقدینگی را در نظر بگیرید در زمان روی کار آمدن دولت یازدهم نقدینگی کشور حدود ۶۵۰ هزار میلیارد تومان بود و در حال حاضر این عدد به رقم هزار و ۴۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده است و این نشان دهنده افزایش حجم نقدینگی در پنج سال  گذشته است .

یاد آوری کنید که در پنج سال گذشته اقتصاد ایران ۲۵ درصد رشد داشت و میزان نقدینگی 5/2 برابر شده که این حجم بیش از نیاز اقتصاد کشور است ومی توان گفت میزان رشد نقدینگی نسبت به رشد اقتصاد ی ده برابر بوده است .

تورم لجام‌گسیخته با افزایش حجم نقدینگی

این کارشناس ارشد بانکی ضمن خطرناک دانستن حجم نقدینگی فعلی کشور، معتقداست: اگر نقدینگی به صورت سپرده‌های بلندمدت در بانک‌ها بماند مشکلی ایجاد نخواهد شد ولی درصورت ورود به معاملات روزمره بازار، به تورم لجام‌گسیخته دامن میزند

مدیر عامل اسبق بانک صادرات  با بیان اینکه انتشار اوراق گواهی سپرده با نرخ سود 20 درصد کارساز نیست و منجر به جذب اندک نقدینگی می شود، اظهار کرد: اولا این اوراق درصد بالایی از نقدینگی 1450 هزار میلیارد تومانی را جمع نمی‌کند، ثانیا این روش بانک‌ها، موجب افزایش بیشتر نقدینگی می شود. متاسفانه بانک‌ها در حالی وعده سودهای 20 درصدی به سپرده گذاران خود می دهند که منابع کافی برای پرداخت این  میزان سود را ندارند .

حاتمی یزد با اشاره به مطالبات معوق بانک‌ها تصریح کرد: بانک‌ها در دریافت مطالبات خود ناتوان بوده ودر شرایط فعلی شاهد حجم عظیم مطالبات معوق بانک‌ها هستیم .

افزایش سود بانکی موجب افزایش نقدینگی می‌شود

وی با بیان این مطلب که در شرایط فعلی افزایش نرخ سود بانکی راه حل درستی نمیداند زیرا که منجر به افزایش نقدینگی می شود،: افزایش حجم نقدینگی در نیمه دوم سال آینده آثار مخربی را برجای خواهد گذاشت و شاهد تورم دورقمی در تمام بخش‌های اقتصادی از جمله مسکن و ارز خواهیم بود .

این مدیر باسابقه بانکی در خصوص نقش سوداگران در التهابات بازار ارز ، عنوان کرد: عوامل متعددی منجر به افزایش نرخ ارز می شود که یکی از آن‌ها سوداگری در این بازار است. عامل دیگر موضع گیری کشور آمریکا علیه ایران است و تصور اینکه اوضاع سیاسی ایران بی ثبات می‌شود خود عامل ایجاد ترس و دلهره در صاحبان دارایی و سرمایه است. بنابراین در چند ماه اخیر بسیاری از افراد سرمایه‌های خود را تبدیل به ارز کردند تادر خارج از ایران از جمله اسپانیا، ترکیه ، کانادا و دبی به صورت ارز و سهام نگهداری و یا املاک خریداری کردند.

حاتمی یزد با اشاره به خروج ارز از کشور ، خاطرنشان کرد : خروج ارز از لحاظ منافع ملی 10 برابر بیشتر از قاچاق برای کشور مضر است. زمانی که به صورت قاچاق ارزی از کشور خارج می شود، درست است که به اقتصاد ضربه می زند اما در قبال ارزی که خارج شده کالا به ایران وارد می شود . اما این افراد وقتی ارز را خارج میکنند چیزی در قبال آن به کشور بر نمی‌گردانند. بنابراین توان ضعیف اقتصاد ما در این شرایط ضعیف تر شده ، مردم آسیب دیده و محیط صنعتی و کارگری ایران دچار بحران می شود . وی گران شدن ارز را فرصتی برای سوداگران دانست و اظهار کرد : نقدینگی هنگفت ، کاهش سود بانکی، گرایش به خروج سرمایه از کشور و سوداگری مواردی هستتد که به بحران ارز دامن زدند.

افزایش نرخ ارز در اوایل سال 97

وی درخصوص افزایش نرخ ارز در روزهای پایانی سال گفت : با توجه به اینکه یک هفته بیشتر تا پایان سال باقی نمانده ، به نظر نمی رسد تغییر عمده ای در بازار ارز صورت گیرد و از اوایل اردیبهشت ماه سال آینده مجددا شاهد افزایش نرخ ارزخواهیم بود .

این کارشناس ارشد بانکی با انتقاد از عملکرد بانک مرکزی، خاطرنشان کرد : بانک مرکزی به همه الزامات سیاست‌های خود در کاهش نرخ سودبانکی پایبند نیست . بانک مرکزی باید سیستم حسابداری بانک‌ها را اصلاح کند و مدت دوسال است که سعی داشته تا بانک‌ها را ملزم به رعایت استانداردهای حسابداری بین المللی کند.

