سه شنبه, 01 خرداد 1397 ساعت 09:41

افزایش 25 درصدی نرخ بیمه‌نامه‌های مسافرتی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیرابابایی

عصراقتصاد: صنعت بیمه به لحاظ ایجاد سازوکار جهت کاهش ریسک هر فعالیت، از گذشته مورد توجه فعالان اقتصادی بوده است. پیشرفت بیمه در هر کشوری با میزان توسعه یافتگی آن ارتباط مستقیم دارد. ترمیم وضعیت اقتصادی، افزایش مبادلات، ترقی سطح زندگی و توسعه سرمایه‌گذاری موجب پیشرفت بیمه در کشور می‌شود و متعاقبا پیشرفت و اشاعه بیمه نیز به بهبود وضعیت معیشت افراد، حفظ ثروت ملی و تشکیل پس‌اندازهای بزرگ کمک می‌کند.

صنعت بیمه به عنوان یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی از عمده ترین نهادهای اقتصادی در جامعه است و فعالیت سایر نهادها را پشتیبانی می‌کند. به عبارتی این صنعت با دریافت حق بیمه در توسعه اقتصادی کشور نقش به سزایی دارد و از طرف دیگر با ایجاد امنیت و اطمینان برای فعالیت‌های خدماتی، تولیدی و... در جامعه روند سازندگی، پیشرفت و ترقی را تسهیل می‌کند.

این در حالی است که صنعت بیمه از مباحث متعددی از جمله خصوصی‌سازی و نوسانات نرخ ارز تأثیر می‌پذیرد، بنابراین تغییرات نرخ ارز بر صنعت بیمه می‌تواند وضعیت این شرکت‌ها را از لحاظ سودآوری یا زیاندهی تحت تاثیر قرار دهد.

ارز در اقتصاد ایران یکی از عوامل بسیار مهم و تأثیرگذار بر متغیرهای کلان اقتصادی کشور محسوب می‌شود که از تابستان سال گذشته افزایش نوسانات آن توجه بسیاری از اقتصاددانان را به خود جلب کرده است.

شرکت‌های بیمه اصولاً نیازهای اتکایی خود را از بازارهای بین المللی تأمین می‌کنند که در سال‌های گذشته مشکلاتی را در ارتباط با بازارهای بین المللی در صنعت بیمه داشته ایم، اما تأمین نیاز اتکایی در صنعت بیمه نیاز به ارز دارد که بنابراین با افزایش نرخ ارز، باید بهای بالاتری را پرداخت کنیم که به تبع از مشتری هم دریافت می شود.

یکی از تأثیرات افزایش نرخ ارز بر روی بیمه‌نامه‌های مسافرتی است که روزگذشته خبری مبنی بر افزایش نرخ ارز و تاثیر آن برگران شدن بیمه نامه های مسافرتی منتشر شد.

بیمه مسافرتی از بیمه‌گزاران در برابر حوادث احتمالی سفر محافظت می‌کند. این بیمه نامه برای اخذ ویزا از برخی سفارت‌خانه‌ها الزامی است. با توجه به اختلاف نرخ ارز در کشور ما و اکثر کشورهای خارجی، هزینه‌های درمان در این کشورها بسیار گران است. اگر بیمه‌گزار در صورت بروز حادثه بخواهد هزینه را آزاد پرداخت کند، ممکن است یک سرماخوردگی ساده هزینه‌های سنگینی را برای وی رقم بزند. مشکل بزرگ‌تر این است که بیمه‌گزار هزینه درمان خود را همراه نداشته باشد. بنابراین رسیدن به این نتیجه چندان دور از ذهن نیست که بیمه مسافرتی مزایای زیادی برای بیمه‌گذاران ایجاد می‌کند و تهیه کردن آن برای سفرهای خارج از کشور امری حیاتی است.

در حالی که صنعت بیمه کشور، ارز را با نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ تومان دریافت می‌کند، اما نرخ انواع بیمه های مسافرتی بین ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش یافته است.

ایبنا در این خصوص نوشته است که افزایش نرخ ارز از ۳ هزار و ۷۰۰ تومان به ۴ هزار و ۲۰۰ تومان باعث شده تا نرخ انواع بیمه نامه‌های مسافرتی که در زمان بروز خسارت باید به دلار یا یورو پرداخت شود، نیز متاثر از این موضوع افزایش یافته است.

به عنوان نمونه بیمه مسافرتی که در زمان تعطیلات نوروز با پوشش ۵ هزار یورو برای سفر به کشورهای اروپایی با قیمت حدود ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تومان توسط شرکت‌های بیمه فروخته می‌شد، به دلیل افزایش نرخ ارز در روزهای اخیر بین ۱۱۵ تا ۱۲۰ هزار تومان فروخته می شود.

این در حالی است که پیش از این، مدیران عامل  بیمه پاسارگاد و بیمه اتکایی ایرانیان تأکید داشته که افزایش نرخ ارز در کشور بر نرخ بیمه نامه هایی که خسارت آنها باید به ارز پرداخت شود، تاثیرگذار خواهد بود.

این موضوع به تدریج بر نرخ سایر بیمه نامه هایی که خسارت آنها باید به ارز پرداخت شود، مانند برخی از بیمه نامه های مهندسی یا ماشین آلات و تجهیزات نیز تاثیرگذار خواهد بود.

