دوشنبه, 03 ارديبهشت 1397 ساعت 02:00

سلبریتی های سفارشی فضای مجازی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اکرم رضائی نژاد

عصراقتصاد: فضای مجازی، نسل جدیدی از فضای روابط اجتماعی است که با اینکه عمر خیلی زیادی ندارد، اما توانسته به خوبی در زندگی مردم جا باز کند.

آثار اینترنت و فضای مجازی در روابط اجتماعی بیش از سایر حوزه ها بوده و تغییرات و دگرگونی های زیادی را بوجود آورده است. در سال های اخیر شبکه های اجتماعی به عنوان بزرگترین دستاورد اینترنت و فضای مجازی به دلایل مختلف از جمله نامحدود بودن ارتباطات، بی هویت بودن، آزادی بسیار زیاد، بی مکانی و بی زمانی کاربران و … با اقبال عمومی مواجه شده و هرکدام به تناسب اهداف خود، فعالیت هایشان را گسترش داده اند.

زمانی که اینترنت و دیگر ابزارهای نوین ارتباطی، تولید و مورد استفاده قرار گرفتند بسیاری از افراد بر این باور بودند که سهولت در برقراری ارتباطات بزرگترین دستاورد برای بشر می باشد اما حقیقت آن است که فناوری های نوین ارتباطی در کنار خدماتی که برای سهولت ارتباطات انسانی داشته اند، آسیب های بسیاری را نیز به جامعه بشری تحمیل نموده اند.

صاحب نظران و پژوهشگران علوم انسانی معتقدند که ورود اینترنت به فضاى زندگى انسان ها در کنار مزایا و محاسن غیر قابل کتمان، باعث بوجود آمدن یکسرى دغدغه ها و نگرانی ها شده و روابط افراد را بشدت تحت تاثیر قرار داده است.

از جمله نگرانی ها رواج سطحی‌نگری فکری است.  طرح و نشر انواع شبهات در فضای مجازی، موجب تزلزل در باور کاربران سست عقیده، کم‌اطلاع و زودباور می‌شود.  فضای مجازی، در عین اینکه کاربردهای مثبت داشته و مخاطب را از رخدادها و وقایع مطلع می نماید، محدودیت‌ها و امکاناتی را در خود دارد که کاربر را به خود وابسته کرده و امکان تحلیل را از وی سلب می نمایند به این ترتیب مخاطب این رسانه‌ها، دانستن را مقدم بر تحلیل کردن می‌داند.

کافی است بشنویم در آن طرف دنیا عده ای به بهانه دغدغه ای منطقی – مثلا اعتراض به خشونت علیه زنان – عکس های پروفایل خود را به رنگی با شکلی تغییر داده اند. بدون آن که از اصل موضوع باخبر باشیم، در لحظه در این سوی دنیا دست به کار می شویم و رنگ عوض می کنیم و دغدغه مندی خود را برای دنیا فریاد می زنیم. دوست داریم زیبا و به روز به نظر برسیم و چه واقعیت هایی را که برای این هم رنگی با جماعت پنهان نمی کنیم.

این روزها دنیای مجازی تا دل تان بخواهد نویسنده و تحلیل گر دارد.

محتواهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی هر روز بیشتر از گذشته به سمت ویدیوها و تصاویری دروغین و ساختگی پیش می رود و به این ترتیب این شبکه ها در طول زمان ماهیت خبری و آگاهی بخشی خود را از دست داده است.

این در حالیست که بسیاری از ما از کارکردهای اصلی شبکه های اجتماعی و نقش آنها در تغییر سرنوشت جوامع غافل شده ایم و در دام کلیشه ها گرفتار مانده ایم به همین دلیل محتواهای تولید شده و به اشتراک گذاشته شده در فضای مجازی ناخودآگاه و به شکلی خودکار به سمتی می روند که تعداد فالوئرها و لایک های ما را بالا ببرند. همین می شود که دیگر فرقی نمی کند ویدیویی نه چندان جذاب و پر از دروغ را به اشتراک می گذاریم یا یک لحظه ناب را شکار کرده ایم؛ در هر دو حالت هدف دیده شدن است.

