سه شنبه, 01 خرداد 1397 ساعت 08:58

اطلاعات تکميلي

  • رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری؛

چرا نباید هنرهای سنتی ما معاصر شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: روز یکشنبه افتتاحیه نمایشگاه پیشکسوتان هنرهای سنتی و رونمایی از 7 اثر قلم زنی با موضوع شاهنامه که به دست هنرمندان پژوهشکده هنرهای سنتی انجام شده است، با حضور رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری برگزار شد.

عبدالمجید شریف زاده رییس پژوهشکده هنرهای سنتی در ابتدای این مراسم گفت: طرح این قلم زنی از استاد قلم کاری از استاد آقای میری است که بر اساس این طرح چند هنرمند این تابلوها را قلم زنی کرده اند.

وی افزود: این تابلوها قلمزنی شد تا یادبودی از جایگاه قلم زنی باشد.

شریف زاده با اشاره به اینکه امروز در یک فضای دیداری و شنیداری زندگی می کنیم اظهار داشت: به همین دلیل آثار هنری مرتبط با شاهنامه برای معرفی ان بیشتر اثر دارد.

رییس پژوهشکده هنرهای سنتی این رونمایی را مقدمه ای برای شروع فعالیت های بیشتر و نمایشگاههای مرتبط با موضوع شاهنامه فردوسی عنوان کرد و گفت: امیدوارم در سال آینده با موضوع شاهنامه نمایشگاهی در حوزه آثار هنری داشته باشیم.

سیدمحمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری در این مراسم گفت: ما در عرصه هنرهای سنتی با این پرسش مواجه هستیم که آیا هنرهای سنتی با زندگی امروز مرتبط است یا اینکه وظیفه ما حفظ موضوعاتی است که دوران آنها به سر رسیده است.

بهشتی ادامه داد: قصه لیلی و مجنون در ادبیات ما همیشه مورد توجه بوده است، وقتی به شعرهای دوران دورتر نگاه می‌کنیم می‌بینیم لیلی و مجنون فرزندان دو رئیس قبیله هستند که کارشان چوپانی است، در صورتی که زمانی که به نظامی می‌رسد لیلی و مجنون شهری هستند و این دو با هم در مکتب آشنا شده‌اند، و در واقع به مردمان روزگاری که کتاب نوشته شده است نزدیک شده اند.

رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری تصریح کرد: امروز سنت را در برابر مدرنیزم قرار می‌دهیم و این دو را مقابل و متضاد هم می‌دانیم، اما مشکل اینجاست که وقتی صحبت از سنت می‌کنیم تلقی جدیدی از آن داریم، سنت را متوقف در گذشته می‌دانیم، گذشته‌ای که سپری شده است و هر چیز نو را تحت عنوان مدرنیزم می‌دانیم این یک خلط مبحث بزرگ است که دچار آن شده‌ایم.

وی افزود: ما در یک ابهام مضاعف بسر می‌بریم، در ادبیات ما چیزی به نام کهن وجود دارد که کهنه نیست، کهنه مترادف با زباله و دورریختنی است اما کهن یعنی آن چیزی که باارزش و غنی است، سنت از جنس کهن است نه کهنه، در واقع نو هم از جنس کهن است هر چیزی که بخواهد نو باشد باید کهن باشد، مثلا مد یک چیز کهنه است چراکه عمر کوتاهی دارد.

بهشتی گفت: سنت فکر غربی وقتی معاصر شده است، مدرن نام گرفته است، ادامه بقا موکول به معاصر شدن است، اگر چیزی معاصر نشود می‌میرد، یکی از ارکان سنت معاصر شدن است، اگر در طول تاریخ آنچه به عنوان سنت به جا می‌آوریم مانند سنت نوروز و هنر اگر معاصر نمی‌شد، می‌مرد، اما در حوزه هنر بین مدرنیزم و سنت گرفتار شده‌ایم.

رئیس پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری اضافه کرد: معاصر شدن هنرهای سنتی است که باعث می‌شود این هنرها زنده بمانند، ما با هر چیزی سر کار داشتیم باید تلاش می‌کردیم آن را اعتلا دهیم تا به یک اثر هنری تبدیل شود، چرا نباید هنرهای سنتی ما معاصر شود.

وی گفت: این پرسش وجود دارد که فرهنگ چگونه اعتلا پیدا می‌کند، این جنبه ژنتیک ندارد، مهم‌ترین چیز در این حوزه تماسی است که مردم یک فرهنگ با مظاهر فرهنگی خودشان دارند، مانند زبان، اسطوره‌ها، افسانه‌ها و هنرها و آیین‌ها اجزای مظاهر فرهنگی هستند، هر چه سطح تماس مظاهر فرهنگی با مردم بیشتر شود امکان تداوم فرهنگ بیشتر می‌شود، یکی از شاخه‌های مهم این حوزه هنرهای سنتی است که اگر بتوانیم درست این هنرها را معاصر کنیم جامعه بیشتر از آنها برخوردار می‌شود.

بهشتی شاخه هنرهای سنتی را از این جمله دانست که اگر بدرستی معاصر شوند به اینکه جامعه از فرهنگ کهن برخوردارتر شود کمک می کنند.

محمدباقر آقامیری هنرمند هنرهای سنتی نیز در این مراسم گفت: باید با استفاده از نوآوری در کارها پیام خود را به گوش مخاطبان برسانیم.

وی تصریح کرد: آثاری که روح هنرمند در آن دمیده باشد باقی می‌ماند و در مخاطب رخنه می‌کند، متاسفانه در زمان حاظر نسبت به برخی مسائل در حوزه هنر ما بی‌توجهی شده است، مثلا در معماری ما که باید هنرهای اسلامی و ایرانی کمال داشته باشد در ساخت مساجد بی‌توجهی می‌شود.

آقامیری اضافه کرد: مساجد تاریخی که از دوران گذشته به جا مانده‌اند را باید دید و از آنها الگو گرفت، هنرهای کهن ما ریشه و اصالت ما هستند و باید حفظ شوند.

بهاره جهان‌دوست نقالی‌خوان در این مراسم به اجرای نقالی پرداخت.

همچنین از هنرمندان امیررضا صدیقی، ندا حامدی، فاطمه زیبانیا و مهری فیناسیان برای طراحی و اجرای تابلوهای قلم‌زنی با موضوع شاهنامه فردوسی تقدیر شد.

در این مراسم به پاس قدردانی سال‌ها تلاش استاد محمدباقر آقامیری، لوح تقدیر به او اهدا شد.

خواندن 898 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395