چهارشنبه, 19 ارديبهشت 1397 ساعت 08:43

اطلاعات تکميلي

  • رئیس پلیس فتا ناجا عنوان کرد؛

رخ نمایی عدم نظام حقوقی واحد جهانی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: سردار هادیان فر در ششمین نشست گروه کاری جرایم سایبری روسای بخش‌های سایبری اوراسیا گفت: یکی از جدی ترین مسائل ما نبود نظام حقوقی واحد جهانی برای مقابله با رشد تروریسم و تولیداتی که امنیت مردم را به مخاطره می‌اندازد.

ششمین نشست گروه کاری جرایم سایبری روسای بخش های سایبری اوراسیا با حضور سردار اشتری، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، سردار هادیانفر، رییس پلیس فتا ناجا و پلیس های سایبری دیگر کشور ها روز گذشته برگزار شد.

سردار حسین اشتری در این نشست ضمن بیان اینکه کشور ایران به دنبال تعالی بشر و دوستی ملل است، اظهار کرد: پلیس ایران در شش هزار کیلومتر مرز خاکی و دو هزار و 700 کیلومتر مرز آبی با هزار و 29 شهر و روستا به تامین امنیت مردم در زمین، دریا، هوا و فضای سایبری در حال فعالیت است و در راستای تحقق این هدف 13 هزار شهید تقدیم کرده است.

فرمانده ناجا افزود:  ایران از اعضای مؤسس سازمان ملل متحد، سازمان اکو، جنبش عدم تعهد، سازمان کنفرانس اسلامی و اپک است که این خود نشان دهنده حرکت فعالانه جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین‌الملل است.

وی ضمن بیان اینکه فضای سایبر امروز به شکل قابل توجهی تمام ابعاد زندگی بشر را در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، علمی و آموزشی به خود وابسته کرده، گفت: این فضا دارای فرصت‌های بسیار مناسبی همچون کاهش هزینه‌ها، جذابیت، تنوع، آزادی اطلاعات و ارتباطات برای کاربران است و اکثر نهادهای دولتی و خصوصی خدمات مختلف خود را در بستر این فضا برای شهروندان برنامه‌ریزی و اجرا می‌کنند.

سردار اشتری ادامه داد: بر همین اساس تامین امنیت فضای سایبری دغدغه اصلی همه کشورهای جهان بوده و امروز مقوله امنیت به هم پیوسته است ؛ به عبارت دیگر کشورها برای تامین امنیت سایبری خود نیازمند مشارکت بین المللی هستند و باید تمام پلیس ‌های جهان با استفاده از ظرفیت‌ های بین المللی مانند اینترپل، یوروپل، دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل و بخش‌های خصوصی نهایت همکاری را داشته باشند.

فرمانده ناجا اظهار کرد: جرایم سایبری، جهان امروز را با چالش‌های عدیده امنیتی مواجه ساخته و این امر متاثر از استفاده و بهره‌ گیری تروریست‌ ها و مجرمان بین المللی و جرائم سازمان یافته از فضای سایبری و فناوری‌های نوین و پیچیده است.

وی ضمن بیان اینکه معتقدم تمامی کشورها برای تامین امنیت فضای سایبر و مقابله موثر با جرائم سایبری ابتدا باید به یک ادبیات و فهم مشترک در این حوزه دست یابد گفت: نشست رؤسای بخش‌های مقابله با جرائم سایبری با محوریت سازمان اینترپل می‌تواند در دستیابی پلیس کشورها به این مهم نقش موثری را ایفا کند.

وی در رابطه با حملات تروریستی اظهار کرد: امروزه ما شاهد حملات تروریستی سایبری در جهان به خصوص در منطقه و در کشورهای واقع در غرب آسیا هستیم و شرایط کنونی منطقه فرصتی را برای سوء استفاده از گروه‌های تروریستی فراهم کرده است؛ و از آنجا که کشور ما یکی از قربانیان این حملات تروریستی بوده جای بسی تاسف است که برخی از این حملات به صورت هوشمندانه و مدیریت شده توسط برخی از کشورها که دارای زیرساخت‌ها و بانک‌های اطلاعاتی و همچنین سرورهای شبکه‌‌های مجازی در اختیار آنهاست، صورت می‌پذیرد.

