سه شنبه, 01 خرداد 1397 ساعت 13:44

افزایش 25 درصدی صادرات غیرنفتی در 2 ماهه سال 97

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس کل گمرک ایران از افزایش 25 درصدی صادرات غیرنفتی و کاهش 1.5 درصدی واردات کشور تا 29 اردیبهشت ماه امسال خبر داد.

«فرود عسگری» گفت: در 2 ماه نخست امسال با توجه به تصمیمات جدید دولت و راه‌اندازی سامانه نیما، هفت میلیارد دلار صادرات غیرنفتی و 6 میلیارد دلار واردات ثبت شده است.
وی با بیان اینکه اختصاص ارز به کالاهای وارداتی طبق مصوبه ساماندهی ارزی در حال انجام است، گفت: کالاهای اساسی و دیگر اقلام عمده وارداتی همچون نهاده های دامی، کنجاله سویا، ذرت و قطعات منفصله خودرو در گمرکات در حال انجام تشریفات گمرکی و ترخیص است.
رئیس کل گمرک ایران اظهار داشت: با توجه به مصوبه ساماندهی و مدیریت بازار ارز همه کالاهای ورودی به کشور باید دارای ثبت سفارش باشند و در سامانه جامع گمرک اظهار شوند. 
آمارهای منتشر شده از سوی گمرک ایران نشان می ‌دهد ارزش صادرات در فروردین امسال نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته، بیش از 15 درصد رشد داشته البته وزن صادرات با افت حدود یک‌ درصدی مواجه بوده است. 
در ماه نخست سال جاری، یک میلیون و 964 هزار تن کالاهای زیر مجموعه پتروشیمی به ارزش یک میلیارد و 40 میلیون دلار به بازارهای هدف صادر شده است. سهم وزنی این گروه کالایی از کل صادرات بیش از 33 درصد و سهم ارزشی آن بیش از 24.5 درصد است. در عین حال آمار صادرات کالاهای زیر مجموعه پتروشیمی در فروردین 97 افت 0.09 درصدی در وزن و افت 0.89 درصدی در ارزش را نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته نشان می‌دهد.
البته صادرات کالاهای پتروشیمی در فروردین نسبت به ماه گذشته خود رشد داشته است. ارزش صادرات اسفند 96 برابر 927 میلیون دلار بوده است.
جزئیات آمار تجارت خارجی ایران در اردیبهشت ماه هنوز منتشر نشده است.
منبع: ایرنا

خواندن 730 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395