جمعه, 28 ارديبهشت 1397 ساعت 23:00

اطلاعات تکميلي

  • اجرای برنامه مبارزه با تحریم‌های آمریکا علیه تهران از سوی اروپا

اروپا جلوی ترامپ ایستاد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محمدحسن گودرزی

عصراقتصاد: بعد از گذشت تقریبا دو هفته از فرمان اجرایی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در خارج کردن آمریکا از برجام، به نظر می رسد که سایر طرف های این توافق بین المللی تلاش دارند که در مقابل این تصمیم ترامپ ایستادگی کنند. به ادعای رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، برنامه جامع اقدام مشترک با ایران موسوم به برجام امکان دور زدن تحریم ها توانایی ساخت بمب هسته ای را برای تهران فراهم می کند.

مقامات ارشد بریتانیا، آلمان و فرانسه، ترزا می، آنگلا مرکل و امانوئل ماکرون خواهان اجرای برجام توسط طرفهای توافقنامه شدند. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران اعلام نمود که تهران همچنان به تعهدات خود در قالب برجام ادامه می دهد و به تعهدات خود عمل خواهد نمود.این در حالی است که آژانس بین المللی انرژی اتمی در هر ده گزارش خود تاکید کرده که جمهوری اسلامی به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل می کند.

شاید اعلام پایبند بودن ایران به برجام با این شرط که منافع این کشور در برجام تامین شود در افزایش  تلاش اروپایی ها برای مقابله با تصمیم آمریکا بیش از هر موضوع دیگری به چشم بیاید. این امر باعث شده که اروپایی ها علیرغم اعلام خروج چند شرکت از ایران در مورد ایران به نوعی توافق برسند تا منافع خود و ایران از طریق برجام تامین شود.

پیش از این اقدام ترامپ، سایر کشورهای حاضر در برجام به ویژه بریتانیا، فرانسه و آلمان که از امضاکنندگان توافق هسته‌ای محسوب می‌شوند به شدت برای متقاعد کردن ترامپ به ماندن در توافق تلاش کرده بودند.

مقاومت در مقابل آمریکا از صوفیه شروع شد

روز پنجشنبه، رهبران اتحادیه اروپا مذاکرات دو روزه خود در شهر صوفیه، پایتخت بلغارستان، را با موضوع حفظ برجام به پایان بردند و در نهایت تصمیم بر آن شد که پیمان هسته ای با ایران را بدون ايالات متحده آمريکا حفظ کنند.

اما روز جمعه، کمیسیون اروپا اعلام کرد برنامه مبارزه با تحریم‌های آمریکا علیه تهران را برای محافظت از کمپانی‌هایی که در ایران تجارت می‌کنند را اجرایی کرده است. به گزارش یورونیوز، کمیسیون اروپا در بیانیه‌ای که در همین رابطه منتشر کرده با اشاره به مقررات این اتحادیه در سال 1996 می‌گوید: این پروسه برای فعال کردن مقررات انسداد تحریم‌های آمریکا علیه ایران آغاز به کار می‌کند. فرآیندی که به مقررات اتحادیه اروپا در سال ۱۹۹۶ اشاره دارد.

اتحادیه اروپا اولین بار در سال 1996 از این مقررات برای محافظت از کشورهای عضو این اتحادیه در برابر اجبار به تبعیت از تحریم‌های آمریکا علیه ایران و کوبا به کار رفت.

در بخش دیگری از این بیانیه همچنین آمده است: اقدامات اتحادیه اروپا در مدت ۲ ماه اجرایی می‌شود مگر اینکه پارلمان اروپا یا دولت‌های اروپایی آن‌را رد کنند. اما در عین حال این امکان وجود دارد که این پروسه زودتر از زمان تعیین شده فعال شود، در صورتی که حمایت قوی سیاسی در پس این اقدامات اجرا شود.

در همین راستا بانک سرمایه‌گذاری اروپا نیز قرار است یک مسیر تامین مالی برای انجام تجارت با ایران فراهم کند.

کمیسیون اروپا همچنین  با اشاره به عدم رسمیت حکم دادگاه های آمریکایی در مورد تحریم ایران اعلام کرد:» این فرآیند انسداد جلوی هر نوع حکم تحریمی که از سوی دادگاه‌های آمریکا علیه کمپانی‌های اروپایی صادر می‌شود را می‌گیرد و هیچ کدام از احکام و جرایمی که دادگاه‌های آمریکایی در این خصوص صادر کنند را به رسمیت نمی‌شناسد.”

از دیگر اقداماتی که کمیسیون اروپا در این بیانیه از آن صحبت کرده است تلاش برای بالاتر بردن سطح روابط بانکی با ایران است. این کمیسیون در این بیانیه تلاش کرده است طرف های اروپایی برجام را به بالاتر بردن سطح روابط بانکی با ایران تشویق کند. مسائل بانکی دو بخش مهم دیگر را در این بیانیه تشکیل داده اند و در آن به  الزام دولت‌های اتحادیه اروپا برای تبادل بانکی با بانک مرکزی ایران و آغاز روند قانونی اجازه دادن به بانک‌های سرمایه‌گذاری اروپا برای اعطای وام به پروژه‌های اتحادیه اروپا در ایران اشاره شده است.

این بیانیه کمیسیون اروپا نتیجه مذاکراتی است که کشورهای اروپایی در روزهای گذشته به ویژه در دیدار رهبران این اتحادیه در صوفیه بلغارستان داشتند و بر لزوم دفاع و زنده نگاه داشتن توافق هسته‌ای با ایران تاکید کردند.

مخالفت گروه بریکس با تحریم ایران

کشورهای عضو گروه بریکس (برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) مخالف تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران هستند و این موضوع در نشست وزیران این گروه در افریقای جنوبی در روز 4 زوئن مورد بحث قرار خواهد گرفت.

به گزارش اسپوتنیک، میخائیل کالوگین (Mikhail Kalugin) رئیس بخش بریکس در وزارت خارجه روسیه با بیان این مطلب اعلام کرد:» همه اعضای بریکس دارای روابط «بسیار گسترده « با ایران بوده و مخالف تحریم های یکجانبه ای هستند که امریکا پس از خروج از برجام می خواهد علیه کشورهای تجارت کننده با ایران اعمال کند.”

کالوگین با اشاره به موضع بریکس در مورد امور داخلی کشورها گفت: «بریکس مخالف دخالت خارجی در امور داخلی کشورها و مخالف استفاده از تحریم های یکجانبه غیر سازنده و بی ثمر است… ما از حق ملت ها برای پیشبرد روابط با ان کشورهایی که بخواهند، دفاع می کنیم».

 

خواندن 403 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395