چهارشنبه, 02 خرداد 1397 ساعت 10:16

مرکز آمار: تورم اردیبهشت به هشت درصد کاهش یافت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرکز آمار ایران نرخ تورم 12ماهه منتهی به اردیبهشت ماه ١٣٩٧ را هشت درصد اعلام کرد که نسبت به فروردین ماه ٠.١ واحد درصد کاهش نشان می دهد.

مرکز آمار تورم ماه پیشین (فروردین 1397) را 8.1 درصد ثبت کرده بود.

مرکز آمار ایران عصر سه شنبه اعلام کرد: در اردیبهشت ماه ١٣٩٧ عدد شاخص کل (١٠٠=١٣٩٥) به ١١٤.١ رسید که نسبت به ماه پیش ١.١ درصد افزایش یافت. 
در این ماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه پارسال ٨.٣ درصد بود؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ٨.٣ درصد بیشتر از اردیبهشت ١٣٩٦ برای خرید «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کردند که نسبت به این اطلاع در ماه پیش (هفت درصد) ١.٣ واحد درصد افزایش یافت. 
شاخص قیمت در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» نسبت به ماه پیش ٠,٨ درصد و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» ١.٢ درصد بالا رفت. 
نرخ تورم 12 ماه منتهی به اردیبهشت ماه ١٣٩٧ برای این 2گروه به ترتیب ١٠,٦ و ٧.١ درصد بود.
**خانوارهای شهری کشور
شاخص قیمت کل برای خانوارهای شهری کشور در اردیبهشت ماه به عدد ١١٤.١ رسید که نسبت به ماه پیش ١.١ درصد افزایش نشان می دهد. 
درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه پارسال ٨.٦ درصد و نرخ تورم 12 ماه منتهی به این ماه برای این دسته از خانوارها ٨.١ درصد بود.
**خانوارهای روستایی کشور
شاخص قیمت کل برای خانوارهای روستایی کشور در اردیبهشت ماه ١٣٩٧ به عدد ١١٤.٠ رسید که نسبت به ماه پیش ٠.٩ درصد افزایش نشان می دهد. 
درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه پارسال ٦.٦ درصد و نرخ تورم 12 ماه منتهی به اردیبهشت ماه برای این دسته از خانوارها ٧,٩ درصد بود.
**تغییر قیمت ها 
در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت ها نسبت به ماه پیش به اقلام گوشت گوسفند، موز، کاهو، کرفس و کشمش پلویی مربوط بود. 
در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» طلای ١٨ عیار، گوشی تلفن همراه، قطعات و لوازم جانبی کامپیوتر بیشترین افزایش قیمت را نسبت به فروردین ماه داشت.
در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بیشترین کاهش قیمت ها نسبت به ماه پیش مربوط به اقلام گوجه فرنگی، سیب زمینی و خیار می شد. 
کاهش قیمت محسوسی در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» رخ نداد.
منبع: ایرنا

خواندن 401 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395