یکشنبه, 12 فروردين 1397 ساعت 13:48

محرومیت زدایی، اصل پایدار و ماندگار انقلاب اسلامی

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

محرومیت زدایی، اصلی پایدار و ماندگار در طول چهار دهه از عمر انقلاب اسلامی بوده و اقداماتی که در مناطق روستایی و محروم صورت گرفته غیر قابل مقایسه با پیش از انقلاب است.

ایجاد طرح های زیر ساختی برای اشتغال و توسعه مناطق محروم از مهمترین برنامه ها و اهداف نظام اسلامی بوده و اقدامات انجام شده در این زمینه، بسیار چشمگیر و قابل تحسین است.
محرومیت زدایی و توجه به مناطق محروم از سیاست های اصلی نظام و از اهداف انقلاب اسلامی بوده و هست. 
چهره و وضعیت روستاها و مناطق محروم ایران به هیچ وجه با دوران قبل از انقلاب اسلامی قابل مقایسه نیست و ایجاد زیر ساخت های اولیه زندگی مانند آب، برق، گاز، تلفن و راه دسترسی، موجب تحقق نسبی عدالت اجتماعی و تحول در این مناطق شده است.
همچنین با رعایت توازن منطقه ای، تقسیم عادلانه امکانات در مناطق محروم و غیر برخوردار، ارتقای شاخص های توسعه ای در بخش های مختلف شتاب گرفت.
تشکلیل نهادهایی چون کمیته امداد، بنیاد مسکن و جهاد سازندگی نیز در همین راستا بود که نقش موثری در تحقق این اهداف داشتند.
12 فروردین ماه در تقویم رسمی کشور، روز جمهوری اسلامی نامگذاری شده است، در این روز بیش از 98 درصد مردم ایران به نظام جمهوری اسلامی که مبتنی بر اصل اسلامیت ( اداره کشور بر اساس آموزه های اسلام ) و جمهوریت ( مشارکت فعال مردم در عرصه های مختلف کشور ) است، رای دادند.
مناطق محروم و کمتر توسعه یافته استان یزد هم از جمله مناطقی بود که در طول 40 سال گذشته مورد توجه ویژه قرار گرفت و لطف انقلاب اسلامی شامل حال آن شد.
***مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری یزد با اشاره به اقدامات نظام در مناطق محروم و روستای استان گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی 2 هزار و 652 کیلومتر از راههای روستایی استان آسفالت شد. 
'محمد یارمند' با بیان اینکه هم اکنون 202 روستای بالای 20 خانوار استان یزد از نعمت گاز بهره مند هستند افزود: همچنین در جمهوری اسلامی به 665 روستا آبرسانی صورت گرفت. 
وی تعداد روستاهای متصل به اینترنت و دفاتر ict استان را به ترتیب 160 و 680 روستا بیان کرد و افزود: خدمات نظام جمهوری اسلامی در مناطق محروم مشهود است. 
مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری یزد گفت: با هدف ماندگاری جمعیت در روستاها در سال 1396، 500 پروژه عمران روستایی در این استان اجرا شد که نسبت به سال قبل از آن 11درصد افزایش دارد. 
*** مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق یزد نیز با بیان اینکه تمام روستاهای بالای 10 خانوار استان یزد از نعمت برق برخوردار شده اند افزود: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی فقط 52 روستا برقدار بودند که اکنون این رقم به 922 روستا رسیده است. 
محمدرضا صحتی افزود:توسعه برق موجب ایجاد رونق در روستاها و توسعه اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در این مناطق شد. 
***مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان یزد نیز با بیان اینکه این نهاد در 14 اسفند برای حمایت از معیشت محرومان و مستضعفان جامعه و خودکفا کردن آنها تأسیس شد افزود: این نهاد از ابتدای فعالیت خود تاکنون در حوزه محرومیت زدایی و رسیدگی به اقشار نیازمند جامعه، کارنامه درخشانی از خود به جا گذاشته است. 
محسن علیزاده اظهار کرد: این نهاد با حمایت های مردمی توانسته نهادی پیشرو در تحقق اقتصاد مقاومتی و آرمان های انقلاب باشد و بخشی از مشکلات محرومان را حل و فصل کند. 
وی با اشاره به اقدامات این نهاد از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون گفت: در 40 سال گذشته 39 هزار و 553 نفر در قالب 22 هزار و 279 خانوار از خدمات طرح مددجویی بهره مند شده اند و در این راستا 3519 میلیارد ریال پرداخت شده است.
وی خاطرنشان کرد: همچنین در این مدت بیش از دو هزار و 93 میلیارد ریال وام یا امکانات خودکفایی برای انجام طرح های مختلف در اختیار 34 هزار و 173 خانوار در راستای اشتغالزایی مددجویان پرداخت شد.
این مسوول، یکی از اقدامات ارزشمند کمیته امداد در زمینه گشایش مشکلات و گره های زندگی محرومین را پرداخت تسهیلات قرض الحسنه بیان کرد و گفت: طی مدتی که از حیات طیبه درخت تنومند این نهاد می گذرد، بالغ بر 470 میلیارد ریال وام قرض الحسنه به 72 هزارو 819 خانوار در استان یزد پرداخت شد .
وی هزینه عمرانی انجام شده برای جامعه هدف تحت حمایت در مدت یاد شده را 394 میلیارد ریال اعلام کرد.
***مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی یزد گفت: این بنیاد در 21فروردین سال 1358 به فرمان حضرت امام خمینی(ره) به منظور تأمین مسکن محرومان، توسعه و عمران روستاهای کشور و ساخت واحدهای مسکونی شهرها در چارچوب سیاست‌ها و برنامه‌های دولت جمهوری اسلامی تاسیس شد.
علیرضا قربانی با اشاره به اقدامات این بنیاد از ابتدا تاکنون از پایان مطالعه طرح هادی در 350 روستای بالای 20 خانوار و آغاز مطالعات در42 روستای کمتر از 20 خانوار استان خبر داد.
وی افزود: از ابتدای تاسیس این بنیاد تاکنون 49 هزار و 385 جلد سند روستایی و پنج هزار و 883 جلد سند شهری صادر شد که صدور یکهزار و 97 جلد سند روستایی و 161 جلد سند شهری در یک سال اخیر انجام شده است .
وی با بیان اینکه 39 درصد واحدهای روستایی استان مقاوم سازی شده، گفت: از سال 84 تاکنون به 20 هزار و 488 واحد، تسهیلات بهسازی و نوسازی مساکن روستایی پرداخت شده است.
مدیرکل بنیاد مسکن استان با بیان اینکه قیر یارانه ای یکی از خدمات مهم دولت برای فعالیت های عمرانی در روستاهاست، اضافه کرد: در این مدت پنج هزار و 430تن قیر یارانه ای با هدف طرح توسعه و آسفالت معابر روستایی اختصاص یافت.
قربانیان تملک زمین به مساحت 89 هکتار برای واگذاری به روستاییان ، واگذاری هفت هزار و 985 قطعه زمین در برنامه پنجم توسعه و یکهزار و 57 قطعه به متقاضیان واجد شرایط در یکسال گذشته را از دیگر فعالیت های بخش مسکن روستایی ذکر کرد.
استان یزد 10شهرستان، 21 بخش ، 45 دهستان ، 361 دهیاری و 391 شورای اسلامی روستایی دارد . 
این استان برپایه سرشماری آبان ماه 1395، یک میلیون و 138هزار نفر جمعیت دارد که 85درصد در 21شهر و بقیه در روستاها و آبادی ها زندگی می کنند.
منبع: ایرنا

خواندن 1161 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395