شنبه, 29 ارديبهشت 1397 ساعت 10:35

عزم جدی وزارت راه برای اصلاح قوانین نظام مهندسی

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عصر اقتصاد: تأکید در تعارض شیوه‌نامه نظام مهندسی با بحث عدالت اجتماعی در اوایل سال 97 از سوی وزیر راه و شهرسازی مطرح شد و پیگیری این اصلاحات ساختاری در نظام مهندسی یکی از اولویت‌های کاری وزارت راه قرار گرفته است و بحث این روزهای وزیر راه و سازمان نظام مهندسی است که نشان از عزم جدی وزارت راه برای اصلاح قوانین نامناسب نظام مهندسی است.

به گزارش عصر اقتصاد، به گفته آخوندی این موضوع، داستان یک آئین نامه نیست بلکه موضوع یک سبک کار در مهندسی است که جامعه در مورد آن گفت و گو خواهد کرد که چه بسا اگر این اتفاق رخ ندهد تغییری رخ نخواهد داد.

در واقع اصلاحات صورت گرفته، مقدمه اصلاحات اصلی است به همین خاطر بحث مطرح شده صددرصد قانونی است. موضوعی که این همه در مورد آن مقاومت می کنند اگر مشکلی قانونی داشت تاکنون در دیوان عدالت اداری می‌توانستند آن را متوقف کنند، بنابراین حرف قانونی است و کسانی که این حرف ها را می‌زنند حرف خلاف قانون می‌زنند که اگر بود تا حالا متوقف شده بود.

در شرایطی که هنوز نشست مشترک وزارتخانه و نظام مهندسی برگزار نشده مسوولان وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده‌اند که در راه اجرای اصلاحات ساختاری در سازمان نظام مهندسی ساختمان جدی هستند.

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی هفته گذشته در گردهمایی "مهندسی و بازمهندسی آن"  که در دانشگاه تهران برگزار شد با اشاره به انجام امضا فروشی گسترده در بخش نظارت، گفت: بعضاً در یک نظارت اسم ۳۰۰ مهندس قرار دارد، معلوم است که در این فرآیند امضافروشی دارد فریاد می‌کشد.

وزیر راه و شهرسازی هم‌چنین بیان کرد که مفهوم تعارض منافع در ایران یک مفهوم پذیرفته شده است و برای آن قبحی قائل نیستند. کار با نیت خیر انجام می‌شود ولی کاملا غیراخلاقی است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به انتقاد از نگاه سوسیالیستی پرداخت و گفت: به دلیل اینکه اقتصاد ایران نفت‌پایه است معمولا مهندسان دولت پرپول را دوست دارند و می‌گویند اگر ۷۰ درصد پول به بخش‌های دولتی و ۳۰ درصد آن به بخش خصوصی برسد ایده‌آل است. آخر کار این آب مدام کم می‌شود و ارزش افزوده‌ای به وجود نمی‌آید.

وزیر راه و شهرسازی هم‌چنین در پاسخ به این سوال که لایحه جامع نظام‌مهندسی در چه شرایطی قرار دارد، گفت: این لایحه را آماده کرده‌ایم و به دولت دادیم که در حال بررسی است. البته لایحه جامع نظام‌مهندسی را من در سال ۱۳۸۴ به سازمان برنامه و بودجه دولت وقت دادم سپس دولت بعدی لایحه را پس گرفت تا اینکه اخیراً مجدداً آن را به دولت فرستادیم.

  • جلسه مشترک هنوز برگزار نشده است

سخنان وزیر در شرایطی مطرح می‌شود که رجبی به آخوندی پیشنهاد مذاکره بر سر موارد مناقشه را داده است. ۱۱ اردیبهشت ماه  رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان با بیان این‌که وزیر راه و شهرسازی پیشنهاد گفت‌وگو بر روی مسائل مورد مناقشه را پذیرفته است گفت: نباید طوری تلقی شود که سازمان‌های نظام مهندسی در برابر اصلاحات مدنظر وزارتخانه مقاومت می‌کنند بلکه ما معتقد به اصلاح امور هستیم.

گفته می‌شود این جلسه قرار است با حضور احمد خرم، حبیب‌الله بیطرف، فرج‌الله رجبی، حامد مظاهریان و عباس آخوندی برگزار شود. هنوز این نشست تشکیل نشده است.

به گزارش ایسنا، سازمان نظام مهندسی در مسیر تغییرات مدنظر وزیر راه و شهرسازی قرار گرفته و به نظر می‌رسد ابزار بازدارندگی آن را در اختیار ندارد. البته وزیر کشور، کمیسیون عمران مجلس و رییس سازمان نظام مهندسی، بخشنامه‌های سه‌گانه عباس آخوندی را فراتر از حدود اختیارات او دانسته‌اند. با این وجود منوچهر شیبانی اصل ـ مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی ـ به ایسنا گفت که وزارت راه و شهرسازی در این زمینه جایگاه قانونی دارد و اگر قرار باشد تغییراتی در متن قانون اعمال شود باید در هیات وزیران به تصویب برسد.

  • اخطار وزارتخانه به سازمان‌های نظام مهندسی در برخی استان‌ها

حامد مظاهریان ـ معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ـ نیز با تاکید بر این‌که بخشنامه‌های وزیر قطعی و لازم‌الاجرا است از دادن اخطار به سازمان‌های نظام مهندسی استان‌هایی که هنوز ارجاع نظارت را راسا انجام می‌دهند خبر داد. مظاهریان هم‌چنین در گفت‌وگو با ایسنا بیان کرد: در اجرای بخشنامه‌های موسوم به پنج درصد، تعارض منافع و حق انتخاب مهندس توسط مالک جدی هستیم و با متخلفان برخورد می‌کنیم.

این اظهارات پس از آن بیان شد که وزیر راه و شهرسازی روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه در گردهمایی در دانشکده فنی دانشگاه تهران درباره اصلاحاتی که اخیراً در نظام‌مهندسی صورت داده، گفت: هیچ مماشاتی نداریم و حتما مقررات را اجرا می‌کنیم. با قاطعیت هم اجرا می‌کنیم. البته معنای این صحبت این نیست که فردا عملیات انقلابی صورت دهیم بلکه به تدریج موارد بازنگری‌شده را پیش می‌بریم.

از سوی دیگر سازمان نظام مهندسی گفته است که دستورالعمل‌های وزیر را قبول ندارد و فرج‌الله رجبی، رییس این سازمان به استان‌های تابعه نامه زده که بخشنامه‌های وزیر را اجرا نکنند و در صورت اجرا با متخلفان برخورد می‌شود. با این حال، مظاهریان از تمکین سازمان‌های نظام مهندسی در استان‌های بزرگ از دستورات وزیر سخن می‌گوید.

 

خواندن 2861 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395