دوشنبه, 27 فروردين 1397 ساعت 10:16

تأثیرات پیدا و پنهان حمله موشکی آمریکا به سوریه بر اقتصاد جهان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

لیام هالیگان (Liam Halligan)

پیامدهای اقتصادی تشدید شدن جنگ در سوریه چیست؟ البته می‌گویم "تشدید"، به دلیل اینکه جنگ داخلی طی هفت سال گذشته در این کشور پر از خونریزی بوده است.

سوریه که مساحتی تقریبا به اندازه بریتانیا و جمعیتی بالغ بر 20 میلیون نفر دارد از سال 2011 و زمان بهار عربی، از درون متلاشی شده است. هرچیزی که بعد از جریان حملات هوایی اخیر بیفتد بازهم جنگ سوریه نشان از فاجعه انسانی دارد. به گفته سازمان ملل متحد، حدود 13 میلیون نفر که بیش از نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند آواره و بیش از 700 هزار غیرنظامی کشته شده اند.

مطمئنا اقتصاد سوریه نیز از بین رفته است. براساس گزارش بانک جهانی در سال 2017، میزان خسارت ناشی از زیرساخت‌های ویران شده و رشد از دست رفته در سوریه، به مبلغ نجومی 226 میلیارد دلار  رسیده است. این مبلغ چند برابر کل تولید ناخالص داخلی کشور در سال 2011 است. در نظر بگیرید که بیش از شمار تلفات، تقریبا بیش از سه چهارم همه سوری ها آماده به کار در تمامی سنین بیکار هستند. این یک فاجعه اقتصادی است که به شدت بر مهارت ها تاثیر می گذارد و رشد را در آینده متوقف می کند. سقوط بخش خدمات عمومی و پزشکی نیز عواقب ویرانگری دارد. براساس اعلام بانک جهانی بیشتر سوری ها به دلیل اشتباهات و کمبود امکانات پزشکی می میرند نه به دلیل فعالیت های نظامی صورت گرفته.

با این حال، آنچه که واقعا ذهن سرمایه گذاران بین المللی را به خود مشغول می کند، تاثیر بالقوه حملات هوایی غرب و خشونت های شدید در سراسر خاورمیانه، بر بازار سهام، اوراق قرضه و ارز است. بازار سهام به مدت طولانی بیش از حد ارزشمند و شکننده مانده است. آیا این اتفاقاتی که در آخر هفته  رخ داد ممکن است یک بحران در بازار ایجاد کند؟

ما در دنیایی زندگی می کنیم که بازارهای جهانی به طور عمده توسط کاخ سفید رهبری می شوند. میلیارد ها دلار به خاطر صحبت های دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا در جنگ تجاری با چین، تحریم روسیه و حمله هوایی اخیر در بازارهای جهان جابه جا می شود. چهارشنبه گذشته، زمانی که رئیس جمهور آمریکا در شبکه اجتماعی توئیتر اعلام کرد که حمله موشکی به سوریه قریب الوقوع است، میانگین شاخص صنعتی داو جونز، شاخص سهام ایالات متحده، به میزان قابل توجهی 220 واحد کاهش یافت. روز بعد، توئیت ترامپ کمتر  تهدید آمیز بود: "ممکن است خیلی زود اما نه خیلی زود "- و بازار به عقب برگشت.

این حمله  آخر هفته و در زماني اتفاق مي افتد که سرمايه گذاران در تلاشند تا در میان سردرگمی قیمت ها راه حلی پیدا کنند. شی جین پینگ رئیس جمهور چین هفته گذشته در مورد برنامه هایی برای کاهش تعرفه های واردات چین در مورد محصولات، از جمله خودروها، صحبت کرده بود که به وضوح یک پیشرفت مثبت بود. دقایقی بعد از  نشست ماه مارس کمیته بازاریابی فدرال رزرو اعلام کرد  که اعضا اعتقاد دارند که "همه" بخش های اقتصاد ایالات متحده را با سرعت زیاد رشد می کند اما در مورد تورم نیز نگران هستند. این باعث می شود که نرخ بهره زودتر افزایش یابد.

و حالا، از دور به خاورمیانه نگاه کنید. بسیاری از معامله گرانی که تا به امروز نمی توانند بر روی نقشه سوریه را پیدا کنند، اکنون باید وضعیتی را که نظریه توطئه یک نفر را با که بینشی عمیق مبتنی بر نظریه توطئه دارد، در نظر بگیرند.

روسیه واقعا چه می خواهد - به غیر از دسترسی به بنادر متصل به آب های گرم در سوریه؟ باتوجه به نفوذ روسیه در دمشق، آیا این وضعیت بدون توسل به مسکو دگرگون می شود؟به همین دلیل است که مسکو شرایط را تحریک می کند؛ چرا که، به عنوان تامین کننده اصلی گاز اروپا، روسیه نمی خواهد که گاز خلیج فارس در سوریه حرکت کند.

کهنه کاران بازرگانی می گویند که همه تنش های دیپلماتیک، انفجار، حملات نظامی به طور معمول تأثیر محدودی بر بازار دارند. اگر این درست باشد، این بحران می تواند نقطه عطفی برای نفت باشد. فشارهای هفته گذشته باعث شد که قیمت نفت برنت به  بالاتر از 72 دلار آمریکا  برسد که بالاترین سطح از سال 2014 بود. سوریه یک تولید کننده اصلی نفت نیست، اما در منطقه وسیعی قرار دارد که مهمترین صادر کننده نفت جهان به شمار می رود.

عربستان سعودی می خواهد که قبل از فروش سهام غول انرژی دولت به نام آرامکو (Aramco) قیمت نفت را در بازار بالا ببرد. با توجه به کاهش هزینه ها ریاض نیاز به پول نقد دارد. اگر حمله به سوریه موجب افزایش نفت بیشتر شود، عربستان سعودی می تواند این حرکت را با استفاده از کارتل صادرکنندگان اوپک به منظور محدود کردن منابع بیشتر و فشار بر قیمت نفت افزایش دهد.

تأثیر اقتصادی نفت  80 دلاری در سراسر جهان - از سوریه آغاز شده است.

منبع: سیدنی مورنینگ هِرالد (Sydney Morning Herald)

 

خواندن 395 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395