دوشنبه, 24 ارديبهشت 1397 ساعت 09:49

تجار ورشکسته بازار را مختل می‌کنند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: ورشکستگی از آن دست فرآیندهای قانونی است که اجرای آن در عمل بسیار پیچیده و فنی است. ورشکستگی تاجر يا شرکت تجاری در نتيجه تاديه وجوهی که بر عهده اوست حاصل می‌شود. ورشکستگی و مقررات آن تنها مختص تجار و شرکت‌ها نيست بلکه اشخاص عادی هم هرگاه قادر به پرداخت بدهی خود نباشد به اصطلاح "معسر" ناميده می‌شود. ورشکستگی بايد به موجب حکم دادگاه اعلام شود و تا زمانی که دادگاه حکم ورشکستگی را صادر نکند ورشکستگی تاجر ثابت نمی‌شود.

تفاوت‌هايی بین ورشکستگی و اعسار وجود دارد، شخص ورشکسته به محض اعلام ورشکستگی از تصرف در اموال و دخالت در امور مالی خود محروم می‌شود ولی صدور حکم اعسار محروميت معسر از اداره اموالش نيست. همچنين حکم ورشکستگی نسبت به تمامی اشخاصی که با تاجر وارد معامله بوده اثرگذار و معتبر است. قانون نیز مقررات مخصوصی برای تصفيه امور تاجر ورشکسته پيش بينی کرده است و برای تقسيم اموال ورشکسته طلبکاران نسبت به هم حق تقدمی ندارند. اما در مورد معسر هر طلبکاری که زودتر اقدام کند زودتر به نتيجه خواهد رسيد.

میترا ضرابی وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای دادگستری مرکز در گفتگو با عصر اقتصاد در خصوص امور ورشکستگی اظهار کرد: ورشکستگی شامل اشخاص عادی نمی شود بلکه فقط تجار را می توان ورشکسته نامید. تاجر می تواند شخص حقیقی یا حقوقی باشد.

وی افزود: تاجر کسی است که تجارت، شغل عادی و مداوم او باشد؛ همچنین برای اینکه یک فرد به عنوان تاجر شناخته شود باید فعالیت های تجاری را به نام خود و با حساب خود انجام دهد. بنابراین در صورتی که فردی با حساب شخص دیگر و با نام وی تجارت انجام دهد، فرد صاحب حساب تاجر شناخته می شود.

ضرابی ادامه داد: درمورد ورشکستگی، طرحی که در قانون داریم این است که وقتی تاجر از پرداخت دین متوقف می شود، داین یا طلبکار می تواند به دادگاه شکایت کند و وظیفه دادگاه، بررسی این موضوع است. دادگاه نه تنها برای حمایت از مدیون، بلکه برای حمایت از تجاری که با ورشکسته در ارتباط هستند به بررسی این موضوع می پردازد؛ زیرا ورشکستگی یک تاجر باعث اختلال در نظم عمومی و بازار می شود.

این عضو کانون وکلای دادگستری مرکز، ورشکستگی را به دو نوع ظاهری و واقع تقسیم کرد و گفت: برگشت خوردن حتی یک چک تاجر دلالت بر عدم توانایی او از پرداخت است؛ اگر بخواهیم نص قانون را اجرا کنیم، دادگاه باید حکم ورشکستگی صادر کند که این ورشکستگی را ورشکستگی ظاهری می نامند. اما در ورشکستگی واقعی دادگاه در نظر دارد که شخص تاجر، ناتوان از پرداخت دیون نشده بلکه تنها یکی از چک های او پرداخت نشده است و حکم ورشکستگی را نمی دهد. رأی بیشتر بر این است که دادگاه ها ورشکستگی واقعی را احراز کنند.

وی در خصوص تفاوت ورشکستگی و اعسار بیان کرد: اعسار بر وزن افعال یعنی کسی که به سختی افتاده است. اعسار بحثی شخصی است و با معسر شدن کسی، خطری جامعه را تهدید نمی کند. اما با ورشکسته شدن تاجر، طلبکاران و تمامی کسانی که با او در ارتباط بوده اند، دچار مشکل می شوند. بنابراین اعسار به معنی عدم استطاعت اشخاص عادی است و هرگز تجار دچار اعسار نمی شوند.

این وکیل پایه یک دادگستری بیان کرد: تاجر ورشکسته محجور است اما حجر تاجر مانند حجر صغیر یا مجنون نیست؛ محجور اعلام کردن صغیر یا مجنون به علت حمایت از آنها است اما محجور دانستن تاجر ورشکسته برای حمایت از طلبکاران و تجار دیگری است که با او وارد معامله می شوند.

خواندن 457 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395