چهارشنبه, 02 خرداد 1397 ساعت 00:00

اطلاعات تکميلي

  • معاون وزیر راه خبر داد:

خروج از خودرو محوری، اولویت اصلی سند استراتژی حمل و نقل

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هاتف فرج اللهی

عصر اقتصاد: معاون حمل ‌و نقل وزیر راه و شهرسازی از ابلاغ سند استراتژی ‌های بخش حمل‌ و نقل با امضا وزیر به تمامی سازمان‌ ها و شرکت‌ های تابعه و زیربخش ‌های وزارت راه و شهرسازی در اوایل هفته جاری خبر داد و گفت: در این سند ۹۴ اقدام استراتژیک پیش‌ بینی شده که ۴۰ مورد آن در دست اقدام است و اولویت اول کشور به نسبت وسعت توسعه حمل و نقل ریلی است و پس از آن باید حمل و نقل هوایی و جاده ای را در اولویت قرار داد. علاوه بر این یکی از مهم ترین اهداف این سند این است که خودرو محوری در حمل و نقل کاهش یافته به سمت حمل و نقل عمومی حرکت کنیم.

روز گذشته مهرداد تقی زاده، معاون حمل‌ و نقل وزیر راه و شهرسازی در یک نشست خبری با اصحاب رسانه از ابلاغ  سند استراتژی‌های بخش حمل‌ونقل با امضا وزیر به تمامی سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه و زیربخش‌های وزارت راه و شهرسازی خبر داد و تأکید کرد: زین پس تمامی اقدامات باید  بر اساس استراتژی‌های بخش حمل‌ونقل انجام شود.

وی افزود: شاید بخش حمل‌ونقل باید ده‌ها سال قبل استراتژی‌های بخش خود را تدوین و ارائه می‌کرد. اما به هر روی امروز به همت مضاعف دولت، ۱۸ ماه قبل اقدامات آغاز شد و سر انجام خروجی کار سه ماه قبل آماده و در شورای عالی ترابری ارائه شد.

معاون حمل‌ و نقل وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: استراتژی‌ های بخش حمل ‌و نقل فقط شامل وزارت راه و شهرسازی و زیرمجموعه‌ های آن نمی‌ شود بلکه به دلیل گستردگی حمل‌ و نقل، فعالیت سایر بخش‌ ها مانند صنایع خودروسازی و گمرک برای بخش ترانزیت و حمل ‌و نقل بین ‌المللی را در برمی‌ گیرد.

تقی زاده با اشاره به اهمیت تدوین و ابلاغ استراتژی ‌های بخش حمل ‌و نقل تصریح کرد: این اقدام از اعمال سلیقه‌ های مختلف جلوگیری می ‌کند و می‌ تواند متولیان را به اهداف غایی بخش حمل ‌و نقل نزدیک کند. به‌ طوری ‌که وقتی در راستای هدف مبارزه با خودرو محوری و ترویج استفاده از حمل‌ و نقل عمومی گام برداشته می‌ شود، نمی‌ توان شاهد افزایش خودروهای شخصی در خیابان ‌ها و کاهش تولید واگن و اتوبوس بود.

این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی با بیان این که برای تقویت حمل ‌و نقل عمومی باید در استراتژی‌ حمل‌ و نقل، بخش صنعت و جایگاه خاص آن دیده شود، گفت: سپس می ‌توان با تعامل بخش صنعت و سایر بخش ‌ها به نحوی حرکت کرد که همه به سمت استراتژی ‌ها متمایل باشند.

معاون حمل‌ و نقل وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: نمی ‌شود که اولویت وزارت راه و شهرسازی توسعه حمل‌ و نقل ریلی  باشد اما بخش حمل ‌و نقل جاده‌ای از بودجه بیشتری برخوردار باشد. لذا در غیر این صورت باید شعار خود را تغییر داده و اولویت خود را حمل‌ و نقل جاده‌ای اعلام کنیم.

تقی زاده یادآور شد: حمل ‌و نقل جاده‌ای از اهمیت خاصی برخوردار بوده و رسیدگی ‌های خاص خود را می ‌طلبد. اما کشورها بر اساس وسعت و شرایط جغرافیایی اولویت‌های حمل ‌و نقل خود را مشخص می‌ کنند که بر اساس این شاخص ‌ها اولویت‌ های اول و دوم ایران حمل ‌ ونقل ریلی و هوایی و مکمل آن ‌ها حمل‌ و نقل جاده ‌ای است و برای تحقق برنامه‌ ها باید دست ‌به ‌دست یکدیگر داد.

وی افزود: با توجه به این که وزارت راه و شهرسازی فقط پیشنهاد کننده بودجه است، لذا نظرات سازمان برنامه‌ و بودجه، دولت و مجلس شورای اسلامی مهم هستند و هم‌ راستا شدن این دستگاه ‌ها و نهاد‌ ها برای اجرای استراتژی‌ های حمل‌ و نقل از اهمیت بالایی برخوردار است.

