سه شنبه, 18 ارديبهشت 1397 ساعت 11:57

صنعت نفت صنعتی راهبردی و دارای جایگاه ویژه است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس جمهور ، حمایت و خریداری جنس با کیفیت ایرانی را تصمیم دولت برشمرد و با تاکید بر اینکه "برتری کالاهای ایرانی در رقابت جهانی افتخار ملی است"، اظهارداشت: دولت پشتیبان طرح های جدید صنعت نفت، خود اتکایی و افزایش تولید داخلی است.

 حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز سه شنبه پس از بازدید از نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، در جمع مدیران عامل و مسئولین و فعالین حوزه صنعت نفت کشورمان، با ابراز امیدواری برای افتتاح فازهای جدید پارس جنوبی  گفت: با بهره گیری از فناوری، باید تولید از منابع فعال انرژی افزایش یابد.

رئیس جمهور فعالیت‌ها و اقدامات انجام شده در سال‌های اخیر در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی را برای خود اتکایی و بی‌نیازی و تحرک‌ بخشیدن به تولیدات داخلی و در نتیجه اشتغال بسیار تأثیرگذار توصیف کرد و گفت: دولت از طرح‌های وزارت نفت به طور کامل پشتیبانی می‌کند.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه صنعت نفت در مجموع برای کشورمان، منطقه و دنیای صنعتی یک صنعت کاملاً راهبردی است، اظهارداشت: صنعت نفت هیچ‌گاه در ایران یک مسأله اقتصادی نبوده و همیشه بیش از هر چیز به عنوان یک مسأله سیاسی مطرح بوده است و پس از آن ابعاد اقتصادی و اجتماعی را در کنار خود داشته است.

رئیس جمهور با بیان اینکه صنعت نفت به عنوان یک صنعت راهبردی از ویژگی و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، گفت: امروز نفت در روند زندگی مردم به واسطه نقش آن در حوزه‌های مختلف از جمله نیروگاه‌ها، آب‌شیرین‌کن‌ها و نقل و انتقال یک صنعت ویژه و بسیار مهم محسوب می‌شود و در عرصه داخلی و خارجی و در حوزه دیپلماسی و قدرت ملی نیز بسیار حائز اهمیت است.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: در تعامل بین دولت و شرکت‌های صنعتی و نفتی اولین قدم، وجود رابطه صحیح بین دولت و شرکت‌ها است. باید به یکدیگر اعتماد داشته و کمک کنیم و لازمه آن این است که دقیق و درست سخن بگوییم چرا که اگر یک دستگاه اجرایی می‌خواهد به یک محصول حساس و بسیار مهم متکی شود که سرمایه زیادی را به آن اختصاص می‌دهد، بسیار مهم است که در این امور به طور دقیق و صحیح چگونگی ساخت و عملکرد آن محصول تشریح شود.

رئیس جمهور فعالیت مشترک با شرکت‌ها و فناوری خارجی و سپس رسیدن به استقلال کامل را یک راه میانبر برای افزایش کیفیت و اتکاء به تولید داخلی دانست و گفت: برای تولید محصولات و فناوری‌های حساس اگر بتوانیم در آغاز با شرکت‌های معروف و قابل اعتماد خارجی مشارکت داشته باشیم این کار می‌تواند راه میانبری باشد تا سریع‌تر به نتیجه برسیم.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: شرکت‌ها باید اعتماد داشته باشند که دولت و دستگاه اجرایی هر جا تشخیص دهد که تولیدات داخلی قابل اعتماد هستند، بلافاصله خرید خارجی آن کالا را قطع خواهد کرد، حتی اگر تولید داخلی ۱۰ الی ۲۰ درصد هم گرانتر هم باشد، باز هم قابل قبول است که این خرید انجام شود تا صنعت داخلی متحول شده و روی ریل سرعت قرار بگیرد.

رئیس جمهور تصریح کرد: امروز وزارت نفت نیز مصمم است که از توان و امکانات داخلی در حوزه‌های فعالیت خود استفاده کند.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: اینکه گفته می‌شود تحریم نعمت است باید کاری کنیم که برقراری رابطه صمیمانه نعمت شود و اگر چنانچه تحریم باشیم یا نباشیم، باید به سمتی حرکت کنیم که روی پای خود بایستیم و این یک ضرورت است.

رئیس جمهور توجه به روحیه امید، نشاط و غرور ملی را مورد تأکید قرار داد و گفت: کاری که امروز شرکت‌های نفتی کشورمان انجام می‌دهند، تنها یک کار اقتصادی نیست بلکه این دستاوردهای بزرگ فناورانه بالاتر از هر چیز دادن روحیه امید، نشاط و غرور به مردم است. مردم باید به آینده امیدوار و اعتماد داشته باشند.

وی اظهارداشت:مردم باید  نسبت به فعالیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان و کارآفرینان خود احساس غرور کنند و این برخورداری از روحیه غرور ملی و امید و نشاط یک سرمایه بزرگ محسوب می‌شود و چه بسا بسیاری از فعالیت‌ها و دستاوردها به واسطه داشتن چنین روحیه‌ای حاصل می‌شود.

دکتر روحانی در ادامه با اشاره به طرح‌های مهمی که در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی کشورمان وجود دارد، اظهار داشت: در این حوزه اولین اولویت باید حفظ و نگهداری از نفت و گاز تولید شده باشد و دومین اقدام استفاده بهینه از این منابع است. باید به جای اکتشافات جدید اولویت اصلی استفاده صحیح و بهینه از منابع موجود باشد و سرمایه‌گذاری‌های جدیدی که وزارت نفت در دستور کار خود دارد، عمدتاً در این زمینه می‌باشد که بتوانیم از همه بخش‌ها و مخازن موجود، افزایش تولید داشته باشیم و دستیابی به این هدف نیازمند سرمایه ، تکنولوژی و بالاتر از همه برنامه‌ریزی دقیق و مدیریت صحیح است.

رئیس جمهور جذب آسان‌تر سرمایه داخلی و خارجی و اعتماد به این صنعت را از امتیازات صنعت نفت توصیف کرد و گفت: صنعت نفت می‌تواند به خودش متکی باشد و شرکت ملی نفت با امضاء خود قادر است سرمایه‌های بسیاری را جذب کند.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: بزرگترین کمک دولت به بخش صنعت نفت این است که فضای مناسبی را برای کار و فعالیت‌های شرکت‌ها در داخلی و خارج کشور ایجاد کند و برقراری روابط خوب و حساب شده با همسایگان و کشورهای دنیا می‌تواند از جمله این اقدامات باشد.


منبع: پایگاه اطلاع رسانی دولت

خواندن 388 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395