شنبه, 18 فروردين 1397 ساعت 11:11

اطلاعات تکميلي

  • وزیر علوم؛

کمیت گرایی در آموزش عالی غلبه کرده است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ساماندهی آموزش عالی کشور را از اولویت‌های این وزارتخانه برشمرد و گفت: متاسفانه کمیت گرایی در راه توسعه آموزش عالی بر کیفیت گرایی، غلبه کرده است.

منصور غلامی روز شنبه در نخستین نشست هم اندیشی با مدیران ستادی و استادان برجسته دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی کشور که در وزارت علوم برگزار شد، افزود: در راه توسعه مراکز آموزش عالی، فاقد برنامه و مطالعه هستیم.
وی خاطرنشان کرد: افزایش داوطلبان تحصیلات عالی، ضرورت توسعه فضاهای آموزشی را به همراه خواهد داشت و از طرفی برای حفظ و توسعه فضاهای آموزشی باید زمینه و شرایط مناسب فراهم شود.
غلامی خطاب به استادان حاضر در این نشست تصریح کرد: بدون هم اندیشی و شنیدن سخنان و نظرات صاحبان اندیشه نمی توان راه تحقق اهداف آموزش عالی و مقدرات آن را به پیش برد.
وی گفت: در طول برنامه های پیش رو از دیدگاه های صاحبنظران بهره مند خواهیم شد تا بتوان در جمع بندی برای رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده جهت رشد توسعه آموزش عالی گام های مفیدی تری برداشت.
وزیر علوم اظهار کرد: درحالیکه در شرایط فعلی با افت آمار ورود به دانشگاه ها و تخلیه مراکز آموزش عالی مواجه هستیم ولی طی سالهای گذشته به لحاظ تحقیقات و عملکرد علمی، تولید مقالات و نشریات و کتاب آمار خوبی داشتیم.
وی افزود: مسائل و مشکلات کنونی جامعه در حوزه های مختلف همچون اشتغال زایی و توسعه کسب و کار و صنعت و همچنین مقوله های پژوهشی تنها با حضور اندیشمندان دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی برطرف خواهد شد.
غلامی با ابراز تاسف از چالش های زیست محیطی کشور، همکاری فعال و موثر استادان دانشگاه را در حل این مشکلات و همچنین کارآفرینی در کشور، خواستار شد.
وی تاکید کرد: آموزش عالی کشور نیاز به تقویت دارد و مباحث کلانی همچون ساماندهی مراکز آموزش عالی و آزمون های ورود به دانشگاه، بدون استفاده از نظرات و پیشنهادهای اساتید و صاحبان تجربه و دانش و همچنین دلسوزان آموزش عالی کشور به سرانجام نخواهد رسید.
وزیر علوم وعده داد نشست های هم اندیشی با اساتید دانشگاه های مناطق مختلف کشور در سال 97 به طور مستمر برگزار شود.
منبع: ایرنا

خواندن 446 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395