دوشنبه, 24 ارديبهشت 1397 ساعت 10:31

اطلاعات تکميلي

  • با دیدار وزیر نفت ایران و وزیر امورخارجه ترکمنستان؛

رفع اختلافات گازی کلید خورد

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

فرزین سوادکوهی

عصر اقتصاد: مدت‌هاست از شروع اختلاف گازی ایران و ترکمنستان می‌گذرد. این موضوع در مقطعی به تیتر اول بسیاری از رسانه‌ها راه پیدا کرده بود و دعواهای گازی بین دو کشور، به رغم این که از سوی ایران با نگاهی گفتگو محور دنبال می‌شد به مناقشه ای به ظاهر حل ناشدنی تبدیل شده بود. بسیاری از گزارش‌ها برای تکمیل و جا انداختن موضوع  به ریشه‌های این اختلاف رجوع می‌کرد و در مقابل ادعاهای کشور همسایه را مورد مداقه قرار می‌داد و آن را با رویکردهای مسئولین نفتی کشورمان مقایسه می‌کرد و نتیجه می‌گرفت که ظاهرا آنقدر مشکل پیچیده شده که تنها نهادهای بین المللی حقوقی باید آن را حل کنند. اما به تمام این احوال ایران در حوزه گفتگو و مذاکره از پای ننشست و تلاش کرد با پیش گرفتن یک سناریوی عقلانی و منطقی، اختلاف پیش آمده را به سوی رفع چالش رهنمون سازد تا از این رهگذر تعاملات گازی بین دو کشور به نفع طرفین خاتمه یابد.

پیش از این در آغاز سال حسن روحانی رییس جمهوری یکی از اهداف دولت را توسعه روابط با کشورهای همسایه عنوان کرده و گفته بود: در نخستین سفر خارجی سال 97 به دو کشور همسایه- ترکمنستان و آذربایجان- عمدتا درباره مسائل اقتصادی و فرهنگی گفت و گو خواهد شد.

وی گفته بود که این سفرها به دعوت روسای جمهوری دو کشور ترکمنستان و آذربایجان و در پاسخ به سفرهایی آنها به تهران انجام می شود.

روحانی بحث درباره مسائل دو جانبه منطقه ای و بین المللی را از دیگر محورهای مذاکراتش در ترکمنستان و آذربایجان عنوان کرده و گفته بود: یکی از اهداف مهم دولت یازدهم روابط نزدیکتر با کشورهای همسایه بود و این سیاست در دولت دوازدهم با سرعت بیشتر ادامه خواهد یافت.

بر این اساس می شد حدس زد که این سفر که یکی از اهدافش نیز سامان بخشی به تعاملات حوزه نفت و گاز بین کشورها و بخصوص رفع چالش گازی بین ایران و ترکمنستان بوده است خروجی‌هایش را بزودی  عملیاتی می کند.

حالا پس از گذشت یک ماه و اندی از سفر رییس جمهور ایران به ترکمنستان، مبادلات گازی ایران با مذاکرات مستقیم مقامات ارشد دو کشور شکلی منطقی تر به خود می گیرد.

روز گذشته بیژن زنگنه در حاشیه دیدار با رشید مردوف وزیر امورخارجه ترکمنستان در پاسخ به پرسشی درباره شکایت از ترکمنستان به دیوان داوری به علت قطع صادرات گاز اظهار داشت: قرار است از طریق مذاکرات این مسائل اختلافی را حل کنیم.

وی در جمع خبرنگاران درباره جزییات مذاکرات با وزیر امورخارجه ترکمنستان گفت: مذاکرات مثبتی درباره همکاری های نفتی و گازی انجام شد.

وزیر نفت کشورمان ادامه داد: قرار است همکاری های خود را با توجه به نظر مثبتی که رئیسان جمهوری 2 کشور دارند، ادامه دهیم.

زنگنه ادامه داد: امروز نیز کارشناسان 2 کشور به مذاکرات خود ادامه می دهند تا روابط در همه زمینه ها توسعه یابد.

وی گفت: از ابتدای امسال اجازه دادیم که ترکمنستان گاز خود را از طریق ایران به جمهوری آذربایجان سواپ کند.

وزیر نفت کشورمان اضافه کرد: درباره سایر مسائل و توسعه روابط نیز اعلام آمادگی کرده ایم.

به نظر می‌رسد گفتگوی پشت در بسته وزیر نفت ایران و وزیر امور خارجه ترکمنستان به رغم آن که اطلاعاتی رسانه ای را منتشر نکرده است ولی می‌تواند نشانه ای بر رفع ابهامات گازی بین دو کشور و البته ترسیم چشم اندازی جدید تر در حوزه اقتصادی تلقی گردد. به ویژه آن که اعلام مواضع جدید ضد برجامی آمریکا، حالا می‌تواند کشور ما را بیشتر متوجه همسایگان خود قرار دهد و رویکرد برقراری دیالوگ های افزونتری را در حوزه بین الملل رقم بزند.

اقدام غیر قانونی آمریکا در خروج از توافق 1+5 به رغم آنکه طرف‌های اروپایی را دچار شگفتی کرد، اما، تا این زمان وزن سیاسی آنها را در پیش چشم کشورمان پایین نیاورده است و به نظر می‌رسد تا زمانی که آنها به توافقات برجامی خود پایبند باشند اقبال ایران را نیز به دنبال خواهند داشت. بر این اساس  استحکام ارتباطات سیاسی و اقتصادی بین کشورهای همسایه با ایران می‌تواند پایگاه‌های اقتصادی کشور ما در خلاهای پیش آمده از بد عهدی آمریکا را تا حدودی جبران کند. بنابر این فرصت‌هایی که در این ایام بین ایران و دیگر کشورها در حوزه نفت و گاز پیش می‌آید می‌تواند قوت و قوام هژمونی نفتی ایران را که از قضا اصلی ترین هدف امریکاست، تقویت کند.

خواندن 263 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395