وی با بیان اینکه ما توانسته‌ایم به کمک جوانان نخبه خود در خصوص ابزار و تجهیزات و فناوری‌های بومی به مقابله با این حملات بپردازیم گفت: ما آ‌مادگی آن را داریم تا دانش به دست آمده بومی خود را در اختیار جامعه جهانی قرار دهیم. با توجه به تغییر شکل جرائم و حملات سایبری ضرورت دارد تا هر چه سریعتر کشورها از تمامی ظرفیت‌های بین المللی و بخش‌های خصوصی راهکارهای اساسی همکاری مشترک را ایجاد و دنبال کنند.

  • تأمین امنیت فضای سایبر، چالش تمام کشورهای جهان است

سردار سید کمال هادیانفر نیز در ادامه نشست گفت: این نشست یکی از مهمترین رویدادهای بین المللی سازمان اینترپل در حوزه امنیت فضای سایبر است، زیرا که تصمیم گیران اصلی حوزه مقابله با جرایم سایبری در آن حضور دارند و این یک فرصت بسیار عالی و مغتنم برای پلیس همه کشورهای آسیایی و اروپایی است.

رییس پلیس فتا ناجا ضمن بیان اینکه امروزه تأمین امنیت فضای سایبر، چالش تمام کشورهای جهان است، اظهار کرد: برای تأمین و حفظ امنیت فضای سایبر، همه دولت‌ ها در حال فعالیت و سرمایه گذاری هستند.

وی ادامه داد: سازمان‌های معتبر جهان پیش بینی می‌کنند که در سال 2020 جرایم و حملات سایبری و سرقت اطلاعات ضرری مالی برابر 2 تریلیون دلار به اقتصاد جهانی وارد خواهد کرد و در این میان دستگاه‌های هوشمند و خدمات آن نیز، سهم گسترده‌ ای را به عنوان عضوی از شاکله فنی اطلاعات به خود اختصاص می‌دهند.

سردار هادیانفر ضمن بیان اینکه هر تکنولوژی و فناوری همزمان با فرصت‌های فراوان می‌تواند در بلندمدت تهدیدات فراوان و خسارت‌های جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد، افزود: دانشمندان معتقدند هر تکنولوژی در فناوری که به دست انسان می‌رسد برای تکامل خود نیاز به یک دوره 10 تا 15 ساله‌ای دارد و در این رهگذر استفاده شتابان انسان از این تکنولوژی‌های تکامل نیافته باعث سوء استفاده مجرمین در جهان شده است.

وی ادامه داد: باید گفت که بی‌شک فناوری اطلاعات و ارتباطات و تکنولوژی‌های مدرن سرچشمه همه جرائم هستند و به همین خاطر تامین امنیت فضای سایبر بیش از پیش پراهمیت گشته و باید همه کشورهای جهان به دور از اختلاف و مسائل سیاسی برای تحقق این امنیت به هم پیوسته و اجتناب‌ناپذیر گام‌های اساسی و مشارکت‌آمیز بردارند.

رییس پلیس فتا ناجا ضمن بیان اینکه تهدیدات و چالش‌های کنونی و آینده جهان باعث نگرانی جامعه جهانی شده است، اظهار کرد: رشد شتابان ارتباطات و فناوری اطلاعات در شبکه‌های اجتماعی بدون توجه به مقوله امنیت، گروه‌های سازمان یافته و شکل‌گیری و افزایش فعالیت‌های گروه‌های تروریستی در فضای سایبری، فعالیت‌های مجرمان، گروه‌های سازمان یافته تروریستی مانند داعش، النصره و القاعده و ده‌ها گروه تروریستی که به صورت پنهان در کشورها فعالیت می کنند از جمله این تهدیدات و چالش‌ها هستند.

  • فعالیت داعش با 11 زبان مختلف در تلگرام

وی ضمن بیان اینکه امروز با تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران، روسیه، عراق، سوریه و حزب اله داعش به پایان خود در میدان نبرد رسیده، گفت: تفکر داعشی و تکفیری هنوز در فضای سایبری توسط عوامل این گروهک تبلیغ و ترویج می‌شود؛ از تلگرام و توئیتر به منظور ترویج و تبلیغات، جذب، آموزش و به کارگیری افراد در عملیات‌های تروریستی در سراسر جهان استفاده می‌کنند و گروه‌های تروریستی از اوایل سال 2018 وارد فاز جدیدی تحت عنوان فعالیت گسترده و شبکه سازی سایبری برای بارگیری پنهان هستند.

رئیس پلیس فتای ناجا بیان کرد: داعش با ایجاد 500 کانال و با 11 زبان دنیا در تلگرام فعالتی می‌کند و متاسفانه ابزارهای سفارشی‌سازی شده به خصوص در پیام رسان موبایلی که تحت عنوان امنیت کاربران طراحی شده بسترهای امنی برای مجرمان و ترویست‌ها در دنیا ایجاد می‌کند.

