سه شنبه, 25 ارديبهشت 1397 ساعت 02:00

اطلاعات تکميلي

  • اولین مدیرعامل بورس تهران بعد از انقلاب در گفت و گو با عصراقتصاد:

خروج آمریکا از برجام، مشکلی در مراودات بانکی ایجاد نمی‌کند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیه بابایی

عصراقتصاد: در اقتصاد ایران بیش از ۸۰ درصد تامین مالی توسط سیستم بانکی انجام می‌شود. نظام پولی و مالی ایران در سال‌های گذشته به دلیل آشفتگی‌ در سیاست‌های اتخاذ شده در این بخش و از جانب تحریم‌‌های گسترده به شدت دچار مشکل بود و یکی از مهم‌ترین دستاوردهای دولت یازدهم برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی در سایه مذاکرات با کشورهای غربی و برقراری روابط بانکی با دنیا و رفع موانع بر سر راه مبادلات پولی و ارزی است.

با توجه به اینکه بانک‌ها نقش مهمی در اقتصاد کشور بر عهده دارند و نظام بانکی برای تقویت خود ناچار است که با دنیا وارد یک رابطه دو طرفه شود، یکی از مهم‌ترین آثار برجام را هم می‌شود در این بخش دید.

این درحالی است که تحریم‌ها فلج کردن نظام بانکی کشور را نشانه گرفته، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)‌ حاصل تلاش دولت در این زمینه بود، بنابراین در توسعه روابط پولی و بانکی بین‌المللی نیز آثار متعددی را به همراه داشته است.  حال یکی از مباحثی که با خروج آمریکا از برجام در شبکه بانکی مطرح می شود، این است که در این شرایط کشورهای اروپایی خواهان ادامه همکاری با ایران خواهند بود و یا به دلیل ترس از امریکا ، روابط خود را با ایران قطع خواهند کرد.

در این خصوص رییس کل بانک مرکزی یکشنبه گذشته در حاشیه جلسه ارزی در مجلس شورای اسلامی، گفت: برقراری ارتباط با بانک‌های مرکزی اروپایی و ارتباط با بانک‌های بزرگ اروپایی برای بانک مرکزی و نظام بانکی کشور از بحث‌های اساسی است که در مذاکره با پنج کشور دنبال می‌کنیم.

به گفته سیف درحال حاضر مذاکراتی بین ایران با سه کشور اروپایی، چین و روسیه درحال انجام است که طبیعتا با توجه به مقدماتی که برای این مذاکرات پیش آمده مقرر شده است که ایران در شرایطی قرار گیرد که احساس کُند از برجام انتفاع لازم را می‌برد و اگر قرار باشد زمینه‌ای برای حرکت مثبت اقتصاد ما در برجام ایجاد نشود ایران نمی‌تواند به تعهداتش عمل کند. وی افزود:یکی از محورهای اساسی مذاکرات، ارتباطات بانکی است وهمکاران ما در بانک مرکزی هم در این مذاکرات حضور دارند و امیدواریم شرایطی ایجاد شود که نظام بانکی بتواند ارتباطات بین‌المللی خود را داشته باشد.

سیف درباره انتظار مشخص بانک مرکزی از اروپا در این مذاکرات ادامه داد: برقراری ارتباط با بانک‌های مرکزی اروپایی و ارتباط با بانک‌های بزرگ اروپایی برای بانک مرکزی و نظام بانکی کشور از بحث‌های اساسی است که دنبال می‌کنیم. در این خصوص گفت و گویی با اله ویردی رجایی سلماسی اولین مدیرعامل بورس تهران و از مدیران ارشد بانکی داشتیم . به گفته وی خروج آمریکا  از برجام مشکلی در مراودات بانکی ایجاد نمی کند .

اله ویردی رجایی سلماسی از مدیران ارشد و با سابقه بانکی در گفت و گو با عصراقتصاد در پاسخ به این پرسش که آیا خروج امریکا از برجام تاثیری در روابط بانکی ما با کشورهای اروپایی خواهد داشت یا خیر، گفت : بعد از برجام گشایش‌هایی در بخش‌های مختلف از جمله شبکه بانکی، کشتیرانی و فروش نفت داشتیم . بنابراین معاملات ارزی توسط بانک‌ها انجام گرفته و صادرات نفتی ما افزایش و بعد از برجام روزانه به 5/2 میلیون بشکه رسید. روابط با اروپایی‌ها و کشورهای اسیایی افزایش یافت و که می توان این موارد را از دستاوردهای برجام دانست . وی افزود: درصورتی که اروپا به تعهدات خود پایبند بماند، مشکل چندانی به وجود نخواهد آمد. در روزهای گذشته نیز رییس جمهور فرانسه نیز موضع خود را اعلام که باید مستقل از امریکا عمل کنند و از برجام خارج نخواهد شد. بنابراین با تمام مسائل گفته شده به نظر می رسد در مراودات بانکی خود دچار مشکل نخواهیم شد.

