سه شنبه, 11 ارديبهشت 1397 ساعت 10:27

اطلاعات تکميلي

  • نائب رئیس شورای شهر تهران؛

بازآفرینی شهری با مدیریت صحیح ممکن می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دلارام کریمی

عصراقتصاد: محدوده‌های وسیعی از شهرهای کشور با معضلات پیچیده ای مانند فقر شهری، عدم ایمنی و بحران هویت رو به رو هستند، کم توجهی به سرنوشت تعدادی از شهرنشینان کشورکه از مسکن نامناسب، کمبود خدمات و زیر ساخت‌های شهری و فقدان محیط اجتماعی سالم رنج می‌برند و با فقر نسبی و بیکاری گسترده مواجهه هستند، فاقد هرگونه توجیه منطقی است. طبق آمارهای شرکت عمران و بهسازی بیش از 56 هزار هکتار محلات نابسامان میانی، 21 هزار هکتار از عرصه‌های تاریخی مراکز شهرها و 53 هزار هکتار سکونتگاه‌های غیر رسمی که رقمی بالغ بر سی درصد بافت‌های شهری موجود کشور را در بر می‌گیرند و جمعیتی بالغ بر 17 میلیون نفردر آن ساکن هستند از این مسائل و مشکلات رنج می‌برند. دولت و شهرداری‌های کشور تاکنون تلاش‌های زیادی برای حل معضلات این مناطق کرده اند ولی متاسفانه روند افت منزلت مکانی- اجتماعی این مناطق رو به افزایش بوده است.

این مسئله دائما ادامه دارد و بافت های ناکارامد شهری در حال گسترش است بنابراین ضرورت توجه به این سکونتگاه ها در همه زمان ها بسیار مهم است.

به گزارش عصراقتصاد، مدیریت شهری ما که در راس آن شهرداری‌ها قرار دارد باید از ایجاد محیطی توانمند برای تمرکززدایی و تشکیل مدیریت شهری کارآمد در راستای توسعه محلی، توانمند کردن شهرداری‌ها برای پذیرفتن مسئولیت اصلی، توانایی شهرداری‌ها برای بررسی و اجرای طرح‌های ویژه، پاسخگو و حساب‌پذیر کردن مدیریت شهری نسبت به شهروندان محلی و رأی دهندگان، خصوصاً گروه‌های محروم و برقرار کردن ارتباط بین محققین و دانشگاهیان، نمایندگان شهرداری و سایر دستگاه‌های ذیربط، تصمیم‌گیران و سیاست‌گذاران حول موضوع ظرفیت سازی شهری را انجام دهند و پشتیبان این موارد باشند.

عصراقتصاد در مصاحبه اختصاصی با نایب رئیس شورای شهر تهران در خصوص نقش شواری شهر و شهرداری در اجرای کردن این طرح، به بررسی این موضوع پرداخت که در ادامه می خوانید:

سیدابراهیم امینی، نایب رئیس شورای شهر تهران در گفت و گو با خبرنگار عصراقتصاد اظهار کرد: شورای شهر و شهرداری از طرح بازآفرینی شهری حمایت می کنند، و خواستار مدیریت صحیح مشکلات شهر هستند.

نایب رئیس شورای شهر تهران عنوان کرد: اما باید تفاوت بین نوسازی و مقاوم سازی مشخص شود، تا با انجام این کاربخش میراث فرهنگی اماکن قدیمی صدمه نبیند.

وی ادامه داد: بعضی از بافت‌های فرسوده ما به عنوان میراث فرهنگی محسوب می‌شود و لازم است برای این مکان‌ها بدون این که نمای قدیمی تغییر پیدا کند مقاوم سازی صورت بگیرد و این به معنای تخریب و نوسازی این بناها نیست.

عضو شورای شهر تهران با تاکید بر وجود الزام در اجرای این طرح برای حاشیه شهرها، گفت: اگر بحث حاشیه شهرها مطرح باشد در این صورت قطعا باید به تخریب و نوسازی پرداخت که مشکلات خاص خود را برای اجرای این طرح دارد و نیازمند برنامه ریزی و مدیریت واحد است.

وی افزود: مهمترین نکته این است که مالکان توانایی اقتصادی و تمایل به بازسازی ملک خود را داشته باشند، که اقناع مالکان کاری زمان بر و طولانی مدت است.

به گفته امینی بعد از آن نیز بانک ها در مرکز توجه قرار دارند زیرا باید دانست آیا دارای منبع مالی لازم هستند تا بتوانند تسهیلات کافی را در اختیار این افراد و توسعه گران قرار دهند.

وی با اشاره به این که شورای شهر و شهرداری به تنهایی قادر به انجام این کار نیستند، بیان داشت: نهادهای مختلف حاکمیت باید به کمک هم و یکپارچگی بتوانند این مشکل را حل کنند، زیرا اجرای این طرح نیازمند یک اجماع کلی و ملی است.

نایب رئیس شورای شهر تهران در پایان اضافه کرد: نوسازی بافت‌های فرسوده به عنوان یک معظل و چالش بزرگ نیاز به حل سریع دارد، به این دلیل که خطرات غیر مترقبه و حوادث طبیعی مردم ما را تهدید می کند پس نیازمند این هستیم با همکاری هم برای جلوگیری از این حوادث به ایمن سازی و نوسازی روی بیاوریم.

بنابراین  به نظر می‌رسد با وجود مداخلات صورت گرفته در قالب طرح‌های بهسازی، نوسازی و ساماندهی و توانمندسازی در شهرهای مختلف، نه‌تنها مسائل موجود در این رابطه حل نشده بلکه روز‌به‌روز ابعاد مساله گسترده‌تر و مشکلات شهری افزون‌تر شده است. بـدون شـک شـهرداری‌ها به‌عنوان محور اقدامات اجرایی در سطح شهر و به‌عنوان عالی‌ترین و عمده‌ترین مرجع مدیریت شهری دارای گسترده‌ترین و متنوع‌ترین وظایف و مسوولیت‌ها در موضوع بهسازی شهری هستند و با مطرح کردن این طرح توسط وزارت راه و شهرسازی و حمایت همه جانبه دولت از این طرح و اهمیت به نقش مردم و شهرداری ها به عنوان مدیریت شهری، امید به بهبود اوضاع باشد.

خواندن 2093 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395