چهارشنبه, 02 خرداد 1397 ساعت 08:46

اطلاعات تکميلي

  • معاون میراث فرهنگی:

مشارکت مردمی عامل موفقیت میراث فرهنگی است

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عصراقتصاد: یازدهمین آئین «انتخاب موزه‌های برتر» در خانه هنرمندان و با حضور جمع زیادی از موزه‌داران و مسئولان سازمان میراث فرهنگی برگزار شد. این آئین در راستای پیشرفت فرهنگی و نگاه مسئولان به ایجاد حس رقابت در ارتقاء سطح موزه‌ها و نزدیک شدن به استانداردهای جهانی برگزار می‌شود.

در ابتدای این مراسم و در ورودی خانه هنرمندان ساز «عبدالقادر مراغه‌ای» متعلق به قرن هشتم هجری که توسط «سیف‌الله شکری» بازسازی شده و برای نخستین بار در افتتاحیه جشنواره موسیقی فجر نواخته شده بود، اجرا شد.

«مجید رجبی معمار» مدیرعامل خانه هنرمندان ایران با بیان این‌که موزه‌ها و مکان‌های تاریخی زیادی در کشور وجود دارند که تاکنون نام بسیاری از آنها هنوز به گوش هیچ‌کس نخورده است، خطاب به مسئولان میراث فرهنگی و به خصوص مدیر ایکوم ایران بیان کرد: برای سال آینده خانه هنرمندان ایران حاضر است هفته‌ای ویژه در اختیار موزه‌های سراسر کشور قرار دهد تا همه‌ موزه‌ها با نقشه، آدرس، نام، کاربری و هر آنچه در موزه‌هایشان اتفاق می‌افتند، معرفی شوند.

وی همچنین با اشاره به اینکه سال آینده خانه هنرمندان ایران 20 ساله می‌شود، افزود: به همین زودی هر چه داریم موزه‌ای می‌شوند، لطفا 30 سال دیگر برای موزه‌ای شدن خانه هنرمندان ایران هم فکری کنید.

  • پیام نماینده دفتر منطقه ای یونسکو در تهران قرائت شد

 «محق» معاون مدیر دفتر منطقه‌ای غرب آسیا به نمایندگی از «استرکیش لاروش» مدیر و نماینده دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران که به دلیل ماموریت خارج از کشور در این مراسم حضور نداشتند، پیام او را برای یازدهمین آئین انتخاب موزه‌های برتر قرائت کرد.

در پیام وی آمده است:

همانطور که در اساسنامه یونسکو آمده به دلیل ترویج صلح و امنیت در جهان، موزه‌ها از مهم‌ترین موسسات حاضر در جوامع بشری  به شمار می‌روند.

آن‌ها ارتقا دهنده همکاری بین فرهنگ‌های گوناگون هستند و محرک جریان آزاد عقاید با حروف و تصاویر در عین حفاظت و نگهداری از آثار هنری و نقل و انتقال اشیاء فردی، هنری و علمی محسوب می‌شوند.

به همین دلیل در نوامبر ۲۰۱۵ کشورهای عضو یونسکو با تصویب توصیه‌های این سازمان در مورد حفاظت و ارتقا موزه‌ها بر تنوع و نقشی که آنها در جامعه برعهده دارند، صحه گذاشتند.

از این طریق راهکارهای جهانی حفاظت و ارتقا موزه‌ها و مجموعه‌های تاریخی را در برخورد با تغییرات عظیم امروز اجتماعی، اقتصادی و فناوری ارائه کردند.

در بخش دیگری از پیام وی با بیان این‌که گرامی‌داشت «روز جهانی موزه» به معنی انتقال این پیام است که موزه‌ها وسیله تبادل فرهنگی و غنی‌سازی فرهنگ، توسعه فهم متقابل، همکاری و صلح بین افراد هستند، آمده است: به لطف فناوری، موزه می‌تواند به افراد بیشتری در مقایسه با شنوندگان اصلی خود دسترسی داشته باشند.

  • شعار انتخاب شده برای موزه ها با تعریف صحیح نسبتمان با فناوری درست است

سید محمد بهشتی، رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری نیز در این آئین در سخنانی با اشاره به شعار ایکوم جهانی برای روز جهانی موزه اظهار کرد: در چند دهه گذشته موضوع ارتباطات و فناوری در عالم موزه‌داری به کار گرفته شده است. اگر نقاط مختلف دنیا را در عرصه‌های مختلف ببینید از این فناوری‌ها به خصوص با هدف برقراری ارتباط با مخاطب استفاده می‌کنند.

وی با بیان این‌که در بسیاری از عرصه‌ها تاخیری حدود 30 ساله داریم اما در حوزه موزه‌داری این مدت‌زمان کمتر است، ادامه داد: نوع مواجهه ما در دوران جدید نسبت به فناوری متفاوت بوده است، این علم کمک می‌کند تا نیازها را مرتفع کنیم.

وی استفاده از فناوری در دوران جدید را مشابه به زمانی دانست که زائران برای رسیدن به امامزاده داوود (ع) مجبورند از قاطر استفاده کنند وافزود: فناوری مانند قاطر است اما باید مراقب باشیم که فناوری را سوار قاطر کنیم نه این‌که برعکس آن رخ دهد. در این شرایط ممکن است مواجهه ما با فناوری جدید خطرساز باشد یعنی مخاطبان خود را از دست دهیم، به فناوری اکتفا کنیم و بگوییم دیگر نیازی به موزه‌دار نیست، یک ماشین ماموریت‌ها را انجام می‌دهد.

