یکشنبه, 23 ارديبهشت 1397 ساعت 09:13

اطلاعات تکميلي

  • هشدار روحانی به بخش خصوصی؛

از انضباط ارزی به نفع تولید استفاده کنید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: در جلسه صبح شنبه ستاد اقتصادی دولت که به ریاست رئیس جمهور و با شرکت مسئولان اقتصادی دولت تشکیل شد، پیگیری اجرای سیاست‌های اقتصادی دولت در پی تحولات اخیر در برجام مورد بحث و تصمیم گیری قرار گرفت.

وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارائی و بانک مرکزی در این جلسه، گزارشی از ثبت سفارش و تخصیص ارز به بخش‌های مختلف نیازهای تولیدی و تجاری کشور ارائه کردند.

بر اساس این گزارش‌ها، در بیست روز نخست اردیبهشت ماه جاری، ارزش دلاری صادرات کشور ۳۲ % و واردات کشور ۵ % افزایش یافته است.

روحانی در این جلسه از کلیه دستگاه‌های اقتصادی و بانک‌ها خواست که در اجرای سیاست‌های جدید ارزی، هدف تسهیل فرآیند تولید و تجارت را دنبال کنند و بخش خصوصی نیز، از فرصت پیش آمده در انضباط ارزی، به نفع تولید و اشتغال و آرامش در بازارها استفاده کند.

 رؤسای اتاق‌های بازرگانی و اصناف کشور نیز با بیان نظرات بخش خصوصی، آمادگی فعالان اقتصادی برای پیشبرد این اهداف را اعلام کردند. دستگاه‌های نظارتی نیز گزارشی از پیگیری و رسیدگی فوری به تخلفات در عرضه کالاها را ارائه کردند.

در ادامه این جلسه، وزارت خارجه گزارشی از روند مذاکرات کارشناسی با کشورهای اروپائی در جهت اجرای تعهدات طرف مقابل در برجام ارائه کرد و پیشنهادهای وزارت نفت، بانک مرکزی و دیگر دستگاه‌های اقتصادی در خصوص موارد اقدام لازم جهت تحقق عملی این تعهدات، مورد بررسی و تصمیم گیری قرار گرفت.

روحانی با تأکید بر ضرورت تحقق منافع اقتصادی ایران از توافق برجام برای ادامه همکاری، از وزارت خارجه خواست که با اعزام فوری هیأت‌های مذاکراتی، گفتگوهای مستقیم با چین، روسیه و کشورهای اروپائی در مورد الزامات تداوم برجام، و تضمین های اجرائی ضروری برای عادی سازی و گسترش روابط اقتصادی ایران با دیگر کشورها را در این هفته برنامه ریزی نمایند.

در راستای این تصمیمات وزیر امور خارجه کشورمان، به دستور رئیس جمهور، فردا عازم چین می‌شود و سپس به روسیه خواهد رفت. گفتگوهای هیأت کارشناسی سیاسی– اقتصادی ایران با کشورهای اروپائی نیز سه شنبه این هفته در بروکسل آغاز خواهد شد.

ایران مصمم به توسعه و تعمیق روابط با همسایگان و از جمله ترکمنستان است

رئیس جمهور در دیدار وزیر خارجه ترکمنستان تاکید کرد که "جمهوری اسلامی ایران مصمم است روابط خود را با همه همسایگان و از جمله ترکمنستان به عنوان یک کشور دوست و برادر، در همه عرصه‌های مورد علاقه، توسعه و تعمیق بخشد".

روحانی روز شنبه در دیدار "رشید مردوف "، با اشاره به سفر اخیر خود به ترکمنستان و با قدردانی از میزبانی خوب دولت و ملت ترکمنستان، اجرای سریع توافقات میان تهران – عشق آباد را در راستای منافع دو ملت برشمرد و تاکید کرد: هیچ مانعی در مسیر توسعه روابط دو کشور نیست و ضروری است که این روابط در همه عرصه ها توسعه یابد.

رئیس جمهور  اجرای توافقات در زمینه سواپ انرژی، انتقال برق، تقویت همکاری‌های ترانزیتی، فعال کردن خطوط راه آهن و جاده و ارائه تسهیلات و توسعه همکاری‌های تجاری را مورد تاکید قرار داد و گفت: شرکت‌های ایرانی آماده ارائه خدمات فنی – مهندسی به ترکمنستان و اجرای طرحهای مرتبط از جمله احداث اتوبان ها و خطوط جاده ای در این کشور هستند.

روحانی توسعه همکاری های علمی، دانشگاهی و شرکت‌های فعال در عرصه فناوری‌های  نوین  میان دو کشور را  ضروری خواند و با اشاره به اشتراکات عمیق فرهنگی و دینی مردم  ایران و ترکمنستان در کنار جاذبه های تاریخی دو کشور، گفت: تسهیل رفت و آمد مردم و تقویت توریسم می تواند روابط دو کشور را در همه عرصه ها نیز توسعه دهد.

خواندن 298 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395