شنبه, 05 خرداد 1397 ساعت 00:00

اطلاعات تکميلي

  • برای حذف تأثیرات دلار از صنایع کشاورزی؛

استفاده از سرمایه و تشکل‌های مردم‌نهاد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ساناز بردبار

عصر اقتصاد: طرح یکپارچه‌سازی اراضی کشاورزی و تجمیع سرمایه کشاورزان باهدف مدیریت صحیح مزرعه، تجمیع زمین‌های خرده‌مالک و افزایش راندمان تولید بایستی در تمامی نقاط کشور اجرا شود تا میزان بهره‌وری در تمامی حوزه‌های کشت افزایش یابد. از آنجا که برای مقاوم سازی اقتصاد در مقابل تکانه های ناشی از نوسانات نرخ ارز نباید به سرمایه‌گذاران خارجی متکی بود تا در موقعیت هایی مانند خروج آمریکا از برجام نگران وضعیت تولید و صنایع حوزه کشاورزی باشیم.

علی ابراهیمی عضو کمسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در این خصوص در گفت‌وگو با عصر اقتصاد بابیان اینکه در خصوص سرمایه‌گذاری‌های خارجی نمی‌توان کاملاً  ناامید بود و سرمایه‌گذاری‌های  متوسط شدنی است، گفت: این شرایط زمان خوبی است که سرمایه‌گذاری‌های تجمیعی در حوزه کشاورزی توسط خود کشاورزان صورت گیرد.

وی بابیان اینکه اراضی کشاورزان و باغداران براثر خرید فروش و تقسیم بین ورثه عمدتاً خردشده است، افزود: کاشت این اراضی برای مالکین صرفه اقتصادی ندارد و نمی‌توان بر روی آن برنامه‌ریزی کرد.

عضو کمسیون کشاورزی ادامه داد: در بهترین راه دولت در قالب شرکت‌های سهامی‌گرا (با مشارکت سرمایه‌های مردمی) و استفاده از توان صندوق‌های حمایت از توسعه بخش کشاورزی به تجمیع اراضی و سرمایه کشاورزان بپردازد.

 نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی با تأکید به اینکه با برنامه‌ریزی در راستای تجمیع زمین‌های زراعی می‌توان، سرمایه مردم را تجمیع و قدرت مالی نسبتاً خوب ایجاد کرد، تأکید کرد: این موضوع همچنین سبب می‌شود تا اراضی کشاورزان در کنار یکدیگر توسط شرکت‌های سهامی زراعی بر اساس سهم اراضی مشارکت داشته باشند و اراضی قابلیت برنامه‌ریزی الگوی کشت را خواهند داشت.

وی ادامه داد: درگذشته نیز در قانون اصلاحات اراضی تشکیل شرکت‌های سهامی زراعی در دستور کار قرار داشته است.

عضو کمسیون کشاورزی مجلس با تأکید به اینکه این مسئله را دولت می‌تواند در قالب پیشنهاد ارائه دهد و حمایت کند، افزود: همچنین بایستی ابعاد حقوقی را نیز برای آن در نظر بگیرد تا مشکلی برای مالکیت افراد به وجود نیاید.

وی در پایان فقدان رغبت مردم را در سرمایه‌گذاری‌های اشتراکی عدم اطمینان از حفظ قدرت تصمیم‌گیری و مالکیت عنوان کرد و افزود: در این راستا دولت برای اجرای این طرح باید اطمینان لازم را به کشاورزان دهد

خواندن 301 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395