این در حالی است که چندی پیش "معصوم ضمیری"، عضو سندیکای بیمه گران گفته بود که صنعت بیمه نیازهای خود را به بانک مرکزی اعلام کرده و با تائید بیمه مرکزی می‌تواند دلار مورد نیاز خود را به خصوص در قراردادهای بیمه اتکایی با نرخ دولتی تامین کند. چرا که در گذشته صنعت بیمه از نرخ مبادله ای استفاده می‌کرد، بنابراین نوسانات نرخ دلار در بازار آزاد تاثیر زیادی بر صنعت بیمه ندارد. اما شرکت‌هایی که دارایی های ارزی دارند، آنها از تسعیر نرخ ارز منتفع می شوند و آنهایی که بدهی بیمه ای دارند باید آن را با نرخ بیشتری بپردازند.

همچنین "محمد آسوده" عضو سندیکای بیمه گران گفته بودکه برخی شرکت‌ها موازنه ارزی منفی و برخی دیگر موازنه ارزی مثبت دارند که طبعاً هر یک از این حالت‌ها تعهداتی را برای شرکت های بیمه به جای می گذارد.

همچنین در این خصوص" ابوالحسن صدریه"کارشناس بیمه به خبرنگار ما گفت: گران شدن نرخ دلار به معنی افزایش هزینه خدماتی که تحت پوشش بیمه های مسافرتی بوده و در خارج از کشور به ایرانیان ارائه می‌شود، است.

وی افزود: به عنوان مثال؛ اگر فردی در 4ماه قبل در سفر به خارج از کشور بیمار شده و هزینه مداوای آن 500 دلار بود، برای شرکت بیمه گر 500 دلار 3700 تومانی خسارت ایجاد شده بود.

این کارشناس بیمه ادامه داد: در حال حاضر در بهترین شرایط 500 دلار با نرخ رسمی 4200 باید پرداخت شود. چنانچه شرکتی دسترسی به دلار رسمی نداشته باشد، طبیعتا باید هزینه به مراتب بالاتری را پرداخت کند. اگر دولت پرداخت خسارت بیمه ای را جزو مواردی تلقی کند که ارز رسمی بگیرند، تفاوت ناچیز و حدود 500 تومان به ازای هر دلار خواهد بود و در غیر این صورت تبعات این تفاوت قیمت بسیار بیشتر خواهد بود.

در ادامه "بهزاد خسروی" کارشناس ارشد اقتصادی، گفت: در ایران صنعت بیمه تابع مقررات ارز مبادله ای و نیازهای ارزی خود را بر اساس نرخ بانک مرکزی تأمین می‌کند که در صورت نوسانات نرخ ارز دو اتفاق درکشور رخ می‌دهد. برخی شرکت‌ها به دلیل دارا بودن از منابع و دارایی های ارزی با افزایش نرخ ارز قدرت مالی بیشتری پیدا می‌کنند و از افزایش نرخ ارز بهره می‌برند و در مقابل برخی شرکت‌ها که بدهی ارزی داشته معمولا با افزایش نرخ ارز در وضعیت بدتری قرار می‌گیرند.

وی افزود: طبیعی است که افزایش نرخ ارز بر روی بیمه‌نامه های مسافرتی، مهندسی، باربری و به خصوص بیمه نامه گردشگران خارجی تاثیر زیادی خواهد گذاشت.

خسروی با اشاره به نشست چند روز گذشته مسئولان صنعت بیمه در خصوص نوسانات نرخ ارز، ادامه داد: در این جلسه مسئولان صنعت بیمه اعلام کرده بودند که افزایش نرخ  بیمه نامه‌های مسافرتی به دلیل حجم اندک پرتفوی این بیمه نامه، نوسانات نرخ ارز تأثیری بر آن نخواهد گذاشت. بنابراین بیشترین تأثیر نوسانات نرخ ارز بر بیمه نامه‌های باربری، هواپیما، نفت و انرژی، ماشین آلات و تجهیزات است.

این کارشناس ارشد بیمه خاطر نشان کرد: متاسفانه در کشور ما صنعت بیمه در هاله ای از ابهام قرار دارد و نسبت به بانک‌ها و بازار بورس از توجه کمتری برخوردار است. همچنین باید صنعت بیمه به بانک مرکزی و سامانه نیما متصل شود.

وی ادامه داد: مسافران همواره نگران افزایش نرخ ارز بوده، این در حالی است که مسئولان کشور معتقد به عدم تغییر نرخ ارز مسافرتی هستند. بنابراین زمانی که مسئولان اعلام می‌کنند که بیمه‌نامه‌های مسافرتی افزایش قیمتی نداشته و شاهد این امر هستیم بیانگر این نکته است که بیمه مرکزی به عنوان نهاد ناظر، نظارتی بر آژانس‌ها نداشته و باید مانند "سامانه نیما "در بیمه مرکزی نیز چنین سامانه ای ایجاد شده تا بتواند تمام موارد را رصد کند.

در پایان "حمید رضا حاجی اشرفی" کارشناس صنعت بیمه گفت: با افزایش نرخ ارز، شرکت‌های بیمه ای که تعهد به پرداخت خدمات پوشش بیمه گذاران در رشته‌هایی مانند بیمه‌های مسافرتی از خارج از کشور کرده اند، به ناچار باید هزینه خسارت بیشتری را بنا بر اختلاف نرخ ارز که در این چند وقت به وجود آمده است، بپردازند و از سوی دیگر برای بیمه‌نامه‌های جدید به نرخ حق بیمه قبلی باید اضافه کنند. در هر حال صنعت بیمه در برخی از رشته‌ها و حتی رشته‌های بیمه ای که نرخ افزایشی ارز موجب افزایش نرخ خدمات در داخل کشور می‌شود، تاثیر می‌پذیرد و همچون سایر کالاها و خدمات مجبور به افزایش نرخ حق بیمه ها خواهد بود.

خواندن 299 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395