سه شنبه, 18 ارديبهشت 1397 ساعت 10:28

اطلاعات تکميلي

  • آخوندی راهبرد کلی وزارت راه و شهرسازی را اعلام کرد؛

تجاری سازی در بخش حمل و نقل است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دلارام کریمی

عصراقتصاد: گردهمایی سراسری روسای ادارات کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای سراسر کشور روز گذشته با حضور وزیر راه و شهرسازی، رئیس پلیس راهور تهران و مدیران قوه قضاییه برگزار شد که هر کدام از این مدیران به نحوی به نقش کلیدی جاده‌ها و راهداری از آن اشاره کردند و از حمل‌ونقل جاده‌ای به عنوان ستون فقرات حمل‌ونقل ایران نام بردند.

به گزارش عصراقتصاد، عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی با حضور در این گردهمایی اعلام کرد: حمل‌ونقل جاده‌ای عمده‌ترین شکل حمل‌ونقل در کشور است به طوری که 600 میلیون تن کالا جابه‌جا و 600 هزار نفر در این در حوزه به صورت مستقیم و غیرمستقیم فعال هستند.

وزیر راه وشهرسازی با اشاره به اینکه 5 میلیون نفر سالانه‌ در جاده تردد و یک میلیون نفر سفر از طریق حمل و نقل جاده‌ای صورت می‌گیرد گفت: در گذشته به صورت بسیار ابتدایی و قدیمی به حمل‌ونقل توجه می‌شد و امروزه نیز به شکل مکانیزم از حوزه حمل‌ونقل جاده‌ای استفاده می‌شود، حوزه جاده‌ای یکی از بخش‌هایی است که باید به آن توجه و حساسیت ویژه‌ای داشت .

وی با بیان اینکه وزارت راه سه سیاست مهم را در حوزه حمل‌ونقل جاده‌ای دنبال می‌کند، افزود: اولین سیاست ما ایمنی است و هیچ چیز به اندازه ایمنی در این شکل از حمل‌ونقل مهم نیست.

این مقام مسئول با بیان اینکه اقدامات گسترده‌ای را برای رفع نقاط پرحادثه و اصلاح مسیر هندسی در برنامه کاری خود قرار داده‌ایم گفت: اصلاح رویه جاده‌ها و حفاظ جاده ای و نیز نصب دوربین‌های جاده ای از جمله اقداماتی است که در این حوزه باید در اولویت قرار گیرد و اجرایی شود.

آخوندی با تاکید بر اینکه هیچ چیزی را نباید با مسئله ایمنی برابر کنیم گفت: در بحث ایمنی جاده نباید ریسک بزرگی انجام دهیم همواره باید به صورت محتاط و با حداکثر احتیاط عمل کنیم.

وی با اشاره به اینکه تمام فرآیند صدور پروانه رانندگی و نظام بیمه‌ای را باید جهت اصلاح رفتارهای پرخطر رانندگان در نظر بگیریم، گفت: ما همواره خودروهای شخصی را بیمه می‌کنیم در حالی که به خودی خود خودرو مخاطره‌ای ندارد بلکه باید رفتار رانندگان را اصلاح کنیم.

بالاترین مقام وزارت راه وشهرسازی تصریح کرد: بیمه باید به نحوی با رفتار رانندگان ارتباط داشته باشد و اگر راننده‌ای رفتار پرخطری انجام داد حق بیمه بیشتری را پرداخت کند.

وی با تاکید بر اینکه اجرای بیمه نیازمند بازنگری کلی است گفت: باید با کمک بیمه مرکزی به یک نتیجه و تفاهم برسیم و اگر لازم به تغییر قانون باشد آن را تغییر دهیم.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه به بحث مدرن جاده ها و مدیریت جاده‌ها اشاره کرد و گفت: در گذشته کشور ایران تنها 50 هزار کیلومتر جاده و یک و نیم میلیون خودرو وجود داشت بنابراین با این میزان خودروی کم امکان کنترل مکانیکی جاده‌ها وجود داشت اما هم اکنون چهل میلیون خودرو و موتورسیکلت در کشور وجود دارد و با این میزان رقم بالای خودرو نمی‌توان به صورت مکانیکی آنها را کنترل کرد.

