چهارشنبه, 02 خرداد 1397 ساعت 09:50

اطلاعات تکميلي

  • نوبخت خبر داد؛

پرداخت 800 میلیارد تومان برای اشتغال روستایی و شهری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رئیس سازمان برنامه و بودجه از پرداخت 800 میلیارد تومان از منابعی خبر داد که برای اشتغال روستایی و شهری از محل صندوق توسعه ملی در نظر گرفته شد بود.

**ایجاد 240 هزار شغل با ساخت 200 هزار مسکن
محمدباقر نوبخت عصر روز سه شنبه در حاشیه نشست فراکسیون تولید و اشتغال در جمع خبرنگاران با بیان اینکه برنامه اشتغال جامع دولت شامل 7 موضوع می‌شود، گفت: یکی از این موضوعات درباره اشتغال روستایی و عشایری است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: در این خصوص از 1.5 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی و 1.5 میلیارد دلار به صورت ریالی توسط سیستم‌ بانکی اختصاص یافته است که در مجموع حدود 12 هزار میلیارد تومان برای بحث اشتغال در روستا و عشایر استفاده می‌شود.
نوبخت اضافه کرد: تاکنون 800 میلیارد تومان از این منابع برای ایجاد اشتغال در روستا و بین عشایر پرداخت شده است که از طریق چند مرجع همانند بانک کشاورزی، پست بانک و صندوق کارآفرینی اختصاص یافته است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به نشست فروردین ماه با فراکسیون تولید و اشتغال مجلس ادامه داد: در این نشست مقرر شد که در ابتدای خرداد ماه برای بررسی این طرح اشتغال که یکی از 7 طرح برای ایجاد اشتغال یک میلیون و 33 هزار نفری است جلسه‌ای برگزار شود که در این جلسه مشخص شد که تاکنون حدود 800 میلیارد تومان پرداختی داشته‌ایم و بانک‌ها این اطمینان را داده‌اند که اقدامات آنها روی غلتک افتاده چرا که آیین‌نامه‌های اجرایی آن تهیه شده است.
سخنگوی دولت یادآور شد: بانک‌ها این اطمینان را به اعضای فراکسیون تولید و اشتغال دادند که تا پایان خرداد ماه کارنامه درخشان‌تری برای ایجاد تسهیلات جهت ایجاد اشتغال به روستاییان و عشایر ارائه دهند که در اوایل تیرماه بار دیگر جلسه‌ای با فراکسیون تولید و اشتغال برای بررسی این موضوع برگزار شود.
نوبخت با اشاره به سایر برنامه‌های دولت برای ایجاد اشتغال افزود: یکی از برنامه‌های دولت ایجاد 200 هزار مسکن که شامل 50 هزار مسکن روستایی، 50 هزار مسکن حمایتی شهری و 100 هزار مسکن بافت فرسوده می‌شود که این برنامه حدود 240 هزار فرصت شغلی ایجاد می‌کند.
رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه 25 هزار فرصت شغلی در درون نوسازی ناوگان درون شهری نهفته است، ادامه داد: از دیگر برنامه‌های دولت ایجاد اشتغال از طریق تولید ماهی درون دریا، بخش کشاورزی، کشت گلخانه‌ای، گردشگری و صنایع وابسته و پیوسته کشاورزی است.
رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: یکی از بحث‌ها این است که آیا می‌توان خدمات را جزو تولید محسوب کرد که بر اساس تعریف قانونی چنین امری امکان‌پذیر است چرا که تولید شامل 3 بخش صنعت، کشاورزی و خدمات می‌شود که از این طریق نیز می‌توان ایجاد اشتغال کرد.
نوبخت خاطرنشان کرد: اگر بتوان از 73 هزار و 400 میلیارد تومان که مجلس در تبصره 18 قرار داده استفاده کرد می‌توان یک میلیون و 33 هزار شغل ایجاد کرد.
به گزارش خانه ملت، سخنگوی دولت با بیان اینکه در سال 96 از 797 هزار نفر که وارد بازار کار شده‌اند 790 هزار نفر توانستند جذب شوند، تصریح کرد: امیدوارم که با 7 موضوع که در قالب 12برنامه گنجانده شده بتوانیم بیش از یک میلیون فرصت شغلی ایجاد کنیم یعنی علاوه بر کسانی که تازه وارد بازار کار می‌شوند افراد بیکار در گذشته را شاغل کنیم.
منبع: ایرنا

خواندن 359 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395