یکشنبه, 02 ارديبهشت 1397 ساعت 06:00

آنتن‌های موبایل در کشور تلویزیونی شده است!

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دلارام کریمی

عصراقتصاد: امروزه استفاده از مترو یکی از کارآمدترین و پر تعامل ترین راه های حمل و نقل عمومی در شهر تهران است . همانطور که می دانید تونل های مترو از جمله مکان هایی است که نقاط کور BTS در آنجا قرار دارد و اپراتورها موظف به برطرف کردن این نقاط هستند این در حالی است که هر روز مردم با این مشکل مواجهه هستند و هنوز این مشکل برطرف نشده است  و با وجود آنتن های 3G و 4G این مشکلات مرتفع نشده است و در بسیاری مواقع بخصوص در خط سه تهران ، هیچگونه آنتی روی گوشی جهت برقراری ارتباطات نمودار نمی‌شود.

با گسترش  اینترنت و تاکید وزارت ارتباطات بر توسعه زیربنایی اینترنت  به نظر می آید توسعه خطوط تلفن و همراه اول به فراموشی سپرده است این در حالی است که  حدود دو سال پیش مدیر عامل متروی تهران در مصاحبه با تسنیم اعلام کرد در حال حاضر خلأ آنتن دهی در مترو نداریم و تقریبا اغلب نقاط پوشش داده شده اند ، اما هم اکنون و بعد از گذشت دو سال هنوز نقاط کور در مترو تهران وجود دارد و هیچ کدام از اپراتورها بر رفع کامل این مشکل  فائق نیامده اند.

همچنین مسئولان مترو در خصوص وضعیت بد آنتن دهی مترو می گویند ارتباطی به ما ندارد و در این زمینه باید شرکت های همراه اول و ایرانسل پاسخگو باشند زیرا مترو و ایستگاه های آن هم بخشی از شهر هستند و جزو بیزینس اپراتورها است که به سمت توسعه شبکه ارتباطی و پوشش آن حرکت کنند.

 همین موارد که هر روزه  مردم با آن سر و کار دارند و به معضلات مترو افزوده است ما را وادار به پیگیری وضعیت انتن دهی در مترو و ساماندهی آن توسط مسئولان کرد تا علت این امر را از شرکت مخابرات ایران و اپراتورها جویا شویم .

روابط عمومی شرکت ارتباطات سیار(همراه اول) در گفت و گو با خبرنگار عصر اقتصاد در این خصوص می گوید: این قطع و وصل های مکرر بعضا طبیعی است  و خود اپراتورها  نیز مطلع هستند و در حال طراحی مجدد در ایستگاه های مترو هستند و به زودی این نقاط مشکل دار هم برطرف می شود .

وی ادامه داد: اپراتورها کم کم در حال بررسی نقاط کور و مرتفع کردن این مسئله هستند ؛ می دانیم بعضی از نقاط ایستگاه ها مشکل ارتباطی دارد و اپراتورها به این موضوع اشراف دارند  و با طراحی مجدد در پی رفع این مشکل است.

اپراتور سوم ارتباطی (رایتل) نیز به ایرنا گفته است که در صورت صدور مجوز از سوی شرکت مترو و شهرداری تهران این اپراتور نسبت به تقویت آنتن دهی اقدام خواهد کرد.

روابط عمومی اپراتور دوم ارتباطی کشور (ایرانسل) نیز اعلام کرد: شبکه ایرانسل مشکلی در ارائه خدمات در خطوط مترو ندارد ضمن آنکه این اپراتورهمواره در حال بروزرسانی شبکه برای ارائه هرچه بهتر خدمات به مشترکان است.

همچنین سال گذشته در همایش شهر هوشمند وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات  به وجود رقابت مخرب در ارتباط اپراتورها و شهرداری ها اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: این رقابت سبب شده مردم نتوانند از خدمات همه اپراتورهای ارتباطی به خوبی استفاده کنند.

جهرمی یکی از معضلات امروزه توسعه زیرساخت ها را مشکلات اپراتورها با شهرداری ها اعلام کرد و گفت: این رویکرد سبب شده در متروها که روزانه جمعیت زیادی جابه جا می شود، یک اپراتور تلفن همراه آنتن می دهد و دیگری قطع است.

حسین فلاح جوشقانی رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز دراین خصوص در گفت و گو با تسنیم  به ضعف تعامل نهادهای شهرداری و شرکت ارتباطات مشترک شهر برای استفاده از زیرساختهای شهری در حوزه ICT اشاره کرده است و می گوید: علی‌رغم وجود ظرفیت ارتباطی بالا در مکانهای عمومی مانند مترو و اشتیاق اپراتورهای ارتباطی به سرویس‌دهی، متأسفانه نداشتن تعامل خوب و تأثیرگذار با نهادهای حوزه شهری باعث شده در این مکانها کیفیت پوشش مناسبی وجود نداشته باشد که باید این مشکل را رفع کرد.

وی افزود: در حال حاضر رویکرد رگولاتوریهای حوزه ICT به سمت رگولاتوری مشارکتی و گفتگو محور تغییر کرده است و ما نیز برای تحقق شهر هوشمند در کشورمان باید به این سمت حرکت کنیم؛ این موضوع باید در تعامل و مشارکت رگولاتوری حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با رگولاتوریهای سایر حوزه‌ها مانند حمل‌ونقل، انرژی، بانکداری و مدیران شهری محقق شود.

فلاح جوشقانی با اشاره به اینکه بدون تعامل و مشارکت این نهادها نمی‌توان ظرفیت مناسب برای ایجاد شهر هوشمند فراهم کرد، گفت: امیدوارم همگام با فرآیند جهانی پیش‌رو، با توجه به رویکرد مثبت و ظرفیت همکاریهای استراتژیکی که در حوزه وزارت ارتباطات و شهرداریها وجود دارد، در تحقق شهر هوشمند گام برداریم.

معاون وزیر ارتباطات به اشتراک‌گذاری زیرساختهای موجود اپراتورها در حوزه منابع سخت‌افزاری، فرکانسی و ایجاد ظرفیتهای اشتراکی را از مهمترین اقداماتی عنوان کرد که در وزارت ارتباطات در حال پیگیری است.

وی  همچنین از تدوین پیش‌نویس ضوابط و مقررات مرتبط با این حوزه در رگولاتوری خبر داد و عنوان کرد: یقیناً باید الزامات شهری در تدوین مقررات این حوزه مورد توجه قرار گیرد؛ بر همین اساس در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی به طور کامل آمادگی داریم درباره این الزامات با نهادهای مرتبط گفتگو و تعامل داشته باشیم.

با توجه به اظهارات مقامات مسئول و مسئولان اجرایی چون اپراتورها و شهرداری واضح است که باید این مشکلات با تعامل حل شود  زیرا قطع مکرر انتن در مترو سبب اختلال در کار مردم و حتی رسیدن به این نکته است که با توسعه اینترنت توسعه تلفن و همراه اول به فراموشی سپرده شده است و مسئولان نمی خواهند این موضوع را حل کنند.

 

 

 

 

 

 

 

خواندن 318 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395