آخوندی تصریح کرد: ما باید به سمت هوشمندسازی جاده‌ها برویم و در ابتدا باید با نصب دوربین‌های هوشمند و اتصال آنها به مرکز کنترل این هوشمندسازی را گسترش دهیم.

وی اظهار کرد: سیستم هوشمندسازی جاده‌ها امکان دسترسی رانندگان به وضعیت جاده‌ها و آب و هوا، سیستم تردد شمار، سیستم توزین و ارتباط با حوزه اطلاعات خودرو و پلیس از اقداماتی است که باید در راستای هوشمندسازی جاده‌ها انجام شود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در چهار سال گذشته اقدامات کم نظیری در حوزه سرمایه‌گذاری جاده‌ها و هوشمندسازی آنها انجام شده است گفت: سرمایه‌گذاری در حوزه هوشمندسازی و نرم‌افزاری جاده‌ها در مقایسه با سایر سرمایه‌گذاری جاده‌ای قابل مقایسه نیست به طوری که 700 میلیارد تومان در حوزه نصب دوربین‌های جاده‌ای سرمایه‌گذاری شده است.

وی افزود: توزین بر خط تردد شمار و طراحی سامانه 141 و همچنین سامانه سپهتن از مهمترین اقدامات هوشمندسازی در این بخش به شمار می‌رود و ما باید به صورت مرتب آنها را به روز رسانی کنیم.

آخوندی با اشاره به اینکه واقعیت آن است که ما با کسری منابع بسیار مواجه هستیم گفت: در این مواقع دو انتخاب داریم اولین انتخاب ان است که کمتر کار کنیم و دومین انتخاب آن است که بیشتر کار کنیم اما کار کردن ما باید از نوع تجاری‌سازی باشد.

وی افزود: تصور می‌کنم که هم مردم و نمایندگان مجلس و وزارت راه و شهرسازی با انتخاب نوع دوم که کار کردن از نوع تجاری‌سازی باشد موافق باشند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه بودجه دولت بسیار محدود است و باید از میزان بهره‌مندی سرمایه‌گذاری مطلع شویم، گفت: برای مدیریت منابع باید منابع مالی را به پروژه هایی تخصیص دهیم بیشترین کارایی تجاری و ایمنی برای مردم داشته باشد.

وی افزود: در حوزه راهداری نیز ما بحث تجاری‌سازی را تبلیغ می‌کنیم و عمده‌ترین منابع راهداری به فعالیت‌های تجاری‌سازی تخصیص می‌دهیم.

آخوندی با بیان اینکه آزاد راه تهران قم، تهران ساوه، قزوین رشت و کرج قزوین در اختیار دولت بوده و دوره سرمایه‌گذاری آنها به اتمام رسیده باید در جهت ارتقا سطح سرویس و بهبود نحوه خدمات رسانی به بخش خصوصی واگذار کنیم گفت: باید برای افزایش ایمنی این آزاد راه‌ها و هوشمندسازی و نصب علائم جاده‌ای آزاد‌راه‌های به پروژه های مخابراتی تبدیل کنیم تا بخش خصوصی در این حوزه سرمایه‌گذاری کند.

وی تاکید کرد: اندیشه تجاری‌سازی اندیشه‌ای است که به عنوان راهبرد کلی در وزارت راه و شهرسازی به دلیل کسری منابعی که با ان مواجه هستیم دنبال می‌کنیم.

آخوندی با اشاره به اینکه باید سیستمی از مجموعه‌ای از راه‌ها به ویژه در حوزه مرزی تقویت کنیم گفت: برای توسعه مبادلات تجاری با همسایگان خود و نیز اتصال شبکه‌های بزرگراهی و آزادراهی به مرزهای جهانی باید این بخش را قوی و ایمن‌سازی کنیم.

وی اظهار کرد: طی چهار سال گذشته به حوزه پایانه های مرزی فشار زیادی وارد کردم تا پایانه‌های کشور اصلاح شود و میزان سرمایه گذاری در این بخش افزایش یابد.

