شنبه, 15 ارديبهشت 1397 ساعت 10:29

اطلاعات تکميلي

  • با فرارسیدن ماه رمضان؛

افزایش قیمت لبنیات منتظر تأیید سازمان حمایت است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: مصرف برخی اقلام لبنی در اواخر ماه جاری، به دلیل فرا رسیدن ماه رمضان اقزایش خواهد یافت؛ البته میزان مصرف انواع محصولات لبنی در ماه رمضان با تغییراتی مواجه خواهد شد. بدین معنی که تقاضا برای مصرف شیر و پنیر در ماه رمضان افزایش و تقاضا برای مصرف دوغ و ماست کاهش خواهد یافت، با اینحال اما زمزمه‌هایی در خصوص افزایش قیمت لبنیات برای ماه رمضان به گوش می رسد.

از ابتدای فروردین سال 96، چند برند لبنی به صورت خودسرانه محصولاتی همچون ماست، شیر و پنیر خود را افزایش قیمت دادند که با برخورد سازمان حمایت و جریمه‌های میلیاردی روبرو شده و قیمت ها مجددا به سطح قبلی بازگشت.

در پی این موضوع سازمان حمایت بررسی قیمت تمام شده تولید را در دستورکار خود قرار داد، اما پس تعیین قیمت نهایی و اعتراض دامداران نسبت به قیمت شیر خام، مصوبه سازمان حمایت از ستاد تنظیم بازار برگشت خورد تا دوباره قیمت‌ها کارشناسی شود و همین امر سبب شد تا تعیین قیمت سه محصول پرمصرف لبنی همچنان روی میز مسئولان دولتی مسکوت بماند.

رئیس اتحادیه فروشندگان لبنیات در خصوص افزایش قیمت محصولات لبنی در ماه رمضان به ایلنا گفت: پیش‌بینی می‌کنیم که ظرف هفته‌های آینده شاهد افزایش قیمت باشیم زیرا علاوه بر افزایش قیمت نهاده‌های دامی که بیشتر آنها وارداتی است محصولات پتروشیمی نیز که در بسته‌بندی به کار می‌روند نیز افزایش قیمت داشته است. پس این افزایش قیمت اجتناب‌ناپذیر است اما امیدواریم حداقل این اتفاق بعد از ماه مبارک رمضان رخ دهد.

علی رجبی اظهار داشته که هیچ کمبودی برای تامین لبنیات مورد نیاز در ماه رمضان وجود ندارد و صنایع لبنی تنها براساس شیر خام دریافتی خود از دامداران تولیدات را در راستای میزان نیاز مصرفی مردم تغییر می‌دهند.

وی در خصوص افزایش قیمت لبنیات گفت: در ابتدای سال همیشه یک مبلغ عرف برای افزایش قیمت محصولات لبنی داشتیم که بنا به میزان افزایش دستمزد و هزینه‌های روزمره تعیین می‌شد. این رقم امسال ۱۰ درصد بوده و به غیر از آن تاکنون هیچ گونه افزایش قیمتی نداشتیم و اگر واحدی این کار را کرده غیرقانونی بوده است.

رجبی ادامه داد: از طرف دیگر ما شاهد افزایش قیمت دلار در کشور بودیم. به طور کلی اقتصاد ما بر روی دلار است و گرانی دلار بر روی تمام محصولات و کالا‌ها تاثیر گذاشته است و به طور حتم بر روی لبنیات نیز تاثیر خواهد گذاشت، پس نمی‌توانیم بگوییم فقط محصولات لبنی تحت تاثیر افزایش قرار گرفته است.

رئیس اتحادیه فروشندگان لبنیات گفت: بر همین اساس ما پیش‌بینی می‌کنیم که ظرف هفته‌های آینده شاهد افزایش قیمت باشیم زیرا علاوه بر افزایش قیمت نهاده‌های دامی که بیشتر آن‌ها وارداتی است محصولات پتروشیمی نیز که در بسته‌بندی به کار می‌روند نیز افزایش قیمت داشته است. پس این افزایش قیمت اجتناب‌ناپذیر است اما امیدواریم حداقل این اتفاق بعد از ماه مبارک رمضان رخ دهد.

گفتنی است چندی پیش نیز رضا باکری در گفتگو با عصراقتصاد با بیان اینکه هیچ اطلاعی در اینخصوص ندارد، افزود: باید منتظر تصمیم ستاد تنظیم بازار باشیم.»

علی رغم هدف گذاری سرانه مصرف 170 کیلوگرمی شیر در برنامه ششم توسعه و در دستور کار قرار گرفتن این موضوع همچنان میزان سرانه لبنیات علی الخصوص شیر در کشور پایین است و با وجود میزان تورم کنونی و همچنین افزایش قیمت مسلما این سرانه با کاهش نیز رو به رو خواهد شد.

حال باید دید با توجه به پیش بینی رئیس اتحادیه فروشندگان لبنیات مبنی بر افزایش قیمت تولید لبنیات با توجه به رشد نرخ ارز طی ماههای اخیر این تغییرات توسط سازمان حمایت بررسی و قیمت گذاری مجدد آن تا پیش از اغاز ماه رمضان انجام خواهد شد یا خیر؟

 

خواندن 374 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395