یکشنبه, 23 ارديبهشت 1397 ساعت 12:06

اطلاعات تکميلي

  • در دیدار سرلشکر باقری و وزیر دفاع افغانستان مطرح شد؛

گسترش مناسبات نظامی ایران و افغانستان

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و سپهبد «طارق شاه بهرامی» وزیر دفاع افغانستان صبح روز یکشنبه در دیداری که در تهران انجام شد بر گسترش مناسبات نظامی دو کشور تاکید کردند.

سردار سرلشکر پاسدار محمدحسین باقری در این دیدار که در ستاد کل نیروهای مسلح انجام شد، با اشاره به تاریخ، زبان و دین مشترک دو کشور، تاکید کرد: با فرهنگ و تمدن مشترک، دو ملت همواره در طول تاریخ همسایگان خوبی برای یکدیگر بوده اند و خواهند بود؛ هیچ مشکلی که غیر قابل حل باشد بین دو ملت وجود ندارد.
وی افزود: امیدوارم در این سفر تصمیمات خوبی به نفع هر دو ملت و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و افغانستان اتخاذ شود.
رئیس ستادکل نیروهای مسلح با بیان اینکه روابط نظامی دو کشور ریشه دار است، اظهار داشت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و پس از آنکه کشور افغانستان مورد تجاوز نظامی قرار گرفت، همواره جمهوری اسلامی ایران تلاش کرده تا در کنار ملت افغانستان و مجاهدین باشد و کمک کند تا مبارزه با اشغالگران پیش رود.
سرلشکر باقری ادامه داد: بعد از خروج اشغالگران هم در تمام مقاطع سعی کرده ایم تا حد امکان به برقراری امنیت در افغانستان کمک کنیم.
وی تصریح کرد: بنا شد مسائل مربوط به امنیت مرزهای دو کشور ایران و افغانستان در این جلسه مورد بحث و ارزیابی قرار گیرد.
** ایران، خانه دوم ما است 
وزیر دفاع افغانستان نیز در این دیدار با ابراز خوشحالی از سفر به جمهوری اسلامی ایران، با بیان اینکه ایران کشور دوست و خانه دوم ما است، اظهار داشت: در طول تاریخ دولت جمهوری اسلامی افغانستان با جمهور اسلامی ایران روابط تاریخی، طولانی و پایداری داشته است.
وی افزود: ما می خواهیم این روابط را به نحوی که به نفع دو دولت باشد گسترش دهیم. ما زبان، دین، فرهنگ و وجوهات مشترک داریم و مردم افغانستان همیشه تابع احسان و نیکی ملل جهان خصوصا همسایگان هستند.
طارق شاه بهرامی با اشاره به اینکه همراهی ایران در شرایط سخت را با مردم افغانستان به یاد داریم، تصریح کرد: از دست گیری جمهوری اسلامی ایران در دوران جهاد و مقاومت قدردانی می کنیم. مردم افغانستان به یاد دارند در آن دوران سخت، دولت و ملت ایران گام به گام ما را کمک کردند.
وزیر دفاع افغانستان تصریح کرد: به اینجا آمده ایم تا مناسبات دوستانه بین دو ملت و نیروهای مسلح را افزایش دهیم و با مشکلی که مردم افغانستان دست و پنجه نرم می کنند بنام تروریسم، خود را از آن نجات دهیم.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد بتوانیم در افغانستان و منطقه، صلح و ثبات و امنیت که حق مردم افغانستان و منطقه است را فراهم کنیم.
** گسترش مناسبات نظامی و همکاری های دفاعی از جمله موارد گفت و گوها است 
گسترش مناسبات نظامی و همکاری های دفاعی، برقراری امنیت مرزها از جمله موارد مورد گفت وگوی طرفین است.
براساس این گزارش، سپهبد «طارق شاه بهرامی» وزیر دفاع افغانستان به دعوت امیر سرتیپ «امیر حاتمی» وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران، روز گذشته(شنبه) در راس یک هیات بلندپایه دفاعی و نظامی وارد تهران شد.
بنابراین گزارش، وزیر دفاع افغانستان روز گذشته نیز با همتای ایرانی خود دیدار کرد و در مدت اقامت خود در کشورمان با مقامات سیاسی و دفاعی جمهوری اسلامی ایران پیرامون توسعه روابط دفاعی نظامی و همکاری‌های منطقه‌ای و بین المللی دیدار و مذاکره خواهد کرد.
ایران و افغانستان 936 کیلومتر مرز مشترک دارند و سالانه بیش از 2 میلیارد و 200 میلیون دلار ارزش تبادلات تجاری دو کشور است.
منبع: ایرنا

خواندن 1162 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395