اما وقتی ما صفحه‌ ای در فضای مجازی ایجاد و هزاران عکس، مطلب و فایل تصویری را در آن منتشر می‌کنیم که شاید چند ده هزار نفر آن را ببینند، باید از خودمان بپرسیم که این عکس‌ها و مطالب و فایل هایی که منتشر می‌کنیم، آیا قوانین اجتماعی و هنجارهای عرفی و اخلاقیِ جامعه را نقض می‌کند یا خیر.

امروز هرکسی خود را مجاز می داند با هر بهانه ای به حریم ها نزدیک شده و مرزهای اخلاقی را زیر پا بگذارد.

در واقع فضای مجازی و تاثیر چشمگیرش بر موضوعات سیاسی اجتماعی و اقتصادی امری انکارناپذیر است. به هر صورت نمی توان نادیده گرفت که کاربران، مباحث سیاسی اجتماعی را از این طریق سریع به اشتراک می گذارند و می تواند تاثیر خود را در بیرون از فضای مجازی به جا نهد،همانند آنچه در انتخابات ریاست جمهوری در کشور ما رخ داد و نتایج جالب توجهی رقم خورد.

فراموش نکنیم که این فضای مجازی است و در اختیار افراد خاصی نیست و هر گروه یا هر طیفی با هر اندیشه ای چه سیاسی، چه اجتماعی و چه اقتصادی یا فرهنگی می تواند هواداران و تبلیغات خود را در آن صورت دهد.

اما اینکه برخی این فضا را مناسب برای ادامه سیاسی کاری دانسته اند و هر روز و هر لحظه با تولید فایل های تصویری بی محتوا و سخنرانی های بی معنا در صدد رواج نارضایتی و  افزایش بدبینی میان مخاطبان هستند موضوعی است که این روزها با آن مواجه هستیم  .

ما که مخاطبان این فضا هستیم باید با درایت با این پدیده نوظهور برخورد کنیم تا هر گروه و حزبی به خود اجازه ندهد که با افکار ملت ایران بازی کند و هر لحظه محتوای جدیدی به خورد مخاطبان دهد.

شاید آنها فکر می کنند که از طریق فضای مجازی می توان رقبا را شکست داد؟ آیا فضای مجازی محلی برای عمل سیاسی است؟ آیا رشد سیاسی درون فضای مجازی رخ می دهد؟

بد نیست کمی در باب شکست پروژه فضای مجازی برای عمل سیاسی فکر کنیم. همه ما پس از تاثیرگذاری قوی آن تصور می کنیم که میدان اصلی همین است و بس، حال آنکه فضای مجازی نمی تواند تداوم عمل سیاسی باشد و در حد رسانه باقی خواهد ماند.

بدون شک تاثیر فضای مجازی در هماهنگی ها وبالابردن آگاهی و ...در سیر این اتفاقات، جالب توجه است اما واقعیت اینست که راه دموکراسی از درون جامعه مدنی می گذرد و نه از خیابان و نه از انتخابات و نه از خزیدن در فضای مجازی .

در احادیث و در اصول اخلاقی اصلی وجود دارد که بارها شنیده ایم : "آنچه را برای خود نمی پسندی، برای دیگران نیز نپسند". یک اصل اخلاقی از این روایت استنباط می‌شود که به آن قاعده طلایی اخلاق می گویند، یعنی ما باید خودمان را به جای دیگران بگذاریم و اگر راضی بودیم همان اتفاقی که برای دیگران می افتد، برای ما هم رقم بخورد، آنگاه به این قاعده عمل کرده ایم.

بنابراین بد نیست درمورد محتواهایی که تولید می کنیم و در اختیار مخاطبان قرار می دهیم کمی تامل کنیم و آثار آن را ارزیابی کرده و مورد توجه قرار دهیم.  به خودمان کمی استراحت بدهیم، کمی فکر کنیم و محتواهای بامعناتر و اخلاقی تری را در صفحات شخصی مان به اشتراک بگذاریم که فردا نتایج بی تدبیری امروزمان دامنگیر جامعه مان نشود.

داستایوفسکی نویسنده معروف روسی معتقد بود که”اگر خدا نباشد، همه چیز مجاز خواهد بود.” پس شایسته نیست که اصول انسانی را بخاطر سیاست و قدرت زیرپا بگذاریم.

خواندن 373 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395