سه شنبه, 21 فروردين 1397 ساعت 10:48

رونق بازارمسکن مدیون سود سوداگران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دلارام کریمی

عصراقتصاد: خبرها و آمارهای متفاوت از سال گذشته حکایت از این دارد که بازار مسکن در سال 96 روند صعودی داشته است و با ورود به سال 97 نیز این رونق ادامه دار است و سبگنال خروج از رکود را در امسال نشان می‌دهد.

آخرین آماری که بانک مرکزی در این‌ باره منتشر کرده است، مربوط به دی‌ ماه است. طبق آمارهای رسمی ارائه‌ شده در کشور تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در دی‌ماه ‌سال ٩٦، به ١٩‌هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه مشابه ‌سال قبل ١٣,٥‌درصد افزایش را تجربه کرده است.

در بهمن ماه سال 96 همایشی  با حضور مشاور وزیر راه‌وشهرسازی و سایر فعالان بازار مسکن برگزار شد که نخستین تصویر از بازار مسکن ‌سال ۹۷ در این سمینار ارائه شد. صاحب‌نظران بخش مسکن در این سمینار، با تشریح مولفه‌های بیرونی و درونی موثر بر متغیرهای بازار مسکن در ‌سال جدید، چشم‌انداز ساخت‌وساز و معاملات خرید ملک را بررسی کردند. حسین ‌عبده‌تبریزی در این سمینار با اشاره به تداوم وضع موجود اقتصادی، جنس رونق معاملات مسکن در ‌سال ۹۷ را «احتیاطی» و در ساخت‌وساز به شکل «سوداگری‌‌کم» توصیف کرد. سناریوی احتمالی درباره نحوه افزایش قیمت‌ نیز مورد تحلیل قرار گرفت. ماحصل این همایش، شکل‌گیری تصویر رونق احتمالی مسکن در ‌سال ٩٧ بود.

اما کارشناسان در مخالفت با این تصویر رونق می‌گویند: به‌طورحتم تداوم افزایش نرخ دلار در بازار آزاد آن هم به صورت افسار گسیخته باعث دو رقمی شدن نرخ تورم در سال آینده خواهد شد به گزارش خبرگزاری ها، اگر قیمت مسکن متناسب با نرخ تورم عمومی هم افزایش پیدا کند در سال‌ آینده شاهد افزایش چشمگیر قیمت مسکن خواهیم بود که باتوجه به اینکه با افزایش نرخ دلار در بازار، ارزش پول ملی کشور کاهش پیدا می‌کند پس این افزایش قیمت مسکن به هیچ عنوان متناسب با قدرت خرید خانواده‌ها نخواهد بود که این امر تاثیر مثبت وام ۱۶۰ میلیون تومانی صندوق پس انداز مسکن یکم برای خانه‌دار کردن زوج‌های جوان را با اما و اگر مواجه می‌کند.

به همین منظور به سراغ دکتر مهدی سلطان محمدی، تحلیل گر بازار مسکن رفته و در خصوص چگونگی اوضاع و احوال بازار در این روزهای ابتدایی سال 97  به گفت و گو پرداختیم  که ماحصل آن را در ادامه می خوانید.

مهدی سلطان محمدی با اشاره به وضعیت بازار در وضع کنونی گفت: واضح است با افزایش ساخت و ساز، قیمت نیز افزایش می یابد و رونق مسکن به این صورت شکل می گیرد.

این کارشناس مسکن افزود: واقعیت این است همیشه افزایش حجم ساخت و ساز و افزایش قیمت سبب رونق مسکن  می شود و این نشان دهندی وابستگی این مولفه ها است.

وی بیان کرد: وقتی ساخت و ساز افزایش پیدا می کند سود این کار نیز باید افزایشی باشد و در این صورت است که سرمایه گذار وارد این بازار می شود؛ پیش بینی مبتنی بر این که در آینده سود مطلوب خود را از این ساخت و ساز خواهد داشت، سبب رونق ساخت و ساز و مولفه های بعدی است.

این کارشناس تاکید کرد: اگر این افزایش قیمت در حد تورم باشد قطعا مناسب تر است و خریدار  فشار کمتری را متحمل می شود.

محمدی با بیان این که رونق بازار مسکن براساس عرضه و تقاضا است، ادامه داد: به طور یقین اگر تقاضایی نباشد بازار به حرکت در نمی آید و همین که حجم معامله بیشتر باشد و نوسان قیمت وجود داشته باشد افزایش عرضه و تقاضا را نشان می دهد.

وی با اشاره به این که تغییر در بازار سبب نوسان قیمت می شود، اضافه کرد: سرمایه گذارانی به قصد سوداگری وارد بازار می شوند، تقاضا نیز وجود دارد و همین سبب جابه جایی قیمت مسکن می شود.

این تحلیل گر بازار مسکن گفت: در بازار مسکن بیش از 95 درصد عرضه کنندگان از آن بخش خصوصی هستند و این بخش به سادگی متمرکز و قابل کنترل نیست، صدها هزار عرضه کننده و خریدار وجود دارد که جزو بخش خصوصی محسوب می شوند و دولت ابزاری ندارد که بتواند به صورت متمرکز و یکپارچه این بازار را کنترل کند.

محمدی ادامه داد: دولت فقط با روش هایی چون افزایش یا کاهش اعتبارات، نرخ اعتبارات، سیاست های پولی و کنترل تورم بر این بازار تاثیر بگذارد ، هرچند دخالت کلی دولت نیز منطقی به نظر نمی رسد.

در پایان این کارشناس وضعیت کنونی بازار را بهتر از قبل تشریح کرد و افزود: با چشم انداز فعلی که متصور است به نظر می آید روند رونق تداوم داشته باشد، اکنون قیمت‌ها رو به افزایش است و اگردر نرخ بهره بانکی اتفاق خاصی نیفتد انتظار بر این است امسال هم مثل سال گذشته رشد مسکن بیش از تورم باشد.

در نهایت طبق نظر کارشناسان به نظر می رسد  قیمت مسکن بیشتر از اینکه تحت تاثیر مولفه های بازار مسکن باشد، تحت تاثیر متغیرهای چون نرخ ارز، قرار گرفته است؛ چرا که این بازار در اواخر سال 96 و فرودین ماه سال 97 با وجود وعده بانک مرکزی در کنترل این نرخ، نتوانست آن را کنترل کند و به عنوان مولفه بیرونی، بازار مسکن را تحت تاثیر قرار داده است بخشی از سرمایه‌ها که میل به سمت بازارمسکن داشت، با این گزاره که هنوز نرخ ارز، جا برای افزایش دارد میل نسبی برای انتقال بخشی از سرمایه ها به بخش مسکن کاهش پیدا کرد.

خواندن 505 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395