معاون حمل‌ و نقل وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: استراتژی ‌های بخش حمل ‌و نقل بر مبنای روش ‌های علمی تدوین و وظایف سازمان‌ ها  مشخص‌ شده است و در مرحله بعدی اقدامات استراتژیک قرار دارند.

تقی زاده گفت: در سند استراتژی‌ های حمل‌ و نقل ۹۴ اقدام استراتژیک پیش ‌بینی‌ شده است که ۴۰ اقدام در دست اجرا است و حدود ۵۰ اقدام جزو برنامه‌ های آتی قرار گرفت. البته از ۴۰ اقدام ۱۰ اقدام در دولت‌ های قبل در دست پیگیری و ۳۰ اقدام در دولت ‌های یازدهم و دوازدهم در دست اجرا و مطالعه قرار گرفته است.

وی همچنین در خصوص ابلاغ سند استراتژی‌ های بخش حمل‌ و نقل به سایر نهاد‌ها و دستگاه ‌های ذی ‌ربط از جانب شورای عالی ترابری کشور و میزان استقبال آن‌ ها از این سند گفت: مقرر شد سند استراتژی ‌های بخش حمل‌ و نقل برای  اعضای شورای عالی ترابری با تأکید بر استراتژی ‌های حمل ‌و نقل ابلاغ شود تا در هنگام پیگیری‌ بیشتر متوجه اهمیت سند استراتژی‌ های بخش حمل ‌و نقل شوند. تقی ‌زاده در ادامه با اشاره به راهکارهای کاهش تلفات ناشی از حوادث رانندگی گفت: در سند استراتژی‌ های بخش حمل ‌و نقل به بحث ایمنی راه ‌ها پرداخته شده که مشابه موارد مطرح شده در نقشه راه ایمنی کشور است.

وی افزود: بر اساس پیش ‌بینی ‌ها ابتدا از سال ۸۴ که  تعداد کشته‌های حوادث رانندگی حدود ۲۵ هزار نفر بوده است با افزایش قیمت و سهمیه‌بندی سوخت در آن برهه زمانی کاهش یافت. تا اینکه چند سال بعد با تصویب قانون تشدید جرائم رانندگی و افزایش نرخ جرائم رانندگی مجدد تعداد تلفات رانندگی با کاهش شدید مواجه شد.

 معاون حمل ‌و نقل وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: در این مدت کمیسیون ایمنی راه‌ ها به‌ طور مرتب روند کاهش تلفات را رسد می ‌کرده و طبق پیش ‌بینی‌ ها تعداد تلفات ناشی از حوادث رانندگی در سال ۹۶ حدود ۱.۷ درصد نسبت به سال ۹۵ افزایش یافته است.

تقی زاده از تصویب نقشه راه ایمنی جاده ‌های کشور در کمیسیون فرعی امور زیربنایی دولت در هفته گذشته  خبر داد و گفت: این طرح هم‌ اکنون در انتظار ارائه در کمیسیون اصلی زیربنایی دولت است تا در صورت تصویب در جلسه هیئت دولت مطرح شود.

وی یادآور شد: در نقشه راه ایمنی راه ‌های کشور پیش‌ بینی شده است که طی ۱۰ سال تعداد تلفات رانندگی از ۱۶ هزار به ۹ هزار نفر کاهش یابد. اگر چه کار بسیار سختی است و باید برای دستیابی به اهداف نقشه راه تمام امکانات و نیروها را بسیج کرد.

این مقام مسئول بیان داشت: با توجه به شاخص جهانی تعداد کشته به ازای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت و احتساب قیمت سوخت فعلی تعداد تلفات رانندگی در ایران بالا نیست. اگرچه در کشورهای اروپایی که قیمت سوخت حدود ۴ تا ۵ برابر ایران است، تعداد تلفات رانندگی آن‌ ها نیز به همین میزان کمتر است. البته قیمت سوخت به ‌تنهایی ملاک کاهش تلفات رانندگی محسوب نمی ‌شود و اقدامات باید در قالب یک پکیج در نظر گرفته شود.

تقی زاده با اشاره به استراتژی‌ های حمل ‌و نقل و هدف مبارزه با خودرو محوری با نگاه توسعه حمل‌ و نقل عمومی بیان داشت: در همه کشورها قیمت خودرو ارزان و هزینه استفاده از آن گران تمام می ‌‌شود. اما در ایران این مساله برعکس بوده و قیمت سوخت نسبت به هزینه‌ و قیمت خودرو ارزان تر است. لذا ما معتقد هستیم که برای جلوگیری از اعمال فشار به مردم دولت باید تصمیماتی نسبت به کاهش تعرفه واردات خودرو و تاثیر آن بر کاهش قیمت خودروهای داخلی اتخاذ کند و چند ماه بعد از این تصمیمات اقدام به افزایش قیمت سوخت کند. اما باید توجه داشت که این اقدام مستلزم برنامه ‌ریزی و هماهنگی با سایر نهاد ها است.

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی از مکان‌ یابی ۵۰ مرکز  لجستیک کشور با استفاده از مدل ریاضی «OR»  به منظور جلوگیری از رفتار سلیقه‌ ای و بر پایه انتخاب ‌های علمی خبر داد.

خواندن 335 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395