دوشنبه, 24 ارديبهشت 1397 ساعت 10:50

اهداف گم‌شده سازمان تعاون روستایی در جابجایی مدیران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ساناز بردبار

عصراقتصاد: فعالیت ضعیف شرکت‌های تعاونی روستایی به خاطر نبود روحیه کار جمعی و خلاقیت سبب شده است تا همچنان واسطه‌ها نبض بازار را در اختیار گرفته و محصولات کشاورزی را با زیاده‌خواهی و طمع با حاشیه سود بسیار بالاتر از قیمت تولید محصول، خریداری و عرضه کنند. دلیل اصلی این موضوع را نیز می‌توان تغییرات پی دی پی مدیران ارشد تعاون روستایی عنوان کرد.

حسین صفایی در مهرماه سال 92 و در دولت یازدهم به‌عنوان مدیرعامل سازمان تعاون روستایی انتخاب‌ شده بود. با گذشت حدود ۳ سال در 4 دی‌ماه 1396 علی اوسط هاشمی استاندار سابق سیستان و بلوچستان به‌عنوان «مدیرعامل جدید سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران» انتخاب و جایگزین حسین صفایی شد. اوسط هاشمی طی حکمی که برای مدت 3 سال به‌عنوان مدیرعامل این سازمان منصوب شد؛ اما روزهای گذشته در اقدامی عجیب و بدون ارائه اطلاعات قبلی اوسط هاشمی از سازمان تعاون روستایی رفت و حسین شیرزاد به کرسی مدیریت این سازمان تکیه زد.

این تغییرات و جابه‌جایی‌های چندماهه به‌جز صدماتی که به بدنه سازمان و اهداف تعیین‌شده میان‌مدت و بلندمدت آن خواهد زد قطعاً سبب ضرر و زیان به کشاورزان نیز خواهد شد و نتیجه‌ای به‌جز بی‌اعتمادی بیشتر به تعاون روستایی چیزی در پی نخواهد داشت. اهداف و مأموریت‌های این سازمان برای ساماندهی و پیگیری مشکلات و چالش‌های حوزه کشاورزی در این جابجایی‌ها به‌صورت پوشه‌هایی شکیل و زیبا در قفسه‌های سازمان درحال خاک خوردن بوده و کشاورزان و اعضای تعاونی‌هایی که منتظر حل مشکلات و یا تسهیل در امور خود توسط این سازمان هستند همچنان باید در انتظار تغییر و تحولات ناشی از جابجایی مدیران این سازمان باشند.

یکی از اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس، عدم ساماندهی در بخش کشاورزی توسط تعاون روستایی را با توجه به تورم هرساله و افزایش قیمت تمام‌شده محصولات کشاورزی سبب نابودی کشاورزی کشور دانست.

سید راضی نوری با تأکید اینکه از کاشت، داشت، برداشت، صنایع تکمیلی و بازاریابی و همچنین فعالیت‌های قبل از آغاز کاشت نیز در اساسنامه تعاون روستایی در نظر گرفته‌شده است، ادامه داد: کافی است اساسنامه این سازمان عملیاتی شود تا اکثریت مشکلات کشاورزی حل شود

نماینده مردم شوش در مجلس شورای اسلامی گفت: محصولات کشاورزی همچون پیاز، خیار، صیفی‌جات و میوه‌ها نهایتاً بر روی دست کشاورز باقی می‌ماند و کشاورزان هرساله با مشکلات این‌چنینی روبه‌رو هستند، چندی پیش نیز شاهد دپو سیب‌های درختی در کنار بوده‌ایم که بایستی ارزش‌افزوده آن را از طریق فرآوری افزایش داد.

نوری به سؤال عصر اقتصاد در خصوص اینکه تعاون روستایی تمامی زیرساخت‌ها ازجمله نیروی انسانی، اساسنامه و همچنین ساختمان و سرمایه لازم را در اختیار دارد، گفت: «این سازمان برنامه دارد اما متأسفانه چرایی نپرداختن به آن و عملیاتی کردن آن مشخص نیست، چندین مرتبه هم با وزیر کشاورزی در کمیسیون در خصوص این مسئله صحبت شده است.»

این اشکالات در حالی از سوی نمایندگان مجلس مطرح شد که پیش از ورود اوسط هاشمی به سازمان این موارد به سازمان تعاون روستایی منعکس‌شده بود.

یکی دیگر از نمایندگان مجلس اعتقاد دارد درِ تعاونی‌های روستایی بسته‌شده است و فایده‌ای برای کشاورزان ندارد.

محمدصادق حسنی جوریابی در گفتگو با عصراقتصاد بابیان اینکه تعاون روستایی به وظایف ذاتی و اساسنامه‌ای خود در استان گیلان عمل نمی‌کند، افزود: با تأکید به اینکه جهاد کشاورزی تاکنون نتوانسته از تعاون روستایی دفاع کند و در کمسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس صحبت‌هایی زیادی در خصوص تعاون روستایی صورت گرفته و متأسفانه واگذاری بخش‌هایی از تعاون روستایی به اصل 44 قانون اساسی باعث شده این سازمان از وظایف ذاتی خود عدول کند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با عنوان اینکه درگذشته وظایفی که جهاد کشاورزی از طریق تعاون روستایی انجام می‌داده است در شهری که نماینده آن هستم به‌کلی تعطیل‌شده است.