آخوندی تاکید کرد: در راستای مطرح شدن اقتصاد مقاومتی باید اقتصاد برون‌نگری را نیز مطرح کنیم و ما در حوزه حمل و نقل جاده‌ای توجهی روان آسان و ایمن با کشورهای همسایه داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه توسعه محورهای جاده‌ای در مرزها باید افزایش یابد گفت: ساماندهی پایانه‌های مرزی، تسهیل در عبور و مرور مرزها و نیز ارتباط خوب با کشورهای همسایه از مهمترین اولویت‌های برنامه‌های ما به شمار می‌رود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه ایران چهار راه جهانی و معتبر در غرب شرق شمال و جنوب به شمار می‌رود گفت: هوشمندسازی بخش حمل و نقل جاده ای و ایجاد تردد سریع، روان و ایمن از مهمترین وظایف ما در این بخش به شمار می‌رود.

آخوندی با تاکید بر اینکه ما باید نسبت به کنوانسیون‌های حمل و نقلی خود حساس شویم گفت: ایران به دلیل آنکه عضو کنوانسیون های حمل و نقلی است بنابراین باید عضو شبکه‌ آزادراه‌های اصلی شود و در این راستا باید نصب علایم جاده ای و نیز در شماره‌گذاری آزادراه‌ها دقت لازم را داشته باشد.

وی درانتها افزود: باید تمامی فرآیندهای حمل و نقلی در جهت تسهیل و افزایش دقت و ایمنی را در این حوزه مورد بازنگری قرار دهیم.

  • افتتاح پروژه‌های نیمه تمام جاده‌ای به بهانه های مختلف

سردار محمدحسین حمیدی، رئیس پلیس راه کشور  نیز در این گردهمایی اظهار داشت: 93 درصد جابه‌جایی بار و مسافر کشور توسط حمل‌ونقل جاده‌ای انجام می‌شود.

رئیس پلیس راه کشور با تأکید بر اینکه حراست و نگهبانی از جاده‌ها بر عهده راهداران و پلیس راه است، گفت: مسئولان کمیسیون ایمنی راه و ترافیک منطقه به اقدامات پیش‌دستانه مکلف هستند، راهداران باید اقدامات باکیفیت در وظایف روزمره خود انجام دهند، نباید منتظر بود که مثلاً برف و کولاک مشکل‌آفرین شود و پس از آن دنبال رفع مشکل برویم. هنر ما پیش‌بینی و پیشگیری قبل از وقوع حادثه و فاجعه است.

وی با تأکید بر اینکه راه‌هایی که به تازگی ساخته می‌شوند باید بدون نقص تحویل شود، اظهار داشت: اگر راهی را با نقص تحویل بگیریم برای خودمان و مردم مشکل‌آفرین خواهد شد.

سردار حمیدی ادامه داد: راه جدیدی با کل ایراد ساخته شود و در نزدیک انتخابات دولت یا مجلس می‌خواهند افتتاح کنند و ما باید دنیا و آخرت خود را به خاطر خوشامد و دنیای دیگران که دنبال پست و مقام هستند به خطر بیندازیم؟

وی افزود: با ابلاغ پلیس راهور، راه‌های جدید افتتاح نمی‌شود مگر آنکه تیم نظارتی پلیس بر رعایت حداقل استانداردها و مفاهیم، نظارت و تأیید کند.

رئیس پلیس راه کشور با تأکید بر اینکه حفظ حریم راه ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است، گفت: ما در جاده‌هایی حریم راه را بر مردم بخشیده‌ایم، امروز برخی جاده‌های برون‌شهری ما درون‌شهری شده است.

سردار حمیدی با تأکید بر اینکه ارتقای ایمنی جاده‌ها ضروری است، گفت: در دنیا برای کاهش سوانح رانندگی هزینه می‌کنند، اگر ما نیز می‌خواهیم سوانح رانندگی‌مان کاهش یابد باید در این حوزه هزینه کنیم.

سردار حمیدی با تأکید بر اینکه باید برای استراحتگاه رانندگان و مسافران فکری شود،اضافه کرد: مسافری که با یک خودروی ارزان‌قیمت قصد دارد با هزینه کم به سفری نظیر مشهد مقدس برود توانایی این را ندارد که در مجموعه‌های خدماتی - رفاهی استراحت کند و حتی یک وعده غذایی صرف کند اما ما تلاش کرده‌ایم استراحتگاه‌های بین‌راهی کم‌هزینه ایجاد کنیم تا در اختیار بخش خصوصی همچنین سازمان‌هایی که شعار اشتغال می‌دهند قرار گیرد و رانندگان با هزینه‌های کم آنجا توقف و استراحت کنند تا خواب‌آلودگی راننده کاهش یابد.

خواندن 2564 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395