وی افزود: از سوی دیگر فعالیت مجرمان و گروه‌های سازمان یافته با انگیزه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در دارک‌نت حمله به سیستم‌های پرداخت الکترونیک، نفوذ به شبکه‌های بانکی، نفوذ هکرها به خانه‌های کاربران برای سرقت اطلاعات شخصی، توسعه بی‌رویه پیام‌رسان‌های موبایلی OTTها و گسترش اخبار جعلی در شبکه‌های اجتماعی و هدایت افکار عمومی و انواع حملات بر هیچ کشوری پوشیده نیست.

هادیانفر پیش بینی ، پیشگیری و مقابله موثر با جرایم نوظهور و پیچیده سایبری را نیازمند همکاری خصوصی و بخش‌های پلیسی در سطح جهان دانست و اظهار کرد: باید به خاطر توجه واقدام به موقع سازمان اینترپل در ایجادمرکز سایبری در IGCI و UNODC تقدیر و تشکر کرد ولی باید اقدامات جدی تری انجام بگیرد زیرا به نسبت این پیشرفت‌ها متاسفانه ضریب توسعه و دسترسی پلیس و قانونگذاری در زمینه فناوری اطلاعات کند است و همین امر مهم ما را دچار چالش‌های گوناگون کرده است.

وی کمبود همکاری‌های عمیق بین المللی در خصوص پیشگیری از جرایم را موجب توسعه فعالیت مجرمان و محیط‌های ناامن، ضد صلح و آرامش جهانی دانست و اظهار کرد: در حال حاضر خطر بزرگ توسعه فناوری ها مبنی بر بلاک چین است که بستر خوبی برای رشد تروریسم، اخاذی، خرابکاری، نفوذ و سرقت اطلاعات ، تقلب و کلاهبرداری‌های مالی و حملات سایبری و سایر جرایم است که این گونه موضوعات چالش‌های پیش روی ما را افزایش داده است. درحال حاضر برخی طراحان نرم افزارهای شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان‌های موبایلی اقداماتی را انجام داده‌اند که نگرانی‌های ما را به عنوان حافظان منافع، منابع و سرمایه‌های دیجیتالی مردم افزایش می دهد.

رییس پلیس فتا ناجا بیان کرد: نبود نظام حقوقی واحد جهانی برای مقابله با رشد تروریسم و تولیداتی که امنیت مردم را به مخاطره می‌اندازد و تامین کننده امنیت برای مجرمان است از جدی‌ترین مسائل ما بوده و همچنین یکی دیگر از مهمترین مشکلات ما پی‌جویی جرائم سایبری در کشورها به غیر از آمریکا، همکاری نامناسب ارائه دهندگان خدمات دسترسی و میزبانی بین المللی و همچنین مساله حاکمیت اینترنت است.

  • یکی از تهدیدات جدی تلگرام، گرام است

رییس پلیس فتا ناجا درخصوص پول دیجیتالی گرام در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یکی از تهدیدات جدی در تلگرام، گرام یا پول دیجیتالی است که پاولدر آن را ابداع کرده و 1.2 میلیارد دلار از آن را تولید کرده است. 810 میلیون دلار از آن به 81 نفر فروخته شده که اکثریت آنها روس‌ هستند و گفته می‌شود که تعدادی نیز از ایران این پول را خریداری کرده‌اند.

وی درخصوص پول‌های مجازی توضیح داد فعالیت این پول‌های مجازی آسیب جدی برای کشور را به دنبال دارد؛ یک زمانی که بیت‌کوین  معادل 10 دلار بود که به 19 هزار دلار رسید که یک تعداد افراد از این پول‌های مجازی خریداری کردند که بعد از مدتی به 6 هزار دلار رسید؛ عده‌ای متضرر شدندو هیچ سازمانی و هیچ فردی در این بین پاسخگو نبود.

وی افزود: بانک مرکزی تنها مرجعی است که می‌تواند پول مجازی در ایران تولید کند و بانک‌ها نیز می‌توانند در حمایت از بانک مرکزی در این زمینه وارد شوند  چرا که عقبه‌اش مشخص است و معلوم است چه کسی در این زمینه فعالیت می‌کند.

هادیانفر اظهار کرد: دولت خط و مشی در خصوص پول‌های مجازی را مشخص کرده است و هیچ شخص حقیقی در این خصوص مجاز نمی‌باشد.

خواندن 647 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395