یکشنبه, 27 اسفند 1396 ساعت 16:04

عفرین به کنترل ارتش ترکیه درآمد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه اعلام کرد که 'در پنجاه و هشتمین روز عملیات شاخه زیتون، مرکز شهر عفرین به کنترل کامل ارتش ترکیه در آمده است.'

اردوغان طی سخنرانی در شهر چاناک قلعه ترکیه گفت: 'نیروهای ترکیه وارد شهر عفرین شده اند و از ساعت 8.30 صبح امروز این شهر به کنترل کامل نیروهای ارتش ترکیه و عوامل ارتش آزاد سوریه در آمده است.'
وی مدعی شد: 'عفرین دیگر در چنگال تروریست ها نیست و در اختیار نمادهای صلح و آرامش قرار دارد و هم اکنون در آنجا پرچم ترکیه و پرچم ارتش آزاد سوریه به اهتزاز در آمده است.'
وی همچنین ادعا کرد: 'ضمن پاکسازی تمامی آثار تروریست ها از عفرین، تمامی زیر ساخت های این منطقه را برای زندگی مردم این منطقه تامین کرده و آماده خواهیم ساخت و در گام اول، اقدامات لازم را برای بازگشت همه مردم پناهجوی عفرین به موطن و خانه خود انجام خواهیم داد.'
وی تاکید کرد: 'هم اکنون زنجیر کریدور ترور در شمال سوریه در چهار نقطه در جریان عملیات سپر فرات و شاخه زیتون قطع شده و حلقه های باقیمانده این زنجیر را در مدتی کوتاه قطع کرده و این بازی را برای همیشه به هم خواهیم زد.'
رسانه های خبری ترکیه از ورود نیروهای ارتش این کشور به همراه عناصر شبه نظامی ارتش آزاد سوریه به شهر عفرین خبر دادند.
بر اساس اعلام شبکه خبری استار ترکیه، در پنجاه و هشتمین روز عملیات شاخه زیتون ارتش ترکیه در شمال سوریه، امروز صبح نیروهای ویژه ارتش ترکیه از سمت جنوب شرقی وارد شهر عفرین شدند.
این رسانه همچنین اعلام کرد که 'نیروهای ارتش ترکیه در حال درگیری جزئی با جنگجویان و پاکسازی محلات شهر هستند و اولین محله از 9 محله شهر عفرین بدون مقاومت جدی در حال پاکسازی است.'
شبکه خبری سی.ان.ان.تورک نیز در ارتباط زنده خبرنگار خود اعلام کرد که نیروهای ویژه ارتش ترکیه به همراه عناصر ارتش آزاد سوریه وارد عفرین شده اند و اقداماتی از سمت غرب و شرق عفرین نیز برای ورود به این شهر آغاز شده است.
ارتش ترکیه نیز با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که نیروهای عملیاتی در عفرین که در جبهه های مختلف برای محاصره عفرین در حال اقدام بودند، در جنوب عفرین به هم رسیده و وارد شهر شدند.
بنا بر این اطلاعیه، ارتش ترکیه برای تقویت نیروهای خود در منطقه عفرین، نیروهای تازه نفسی را از سمت شهر هاتای در مرز سوریه به منطقه اعزام کرده است.
در عملیات شاخه زیتون در محدوده شهر عفرین که بنا به اعلام مقامات و رسانه های ترکیه از چند روز پیش به محاصره کامل نیروهای مسلح ترکیه و نیز عناصر شبه نظامی ارتش آزاد سوریه در آمده، تصرف 2 هزار کیلومتر هدف گذاری شده و بخش اعظم این منطقه تا کنون به اشغال نیروهای ترکیه و ارتش آزاد سوریه در آمده است. 
دولت ترکیه چند روز پیش در پی تنگ تر شدن حلقه محاصره شهر عفرین اعلام کرد که برای خروج غیرنظامیان از شهر، کریدوری امن در نظر گرفته شده است.
بنا به اعلام رسانه های خارجی، مردم غیرنظامی شهر عفرین نیز که نگران حملات هوایی و توپخانه ای و نیز کشیده شدن درگیری به داخل شهر بودند، از چند روز پیش خروج از شهر و عزیمت به سمت حلب را آغاز کردند.
پس از اعلام دولت ترکیه مبنی بر ایجاد کریدور امن، خروج مردم از عفرین شدت گرفت و روز گذشته برخی منابع خبری از آواره شدن بیش از 200 هزار شهروند سوری در پی حمله ترکیه خبر دادند این در حالی است که رسانه های ترکیه جمعیت منطقه عفرین را حدود 80 هزار نفر اعلام کرده اند.
ارتش ترکیه از روز 20 ژانویه(30 دی ماه 1396) با تجاوز آشکار به خاک سوریه و با همراهی نیروهای موسوم به ارتش آزاد سوریه، عملیاتی را به نام شاخه زیتون در منطقه عفرین در شمال سوریه آغاز کرده است.
دولت سوریه نیز با اشغالگری خواندن اقدام دولت ترکیه در انجام عملیات نظامی در منطقه عفرین و سایر مناطق شمال سوریه، خواستار خروج نیروهای ارتش این کشور از خاک خود شده است.
نقض حاکمیت ملی سوریه و نیز حضور نظامی در خاک سوریه بارها توسط مجامع جهانی و دولت های بی طرف محکوم شده و حتی مخالفت هایی را در داخل ترکیه به دنبال داشته به طوری که تا کنون بیش از یکهزار نفر از مخالفان این عملیات توسط دولت ترکیه بازداشت شده اند.
منبع: ایرنا

خواندن 491 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395