چهارشنبه, 19 ارديبهشت 1397 ساعت 06:00

اطلاعات تکميلي

  • عضو کمیسیون کشاورزی مجلس؛

استقرار صنایع در کشور بدون نگاه آمایشی صورت گرفته است

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

ساناز بردبار

عصراقتصاد: نبود یک سیستم اطلاعاتی جامع و مدلی کاربردی در زنجیره تأمین محصولات کشاورزی سبب شده تا بخش کشاورزی باوجود استعداد بالقوه، کارایی لازم در اقتصاد کشور را نداشته باشد و کشاورزان نسبت به کاشت متعادل محصولات کشاورزی برحسب تقاضا مدیریت نشوند. برهم خوردن این تعادل باعث افزایش عرضه یک محصول، کاهش چشمگیر قیمت و درنهایت متضرر شدن کشاورزان خواهد شد.

زنجیره عرضه نیز در بخش کشاورزی بسیار پیچیده بوده و شامل نهاده‌های تولیدی (کارخانه‌های تولید نهاده)، کشاورزان، عمده‌فروشان، تجار، شرکت‌های مواد غذایی و خرده‌فروشان است که همگی باید تقاضاهای گوناگون مصرف‌کنندگان (کالاهای واسطه‌ای و نهایی) را به شیوه‌ای پایدار و رضایت‌بخش پاسخ دهند. پیچیدگی و طولانی بودن زنجیره‌های عرضه محصولات کشاورزی، آن‌ها را از دیگر بخش‌های تولید صنعتی و خدمات تمایز می‌دهد.

علی اکبری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفتگو با عصر اقتصاد در خصوص وضعیت زنجیره تولید کشاورزی بابیان اینکه بحث زنجیره تولید از رویکردهای جدید و جدی وزارت کشاورزی است، گفت: البته این رویکرد با اشکالاتی نیز همراه است.

وی با تأکید به اینکه نداشتن زنجیره تولید، صرفاً در تولید محصولات کشاورزی نیست، گفت: متأسفانه استقرار صنایع در کشور بر اساس نگاه آمایشی صورت نگرفته است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی افزود: امید می‌رود در آینده صنایع تکمیلی بتوانند زنجیره تولید را کامل کنند، چراکه هرچه زنجیره تولید کامل‌تر باشد موقعیت این تولید در اقتصاد بالاتر است و باوجود زنجیره تولید کامل‌تر میزان هزینه‌ها کاهش می‌یابد و همچنین دسترسی راحت‌تر صورت می‌پذیرد.

وی در پاسخ به اینکه نیاز به سیاست‌گذاری خاصی در این خصوص وجود دارد، گفت: مشکل اساسی در اجرا است و با قانون کنونی می‌توان آن را عملیاتی کرد بنابراین نیاز به قانون جدید نداریم.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با تأکید به اینکه سازمان تعاون روستایی به‌تنهایی نمی‌تواند زنجیره تولید را ساماندهی کند، گفت: اکثر صنایع جانبی توسط بخش خصوصی در حال مدیریت است.

وی بابیان اینکه مشکلات زنجیره تولید فعلی کشور به گذشته برمی‌گردد، افزود: درگذشته افراد زمین یا سرمایه‌ای داشتند یا خواستند نوع کاربری‌شان را عوض کنند، نگاه جامع و یکپارچه‌ای در آن زمان وجود نداشته و درنهایت به وضعیت فعلی رسیده‌ایم.

اکبری در پایان با تأکید به اینکه رویکرد زنجیره تولید زمان‌بر است، گفت: در حال حاضر تفکر زنجیره تولید با توجه به کاهش هزینه و دسترسی آسان آن توسط وزارت خانه به‌عنوان یک راهبرد مناسب اعلام‌شده است.

چندی پیش هم یکی دیگر از نمایندگان عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفتگو با عصر اقتصاد برنداشتن مجری در زنجیره تولید تأکید کرده بود. علی ابراهیمی بابیان اینکه نیاز به قانون و یا اسناد بالادستی در این خصوص وجود ندارد و ماهیت اجرایی در آن‌ها مشهود است، افزود: در این مسئله نیاز به یک برنامه‌ریزی درست و هدایت‌شده از طریق وزارتخانه‌های اجرایی لازم است.

وی با تأکید به اینکه ظرفیت تولید محصولات زراعی و باغی مازاد تولید کشور است، افزود: روش مناسب و بهینه‌ای برای مسیر تولید تا مصرف وجود ندارد.

نماینده مردم شازند با تأکید به اینکه در مسیر تولید تا مصرف مقدار زیادی پرتی محصول وجود دارد، افزود: همچنین در این مسیر مقدار فاحشی اختلاف قیمت تمام‌شده وجود دارد که سبب سود هنگفت دلالان خواهد شد.

وی ادامه داد: متأسفانه با این روش‌ها شاهد تغییر کیفیت محصولات نیز هستیم.

ابراهیمی با تأکید به اینکه مجزا بودن بخش‌های تأمین نهاده، تولید، بازاریابی، حمل‌ونقل و عرضه سبب شده تا قیمت تمام‌شده محصولات افزایش یابد، افزود: همچنین این مسئله باعث می‌شود تا به‌طور دائم شاهد التهاب و نوسانات بازار در خصوص محصولات باشیم.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تکمیل زنجیره تولید سبب کاهش هزینه‌ها و حذف واسطه‌ها خواهد شد و حلقه‌های واسط در زمان‌های مختلف رفتار متفاوت را نخواهند داشت.

اهمیت زنجیره تولید در موردنیاز افراد جامعه و تأثیر آن‌ها در ارزش‌افزوده بخش کشاورزی، همچنین سهم بالای هزینه‌های در قیمت تمام‌شده این محصولات کاملاً مشهود است، لذا در این خصوص ایجاد کارگروه‌هایی برای ساماندهی و بررسی این موضوع لازم است تا در ابتدا این زنجیره به‌صورت دستوری ساماندهی شود و کشاورزان شاهد افزایش سود خود باشند و مصرف‌کنندگان نیز محصولات باکیفیت بالاتر و قیمت پایین‌تر نصیبشان شود. این ساماندهی همچنین سبب می‌شود تا میزان نوسانات بازار توسط دلالان کاهش یابد؛ البته صرف وجود قانون که نمایندگان مجلس بر آن تأکید می‌کنند نمی‌تواند دلیل کافی بر ساماندهی این مهم باشد و قطعاً نیاز به سازمانی پرتوان دارد تا بتواند در این بخش به ساماندهی امور بپردازد.

خواندن 411 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395