جمعه, 04 خرداد 1397 ساعت 01:15

پوتین :لغو برجام عواقب ناگواری دارد/ مکرون :باید به ایران تضمین بدهیم

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

پوتین و مکرون درباره برجام گفت وگو کردند

رئیسان جمهوری روسیه و فرانسه در حاشیه همایش بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ دیدار و درباره موضوع های بین المللی ازجمله برجام گفت وگو کردند.
دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری روسیه اعلام کرد: دیدار پوتین و مکرون امروز در کاخ کنستانتینوف سن پترزبورگ برگزار شد.
بر اساس این گزارش، در دستور کار سران دو کشور وضعیت برجام، مسائل سوریه و اوکراین قرار داشت اما دو طرف به تفصیل درباره موضوع های همکاری های دوجانبه گفت وگو کردند.
شبکه تلویزیونی روسیه24 بخش کوتاهی از این دیدار را نشان داد که سران دو کشور درباره موضوع های مختلف دوجانبه و بین المللی گفت وگو می کردند.
رئیس جمهوری فرانسه در دیدار با پوتین گفت که اطمینان داریم پاریس و مسکو می توانند درباره مسائل کلیدی همچون ایران، سوریه و اوکراین با یکدیگر همکاری کنند.
وی افزود: امروز زمان آن فرا رسیده است که دو کشور که دارای موقعیت ویژه و عضو دائمی شورای امنیت هستند و روابط بسیار پایدار و تاریخی دارند با همکاری یکدیگر راه حل هایی برای مسائل مهم از جمله برجام پیدا کنند.
در دیدار روسای جمهوری روسیه و فرانسه موضوع های همکاری دوجانبه نیز مطرح و دو طرف در مورد این مسائل گفت وگو کردند.
رئیس جمهوری روسیه در این دیدار بر توسعه همکاری های مسکو و پاریس بویژه ضرورت افزایش همکاری های اقتصادی و بازرگانی تاکید کرد.

پوتین: عواقب لغو برجام ناگوار خواهد بود

رئیس جمهوری روسیه هشدار داد که عواقب لغو توافق درباره برنامه هسته ای ایران (برجام) ناگوار خواهد بود.
ولادیمیر پوتین شامگاه پنجشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه درحاشیه همایش بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ که از شبکه تلویزیونی روسیه24 به صورت مستقیم پخش می شد، گفت: با رئیس جمهوری فرانسه درباره وضعیت پیرامون برجام و خروج آمریکا از این توافق گفت وگو کردیم.
پوتین ادامه داد: موضع روسیه درباره برجام مشخص است و ما معتقدیم که این توافق را باید حفظ کرد.
وی به دیدار اخیر خود با مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی اشاره کرد و گفت : یوکیا آمانو اعلام کرد که ایران به تمام تعهدات خود در چارچوب برجام عمل می کند.
پوتین تاکید کرد: هیچ دلیلی برای لغو برجام وجود ندارد و پیامدهای این اقدام ناگوار خواهد بود.
رئیس جمهوری روسیه ادامه داد: از مواضع فرانسه و کشورهای اروپایی در مورد برجام استقبال و از آن حمایت می کنیم.
پوتین تصریح کرد: روسیه هیچگاه از اقدامات یکجانبه حمایت نکرده و تحریم های یکجانبه در مورد کشورهای دیگر وضع نکرده است. هر گونه محدودیت باید از سوی شورای امنیت سازمان ملل اعمال شود و بقیه اقدامات خارج از این چارچوب غیرقانونی است.
رئیس جمهوری روسیه با اشاره به پیشنهاد مکرون درباره گفت وگو در خصوص موضوعات خارج از برجام با ایران افزود: در مورد برنامه موشکی و وضعیت منطقه می توان با ایران گفت وگو کرد اما این موضوع را نباید تحمیل کرد زیرا در این صورت از برجام خارج می شویم.

رئیس جمهوری فرانسه؛ باید تضمین های لازم درمورد اجرای برجام به ایران داده شود

رئیس جمهوری فرانسه اعلام کرد که شرکت های اروپایی به رغم امکان تحریم های آمریکا، علاقمند به حفظ همکاری با ایران هستند و باید تضمین های لازم را در مورد اجرای برجام به تهران بدهیم.
امانوئل مکرون شامگاه پنجشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در حاشیه همایش اقتصادی بین المللی سن پترزبورگ که از شبکه روسیه 24 به صورت مستقیم پخش می شد، گفت: کشورهای اروپایی در روزهای اخیر اعلام کرده اند که در برجام می مانند.
وی با اشاره به اینکه سه کشور اروپایی از امضاکنندگان برجام هستند، اظهار داشت: مفاد برجام از سوی این کشورها اجرا می شود.
مکرون یادآوری کرد: در اجلاس هفته گذشته صوفیه اعلام کردیم که ایران به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل کند تا شرکت های ما بتوانند با شرکای خود راه حل مناسب بیابند و موقعیت خود را به رغم تحریم های آمریکایی حفظ کنند و در ایران بمانند.
رئیس جمهوری فرانسه تصریح کرد: ایران به تعهدات خود عمل می کند و اطلاعاتی که از آژانس بین المللی انرژی اتمی دریافت کردیم، مثبت است، بنابرین می خواهیم برجام حفظ شود.
وی همچنین خاطرنشان کرد که با حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران درخصوص برنامه هسته ای ایران پس از سال 2025 گفت وگو کرده و این مذاکره مهم بوده است.
مکرون با بیان اینکه برجام توافق خوبی است، اضافه کرد: این توافق را باید حفظ کرد.
وی افزود: باید اعتماد ایران را جلب کنیم و در آن صورت شرایط را برای پایبندی این کشور به برجام تامین می کنیم.
رئیس جمهوری فرانسه خاطرنشان کرد که باید تلاش شود چارچوبی که در سال 2015 در مورد برنامه هسته ای ایران ایجاد شده است، حفظ شود.
منبع:ایرنا

 

خواندن 712 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395