حسنی با عنوان اینکه درگذشته دریافت سم، کود و در برخی مواقع تسهیلات از طریق تعاون روستایی صورت می‌گرفته است، گفت: امروزه شاهد انجام هیچ‌یک از این فعالیت‌ها از طریق تعاون روستایی نیستیم.

وی با عنوان اینکه مدیریت منسجم تولید در کشور وجود ندارد، گفت: سردرگمی کشاورزان در تولید محصولات و عدم اطلاع کافی از نوع کشت به عدم مدیریت واحد تولید در کشور ارتباط دارد.

وی افزود: یا تعاونی‌های روستایی باید فعال شوند و یا منحل شوند مشکل اصلی ما در حال حاضر" تعاون روستایی" است. این تعاونی‌ها در اکثر روستاها شعبه و ارتباط با شورا، دهیار دارند و متأسفانه فعال نیستند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با عنوان اینکه هدف مؤسسات گم‌شده است، گفت: سرپا ماندن آن‌ها صرفاً برای دریافت حقوق و پاداش کارمندان است.

وی ادامه داد: سازمان تعاون روستایی نیز دچار همین مشکل شده است و در آن به‌صرف دریافت حقوق و پست و جایگاه بسنده می‌شود.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی و از دیگر اعضای کمسیون کشاورزی عقیده دارد که این سازمان باید منحل شود.

مهرداد لاهوتی در گفتگو با عصر اقتصاد بابیان اینکه وجود سازمان تعاون روستایی در کشور ضرورت دارد، گفت: این سازمان هم‌اکنون به وظایف ذاتی خود عمل نمی‌کند و در این صورت بایستی منحل شود.

وی با عنوان اینکه سازمان تعاون روستایی مدرن‌ترین فروشگاه‌ها را در روستاها دارا بوده است، افزود: پیشینه این سازمان به زمان قبل از انقلاب بازمی‌گردد و درگذشته باهدف مناسبی تشکیل شد که منشأ اثرمندی را در عرضه به عهده داشت. روستاییان در آن زمان احساس نیازی برای مراجعه به شهر نداشتند و نقش توزیع ازجمله توزیع سوخت و ابزارهای کشاورزی، سموم و کود از طریق تعاونی‌ها صورت می‌پذیرفت.

وی همچنین در خصوص نقش‌آفرینی مؤثر سازمان تعاون روستایی در قبل از انقلاب برای ارائه نیازهای کشاورزان در قالب تسهیلات توسط تعاون روستایی پرداخت می‌شده است، گفت: نقش این سازمان پس از انقلاب به دلایلی کمرنگ شده و در شهرستان‌ها و استان‌ها هیچ‌گونه نقشی ایفا نمی‌کنند

لاهوتی با تأکید به اینکه اقتصاد کشور را بایستی تعاونی‌ها بر عهده بگیرند، گفت: 70 درصد جمعیت روستاهای کشور اکنون به 25 درصد رسیده و این مسئله ناشی از ضعف اقتصادی روستاها است

این نماینده مجلس با عنوان اینکه وزارت جهاد کشاورزی نتوانسته است از تشکیلات سازمان‌یافته تعاونی‌ها که دارای ساختمان، ابراز و نیروی انسانی هستند استفاده کند، افزود: سازمان تعاون روستایی در خدمت وزارت جهاد کشاورزی است اما به کوچک‌ترین مسئولیت ذاتی خود که ارتباط با روستاییان است عمل نمی‌کند

وی بابیان اینکه وزیر جهاد کشاورزی مقصر اصلی در عدم کارایی تعاون روستایی است، افزود: اعتقادی به نقش‌آفرینی تعاونی‌ها در جهاد کشاورزی وجود ندارد، مردم چگونه می‌توانند از آن استفاده کنند؟ در این سازمان اساسنامه‌ای وجود دارد که بایستی به آن عمل شود، اما مسئولیت‌های محوله اجرا نمی‌شود

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با تأکید به اینکه باید به حال این سازمان فکری شود، گفت: یا منحل شود و یا از سازمان جهاد کشاورزی منفک شود و زیرمجموعه ادارات کل تعاون قرار گیرد: البته این مسئله بایستی بعد از کارشناسی لازم انجام شود.

لاهوتی بابیان اینکه در حال حاضر وزارت جهاد کشاورزی شرکت‌هایی را با بودجه‌های دولتی تأسیس کرده که تعاونی‌ها را بی‌هویت کرده است، گفت: عدم ساماندهی تولید و فروش کشاورزان که متولی آن تعاونی روستایی بوده کشاورزان را دچار سردرگمی کرده است.

وی در پایان گفت: وجود سازمان‌های تعاون روستایی بر اساس اصل 44 یک ضرورت است درحالی‌که عدم کارایی آن در حال حاضر بار اضافه بر دولت تحمیل می‌کند و بایستی منحل شود.

خواندن 1259 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395