حاتمی یزد با انتقاد از عملکرد وزارت اقتصاد و دارایی درعدم حمایت از بانک مرکزی، گفت: بانک‌ها  درصورت گرفتن ذخایر، زیانده شده ومشمول  مالیات  نخواهند شد ، پاداش مدیرعامل کاهش یافته و مشکلات ترازنامه ای ایجاد و بخشی ازسرمایه آن‌ها سوخت می شود، در حال حاضربانکها حساب‌هایی را ارائه داده که بعضی از داراییهایش  موهوم است و با واقعیت مطابقت ندارد.ترازنامه‌هایی که بانک‌ها ارائه می دهند اکثرا دارایی‌های واقعی نبوده و بخش عمده ای از آن‌ها دارایی‌هارا مطالبات معوق تشکیل میدهد ارقامی  که قابل وصول نبوده و باید اصلاح شود .

مدیر عامل اسبق بانک صادرات  ادامه داد : وزارت اقتصاد و دارایی اکنون از سودهای موهوم مالیات دریافت می کند ، بنابراین زمانی که سود بانک کاهش یابد، مالیات‌های دریافتی وزارت اقتصاد نیز کمتر می شود  .

حاتمی یزد با حمایت از اقدام بانک مرکزی در خصوص  IFRS ، اظهار کرد: در صورتی اجرایی شدن این سیاست ، بانک‌ها دیگر نمی توانند سودهای بیش از ۲۰ درصد پرداخت کنندلاجرم باید سودهای کمتری  به سپرده گذاران بپردازند  این امر می تواند رقابت بانک‌ها برای افزایش نرخ سود سپرده را از بین برده و در نهایت رقابت در بانک‌ها از پرداخت سود بیشتر به سمت ارائه خدمات بهتر به مشتریان خواهد رفت .

ضرورت بهبود خدمات بانکی به جای پرداخت سود بالا

این کارشناس ارشد بانکی خاطرنشان کرد: سیستم ارائه خدمات بانک‌ها در حال حاضر متفاوت است  عده ای در برخورد با مشتریان کارآمدتر و برخی دیگر در جذب مشتری تلاش چندانی نمی کنند. لذا باید رقابت بین بانک‌ها از پرداخت سود به سپرده‌گذاران فاصله گرفته  و به سمت ارائه خدمات بهتر برای جذب مشتری برود .

وی با انتقاد از عملکرد سازمان امور مالیاتی افزود: سیستم مالیاتی ایران عملکرد مناسبی در دریافت مالیات عادلانه نداشته زیراکه وزارت اقتصاد و دارایی اطلاعات لازم از درآمد اشخاص ندارد و افراد و فعالان اقتصادی در ایران معمولاً گزارش واقعی درآمدی خود را به دولت ارائه نمی کنند. حاتمی یزد با اشاره به اینکه کل مالیات دریافتی نسبت به درآمد ناخالص یک سال کشور حدود ۷ درصد است ، ادامه داد : بنظر میرسد با 7 درصد درآمد ملی، دستگاه عریض اداری،  نظامی ، دفاعی و خدماتی کشور قابل اداره نباشد درایران وابستگی به نفت در حد بالایی بوده ، درحالیکه در کشورهای دیگر سهم مالیات دریافتی بیش از دو برابر ایران است .

نقش موثر رسانه‌ها در اطلاع رسانی

وی با اشاره به نقش مطبوعات در اطلاع‌رسانی درخصوص مسائلی از جمله دریافت مالیات گفت : رسانه‌ها می توانند ارقام مالیاتی کشور از جمله مالیات مشاغل و گمرک را به دست آورده و اطلاع رسانی کنندتا مشخص شود که چند درصد از کل درآمد کشور را شامل می شود .

یکی از راه‌های دریافت مالیات این است که دولت از شرکت‌ها میخواهد تا عملکرد خود را به سازمان امورمالیاتی گزارش دهند اما متاسفانه در زمان تکمیل اظهارنامه،  مجموع یا کل درآمد اشخاص اعلام نمی شود . در کشورهای دیگر مانند آلمان گزارش‌ها بسیار دقیق بوده اما در ایران رابطه دولت و ملت شفاف نیست .

مدیر عامل اسبق بانک صادرات در خصوص اقدام بانک مرکزی برای  ارائه لیست خریداران ارز به سازمان امورمالیاتی گفت : در شرایطی که افراد گزارش دقیقی از دارایی‌های خود ارائه نمی دهند،  ورود بانک مرکزی می تواند مفید وموثر واقع شود .

پیگیری طرح‌های عقب افتاده به جای مدیریت بازار ارز

این کارشناس ارشد بانکی در پایان در خصوص دخالت کمیسیون اقتصادی مجلس برای مدیریت بازار ارز ضمن انتقاد از عملکرد این کمیسیون ، خاطر نشان کرد: اگر هدف کمیسیون اقتصادی مجلس کمک به سیستم بانکی است، بهتر است تا هرچه سریعتر لایحه بانک مرکزی و لایحه بانکداری که حدود 7 سال پیش توسط بانک مرکزی و کارشناسان برجسته کشور تهیه شده را اصلاح کنند .  درصورت اصلاح نظام بانکی بانک‌ها  متحول خواهند شد . متاسفانه سیستم بانکداری ایران با قانون پول و بانک سال ۵۱ اداره می‌شود ،. بنابراین در صلاحیت کمیسیون اقتصادی مجلس نیست که در موضوع ارز که نه تخصص و نه ابزار لازم را در اختیار دارد  دخالت کرده و بهتر است تا مدیریت بازار ارز  به بانک مرکزی واگذار شود .

خواندن 436 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395