سه شنبه, 18 ارديبهشت 1397 ساعت 10:18

اطلاعات تکميلي

  • رئیس مؤسسه تحقیقاتی علوم شیلاتی؛

بی نیازی از واردات تخم چشم زده

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: کشور از واردات تخم چشم زده با اجرای طرح تولید قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماری بی نیاز شد.
محمد پورکاظمی در نشست خبری روز گذشته اظهارداشت: طرح کلان تولید ماهی قزل‌آلای رنگین‌کمان عاری از بیماری‌های خاص SPF با رویکرد قطع وابستگی به محصولات خارجی و همچنین طرح تولید میگوی عاری از بیماری خاص SPF و قطع وابستگی به خارج در کشور در حال اجراست.

کاظمی‌پور گفت: طی سال‌های آینده قرار است تولید میگو در کشور به ۶۰ هزار تن برسد که برای تولید این میزان به ۶۰ هزار مولد جفت نیاز داریم.

 رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور اعلام کرد:برای نخستین بار، فرروردین ماه امسال ۳ هزار جفت مولد میگوی سالم و دارای شناسنامه ژنتیکی تولید داخل در اختیار بخش خصوصی قرار گرفت

موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور ادامه داد: ما در حال ارایه الگویی هستیم که برای تخم های موجود قزل آلا، شرایط زیستی و قرنطینه ای ایجاد کنیم.

وی اضافه کرد: ما قصد داریم جمعیت هایی که از ماهیان قزال آلا در کشور داریم و عاری از بیماری هستند را با تایید دامپزشکی از مزارع جمع آوری و پس از یک سری آزمایشات، به مرکز تنکابن منتقل کنیم.

پورکاظمی گفت: تاکنون ۶ جمعیت قزل آلای عاری از بیماری در کشور شناسایی و تحویل مرکز تنکابن شده است.

وی تولید واکسن علیه بیماری های قزل آلا از جمله VHS را از برنامه های این موسسه عنوان کرد و اظهار داشت: ظرف دو سال آینده یکی از واکسن ها برای ایمن سازی قزل آلا را با همکاری موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی تولید خواهیم کرد.

پورکاظمی از طرح بهره وری از ضایعات قزل آلا با همکاری کشور هلند خبرداد و تصریح کرد: پیش بینی می شود با فرآوری ۳۰ هزار تن قزل آلا و تبدیل آن به فیله، ۱۰ تا ۱۲ هزار تن ضایعات شامل امعا، احشا و سر و دم داشته باشیم که می توان آن را به ارزش افزوده و مواد دارویی تبدیل کرد.

وی تولید پروبیوتیک و همچنین پالایش و استفاده از ضایعات کشاورزی برای تغذیه قزل آلا را از دیگر برنامه های این موسسه دانست و گفت: ۵۰ درصد هزینه تولید آبزیان، مربوط به تغذیه است.

پورکاظمی افزود: ایران جزو چهار کشور جهان است که به دانش تولید میگوی عاری از بیماری خاص دست پیدا کرده است. همچنین کشورهای آمریکا، اکوادور و هند نیز در این ردیف قرار دارند.

وی در رابطه با میزان تولید میگو در کشور طی سال‌های آینده خاطرنشان کرد: قرار است تولید میگو در کشور به ۶۰ هزار تن برسد که برای تولید این میزان به ۶۰ هزار مولد جفت نیاز داریم.

پورکاظمی در ادامه تصریح کرد: در سال ۹۵ محموله‌ای از میگوهای مولد وارد کشور شد که بعد از واردات متوجه آلودگی آن شدند و در نهایت این محموله معدوم شد. با توجه به اینکه قیمت هر جفت مولد وارداتی ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان است و بیشتر واردات ما از کشورهای اکوادور، آمریکا و هاوایی انجام می‌شود

پورکاظمی با بیان اینکه برنامه اصلاح نژاد قزل‌آلا را در دستور کار داریم عنوان کرد: بیشتر مصرف قزل‌آلای کشور به صورت مستقیم و زنده است در صورتی که اگر قزل‌آلا هم مانند تیلاپیلا به صورت فیله مصرف شود هم استفاده از آن برای مصرف‌کننده راحت‌تر است و هم آلودگی‌های زیست محیطی کمتری دارد.