ضرورت تشکیل بازار متشکل ارزی

رجایی سلماسی درخصوص نوسانات ارزی و سیاست جدید بانک مرکزی، گفت: متاسفانه درکشور بازار متشکل ارزی نداریم. سال‌هاست این موضوع مطرح است که بازاری متشکل مانند بورس کالا، سهام و یا بازارهای دیگر تشکیل شود.

وی افزود: موضوع تشکیل بورس ارز طی سال‌های 72 و در زمان ریاست دکتر عادلی، مطرح شد تا بتوان با این شیوه بازار را مدیریت کرد تا خریدار و فروشنده به راحتی نیازهای خود را برطرف کنند و نظارت بانک مرکزی بر آن حاکم باشد که با تغییر در مدیریت بانک مرکزی این کار عملیاتی نشد.

رواج دلالی در بازار ارز

رجایی سلماسی ادامه داد: متاسفانه بازار ارز درکشور، بازار دلالی است که قیمت‌های آن درکشورهای همسایه از جمله دبی ، کردستان و افغانستان تعیین می شود .

وی با اشاره به افزایش نوسانات نرخ ارز از آبان ماه سال گذشته تاکنون، اظهار داشت: بانک مرکزی سال گذشته دلیل افزایش نرخ ارز را نوسانات فصلی از جمله ژانویه و تعطیلات سال نو دانست، اما بعد از این مقطع نه تنها قیمت‌ها کاهش نیافت بلکه شاهد افزایش بیشتر نرخ ارز بودیم.

عدم تعادل عرضه و تقاضای ارز در ماه‌های گذشته

این مدیر ارشد بانکی تاکید کرد: در ماه‌های گذشته تقاضا به مراتب بیش از عرضه بوده است، اینکه فقط ذخیره ارزی داشته باشیم کافی نیست، بلکه باید اسکناس نیز به میزان کافی در اختیار متقاضیان قرار گیرد. بنابراین با توجه به مکانیزیم عرضه وتقاضا قیمت‌ها افزایش یافت و در نهایت صادرکنندگانی که نیاز به ارز دارند، متضرر شدند.بانک مرکزی در بخشنامه‌هایی اعلام کرد که فقط ارز وارد کنندگان، مسافران و دانشجویان و نه افرادی که قصد خروج ارز از کشور را دارند ، تامین می کند . بنابراین این اقدام و تبعیض بانک مرکزی موجب تشنج در بازار ارز شد. افرادی که قصد خروج از کشور داشته و نتوانستند ارز مورد نیاز خود را تامین کنند، به سمت بازار آزاد رفته و در این شرایط بازار جدیدی ایجاد شد .

وی با اشاره به صف‌های طولانی برای دریافت ارز عنوان کرد : متاسفانه تقاضای واقعی در بازار ارز تامین نمی شود و ناتوانی بانک مرکزی برای تامین تقاضا موجب تشکیل بازار قاچاق درکشور شده است.

اولین مدیرعامل بورس تهران بعد از انقلاب در ادامه اظهار داشت: بانک مرکزی باید اجازه داده تا بازار خودش نرخ ارز را تعیین کند و فقط برای کالاهای ضروری ارز دولتی درنظر بگیرد.تا زمانی که نیازهای واقعی جامعه تامین نشود و تقاضا در بازار وجود داشته باشد، شاهد چند نرخی بودن ارز خواهیم بود.

سوداگران دلار را به بالای 8 تومان رساندند

وی با اشاره به افزایش نرخ ارز در بازار آزاد، عنوان کرد: دلالی و سوداگری موجب شده تا قیمت‌ها به بیش از 8 هزارتومان در بازار آزاد افزایش یابد  این کارشناس ارشد بانکی با بیان اینکه تامین منابع ارزی کار دشواری است، ادامه داد: زمانی که میزان خروج ارز از کشور بیش از حد خود افزایش یابد ، هیچ دولتی پاسخگو نخواهد بود .به گفته رجایی سلماسی بهتر است در کشور از کارت‌های اعتباری مانند ویزا و مستر کارت استفاده شود تا از میزان اسکناس ارز کاسته شود .

ضرورت همکاری با کمیسیون‌های بازرگانی و مجلس

رجایی سلماسی با اشاره به اینکه زمانی که اجازه سرمایه گذاری و ورود ارز به کشور داده نشود، تامین منابع ارزی سخت تر خواهد شد، تصریح کرد : دولت باید با تشکیل کمیسیون‌هایی در اتاق بازرگانی و مجلس تکلیف ارز را مشخص کند . این مدیر ارشد بانکی در پایان با اشاره به انتقال عملیات ارزی از صرافی به بانک‌ها ، خاطرنشان کرد : صرافی‌ها با افزایش نرخ ارز ، سودهای کلانی به دست آوردند اما درحال حاضر فعالیتی نداشته و باید فکری برای این صنف کرد. درمقابل صادرکنندگان ناچارند برای فروش ارز به بانک‌ها مراجعه کرده و تا زمانی که دلار با قیمت‌های بالاتر در بازار آزاد معامله می شود، ترجیح می دهد تا ارز خود را در بازار آزاد به فروش برساند.

خواندن 354 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395