وی با تاکید بر این‌که اگر نسبت‌مان را با فناوری به درستی تعریف کنیم شعار انتخاب شده برای موزه‌ها در سال 97 نیز درست است، اظهار کرد: همه‌ تکنولوژی‌هایی که بشر تا 100 سال آینده می‌تواند ایجاد کند جانشین موزه‌داری نمی‌شود. شخص موزه‌دار معتبر و موثر است، از سوی دیگر قدیمی‌ترین ارتباط با موزه نیز از طریق موزه‌دار برقرار می‌شود.

سال سخت موزه‌داری

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نیز در سخنانی با اشاره به برگزاری سالانه آیین انتخاب موزه‌های برتر، گفت: با برگزاری چنین مراسمی مشارکت مردم در موضوع میراث فرهنگی را تسهیل می‌کنیم. مشارکت مردم و ایجاد موزه‌های خصوصی تا امروز نشان از موفقیت در این زمینه داشته است.

وی با بیان این‌اعتقاد که امسال باید موزه‌های خصوصی بیشتری در کشور ایجاد شود، ادامه داد: امسال کار سختی در ارتباط با شعار روز جهانی داریم و آن آشنا کردن موزه‌ها با فناوری‌های دنیاست.

وی برگزاری این آئین را مراسمی با جنبه‌ مستندسازی دانست و افزود: مستندات همیشه هستند و پژوهشگران به آنها رجوع می‌کنند. معیارهای مشخص شده برای انتخاب موزه‌های برتر  نیز نشان می‌دهد که چه میزان موزه‌دارها باید به جنبه‌های آموزش و مستندسازی کمک کنند.

  • فکری به حال اقتصاد موزه های کشور کنید

از دیگر سخنرانان این آئین «احمد مسجدجامعی» عضو شورای شهر تهران بوده که از مسئولان میراث فرهنگی و موزه‌ها خواست تا فکری به حال اقتصاد موزه‌های کشور کنند و با تهیه‌ اساسنامه‌ای منظم برای موزه‌ها، الگویی برای آینده‌ موزه‌های کشور ایجاد و به موزه‌های خصوصیِ در حد و اندازه‌ موزه‌های محلی توجه کنند.

  • شعار امسال ایکوم نیازمند کار جمعی است

«سیداحمد محیط طباطبایی» رئیس ایکوم – کمیته ملی موزه‌ها – ایران نیز در سخنانی با اشاره به شعار امسال ایکوم جهانی «ارتباطات نوین، خلاق، رویکردهای جدید و مخاطبان جدید»؛ مفهوم این شعار را فراتر از کار انفرادی دانست و ادامه داد: رسیدن به این شعار نیاز به کار جمعی دارد تا بتواند مخاطبان را در دنیا جذب کند.

وی تامل در دو شاخصه‌ مهم در موزه‌ها یعنی "داشتن استقلال مالی" و دیگر موارد در این نهادهای فرهنگی، طبق آن‌چه که بیانیه شورای موزه‌های جهانی اعلام کرده و اجرائی کردن طرح "هیات امنایی" در موزه‌های دولتی که از یکی دو سال گذشته مورد توجه بوده است، را از مواردی دانست که باید هر چه زودتر برای موزه‌های کشور اجرائی شوند و برای عملیاتی شدن آن‌ها به خصوص بحث هیات امنایی شدن موزه‌ها از سازمان میراث فرهنگی درخواست یاری کرد.

وی رویکرد اصلی جریان موزه‌ها را گسترش آن‌ها  در سطح کشور و جغرافیای عظیم آن‌ها دانست و ادامه داد: امیدواریم نهادهای غیردولتی مانند انجمن مجموعه‌داران و سایر نهادها که زیرساخت و بانی توسعه موزه‌ها را فراهم می‌کنند، گسترش پیدا کنند.

وی سپس از فعالیت موزه ملی ایران در طول یک سال گذشته تقدیر کرد و گفت: این موزه در این مدت تغییر رفتار و نگاه متفاوتی داشته است.

  • 12 شاخص برای انتخاب موزه‌های برتر

«علیرضا قلی‌نژاد» دبیر آئین معرفی موزه‌های برتر و عضو هیات اجرائی ایکوم نیز در گزارشی از استقبال موزه‌های سراسر کشور برای حضور در این مراسم سالانه خبر داد.

وی با اشاره به ۱۲ شاخص انتخاب موزه‌های برتر شامل «آموزش»، «بازدید از موزه»، «معرفی»، «نگهداری و حفاظت»، «پژوهش»، «توسعه مدیریت»، «خلاقیت و نوآوری»، «گردآوری»، «تلاش برای بقا»، «شعار روز جهانی موزه»، «کودک و نوجوان» و «اعمال استانداردهای فنی و توسعه فیزیکی» تشریح کرد: با ارسال فراخوان به همه موزه‌ها، ۹۵ موزه با ارسال مدارکی آمادگی خود را برای حضور در این مراسم اعلام کرده‌اند. پس از بررسی داوران ۷۰ موزه امتیاز ورود به مرحله داوری گرفته‌اند و ۶۰ داور پیشکسوت وظیفه داوری آن‌ها را برعهده داشتند.

در یازدهمین آیین انتخاب موزه‌های برتر که به همت کمیته ملی موزه‌های ایران (ایکوم) برگزار شد، از هفت موزه‌دار فعال، در گذشته و پیشکسوت نیز قدردانی شد.

خواندن 358 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395