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی با اشاره به اینکه مقابله با عارضه سرقرمزی میگو از دیگر برنامه‌هایی است که در دستور کار مار قرار دارد، تصریح کرد: در تجارت جهانی قیمت میگوهای سرقرمز یک دلار از سایر میگوها پایین‌تر است. سال گذشته طرح پایلوتی را در این زمینه انجام دادیم امسال نیز اقداماتی مانند آماده‌سازی استخر، تغذیه مناسب، مدیریت بهداشتی، حمل و نقل مطلوب و سایر شرایطی که مانع ایجاد فرآیند مذکور شود در دستور کار ما قرار دارد.

پورکاظمی گفت: برنامه تولید واکسن برای میگو نیز از جمله اقداماتی است که در دستور کار این موسسه قرار دارد و این کار با مشارکت موسسه واکسن و سرم‌سازی راضی انجام خواهد شد.

وی افزود: استفاده از تکنولوژی‌های نوین برای افزایش تولید در واحد سطح از دیگر برنامه‌های موسسه تحقیقات علوم شیلاتی است.

پورکاظمی با اشاره به اینکه متوسط تولید ما هم‌اکنون سه تن در هکتار است، گفت:‌ برخی مزارع پیش رو موفق شدند ۱۲ تن در هکتار تولید کنند. همچنین پژوهشکده میگو موفق به تولید ۲۰ هزار تن در هکتار هم شده است.

وی درباره بودجه اختصاص داده شده به بخش تحقیقات موسسه تحقیقات علوم شیلاتی خاطرنشان کرد: تنها برای پروژه‌های اثربخش سه میلیارد تومان اختصاص داده شده اما نیاز بخش تحقیقات بیشتر از این است.

رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی در خصوص ماهی قزل‌آلا تشریح کرد:‌ براساس آمار اعلام شده از سوی سازمان شیلات بیش از ۱۴۰ هزار تن قزل‌آلا در کشور تولید می‌شود که بر این اساس ایران رتبه اول تولید قزل‌آلای آب شیرین را در دنیا دارد.

وی با بیان اینکه بر اساس برنامه ریزی های انجام شده قرار است تولید میگو در کشور طی سالهای آینده به ۶۰ هزار تن برسد، گفت: برای تولید ۶۰ هزار تن میگو به ۶۰ هزار مولد جفت نیاز داریم.

پورکاظمی با بیان اینکه برنامه اصلاح نژاد قزل آلا را در دستور کار داریم، گفت: بیشتر مصرف قزل آلای کشور به صورت مستقیم و زنده است. در صورتی که اگر قزل آلا نیز مانند تیلاپیا به صورت فیله مصرف شود، هم استفاده از آن برای مصرف کنندگان راحت تر است و هم آلودگی های زیست محیطی کمتری دارد.

وی افزود: در سال ۹۸ تولید ۴ هزار جفت مولد میگوی سالم با شناسنامه ژنتیکی پیش بینی کرده ایم.

پورکاظمی با بیان این که در برنامه ششم توسعه تولید ۶۰ هزار تن میگو هدفگذاری شده است، گفت: برای تولید این میزان میگو، ۳۵ هزار جفت مولد سالم نیاز است.

وی تصریح کرد: قیمت هر جفت مولد میگوی وارداتی ۲۵۰ هزار تومان می باشد و اکثر واردات از هاوایی، آمریکا و اکوادور صورت می گیرد درحالی که قیمت هر جفت میگو مولد داخل ۳۰ تا ۳۵ هزار تومان است.

وی در پایان بیماری های مربوط به میگو را از تهدیدات جدی در صنعت پرورش این محصول دانست و گفت: شیوع بیماری های میگو از جمله لکه سفید می تواند این صنعت را به ورشکستگی برساند و از این رو، موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کارهای تحقیقاتی را به صورت پایلوت در این حوزه انجام می دهد.

خواندن 414 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395