شنبه, 05 خرداد 1397 ساعت 04:00

افزایش 504 واحدی شاخص کل در هفته گذشته

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مسعود وطنخواه

عصر اقتصاد: شاخص کل بورس در هفته گذشته 504 واحد افزایش یافت و در سطح 95 هزار و 445 واحد ایستاد. شاخص کل بورس هر 5 روزکاری هفته گذشته را سبز پوش بود. به این ترتیب شاخص کل بورس بازدهی 0.5 درصدی را در هفته گذشته تقدیم سرمایه گذاران کرد.در روزهای کاری هفته گذشته شاخص کل به ترتیب 162 واحد، 33 واحد، 91 واحد، 2 واحد و 215 واحد را به ثبت رساند. اما مجموع ارزش معاملات خرد در هفته گذشته نسبت به هفته ماقبل، 23 درصد کاهش یافت و با افت 1 هزار و 473 میلیارد ریالی، به 1 هزار و 473 میلیارد ریال رسید.

حجم معاملات هفته گذشته در مقایسه با هفته ماقبل28 درصد کاهش مواجه شد و با افت 1 هزار و 890 میلیون سهمی به 4 هزار و 670 میلیون سهم رسید. اما ارزش معاملات در همین مدت 47 درصد افزایش یافت و با رشد 7 هزار و 210 میلیارد ریالی، به 22 هزار و 352 میلیارد ریال رسید. همچنین دفعات داد و ستد با کاهش 20 درصدی روبرو شد و با کاهش 57 هزار و 318 نوبت به 215 هزار و 764 نوبت رسید.

شاخص بازار اول در هفته گذشته با رشد ۳۵۷ واحد به سطح ۶۷ هزار و ۹۷۱ واحد رسید. همچنین شاخص بازار دوم با بیش از هزار واحد رشد سطح ۲۲ هزار و ۳۳۹ واحدی را تجربه کرد. شاخص آزاد شناور نیز هفته گذشته ۵۴۵ واحد افزایش یافت و توانست تا رقم ۱۰۱ هزار و ۹۳۱ بالا رود. در عین حال شاخص صنعت نیز با ۵۱۰ واحد رشد به سطح ۸۵ هزار و ۶۰۳ را تجربه کرد.

گروه رایانه و فعالیت‌های وابسته در پنج روز کاری هفته گذشته، شاهد حجم و ارزش معاملات متعادل بودیم، به طوری که در آخرین روزمعاملاتی هفته گذشته، شاهد تعادل اکثریت سهام گروه رایانه بودیم. داده پردازی ایران که آخرین روز هفته گذشته نزولی بود، توانست بازدهی منفی 3 درصدی را بدست آورد داده پردازی  که در زمینه عرضه محصولات و خدمات کامپیوتری در زمینه کامپیوترهای بزرگ، شبکه ارتباطی - راه‌حل‌های جامع در زمینه طرح‌های انفورماتیک - ارایه، نصب و پشتیبانی نرم افزارهای خارجی فعالیت دارد با سرمایه 650 میلیارد ریالی و سهام شناور 22 درصدی، برای هر سهم 360 ریال سود گزارش کرده است.

گروه انبوه سازی و مستغلات نیز در هفته گذشته، نظیر دیگر گروه‌ها با رونق همراه بود، قیمت سهام گروه ساختمان که در پی رکود چند ماه قبل با کاهش مواجه شده بود و قیمت‌ها به سطوح جذابی رسیده بودند در هفته گذشته نیز مانند هفته ماقبل، گروه ساختمانی مورد توجه عموم فعالان بازار سرمایه واقع شد. آخرین روز هفته در گروه انبوه سازی و مستغلات در بازار سرمایه شاهد صعودی بودن نمادها بودیم، در این گروه توریستی و رفاهی آبادگران در هفته گذشته، بازدهی 9.5 درصدی را در حالی بدست آورد که با سرمایه240 میلیارد ریالی و سهام شناور 42 درصدی، برای هر سهم 4 ریال سود گزارش کرده است.   

 هفته گذشته گروه بیمه، نسبت به گروه‌های دیگر بازار سرمایه، روزهای خوبی را تجربه نکردند. گروه بیمه که ارتباط مستقیم با قراردادهای بیمه خارج کشور دارند و هر اتفاقی که سبب به هم خوردن یا کار نکردن با شرکت‌های بیمه اتکایی خارج از کشور، می تواند عملیات بیمه ای را در شرکت‌های بیمه ای داخل کشور با مشکل مواجه کند. مشکلات سیاسی در اجرای برجام که می تواند موجب خروج شرکت‌های بیمه اتکایی شود از یک طرف و الزام شرکت‌های بیمه ای برای اجرای استاندارد‌های حسابرسی توسط بیمه مرکزی سبب شده است که آینده شرکت‌های بیمه ای نامعلوم شود. از آنجا که فعالان بازار سرمایه برای سرمایه گذاری در سهامی، همواره وضعیت حال و آینده را در نظر  می گیرند، هر گونه نامعلومی در وضعیت صنایع تاثیر مستقیم در تصمیم گیری فعالان بازار دارد.

گروه سیمانی در هفته گذشته هر چند با اقبال سرمایه گذاران مواجه شد اما هنوز از رشد‌های بالا در این گروه خبری نیست. تعدیل‌های منفی و کاهش قیمت سهام این گروه در ماه‌های گذشته سبب شده است که قیمت‌های این گروه به سطوح جذاب برسد اما مشکلات مربوط به صنعت سیمان به دلیل کاهش تقاضا و عرضه مازاد سبب شده است که سود این گروه کاهش پیدا کند.    

مشکلات فروش شرکت‌های سیمانی که شامل نگهداری طولانی مدت، مالیات‌های بالا از طرف کشورهای وارد کننده و کاهش ساخت و سازها سبب شده است رونق این گروه کاهش یابد. گروه سیمانی در هفته گذشته مانند ماه‌های گذشته، شاهد کاهش حجم و ارزش معاملات بود. کاهش ساخت و ساز و معاملات مسکن، مشکلات صادراتی برای شرکت‌های تولید کننده سیمان، افزایش هزینه‌های سربار سبب شده است که سود دهی شرکت‌های سیمانی با کاهش همراه شود که همین سبب کاهش قیمت سهام این گروه شده است. هر چند این کاهش قیمت موجب ارزندگی و پایین آمدن قیمت سهام سیمانی شده است اما به دلیل رونق نداشتن صنعت ساختمان و صادرات این ماده معدنی، غیر از مثبت شدن دو یا چند روزه و به اصطلاح حرکت‌های اصلاحی موقت، هنوز این گروه نتوانسته است مورد استقبال فعالان بازار سرمایه قرار گیرد.

هفته گذشته در گروه فلزات اساسی، شاهد پویایی نسبتا خوبی بودیم به طوری که نماد فولاد خراسان بازدهی 9.5 درصدی را بدست آورد. فولاد خراسان که طرح جدید خود را به تازگی افتتاح کرده است در چند هفته گذشته مورد استقبال سرمایه گذاران قرار گرفته است. شرکت فولاد مبارکه اصفهان نیز در هفته گذشته بازدهی 3 درصدی را در حالی بدست آورد که تمام روزهای کاری هفته گذشته، با قیمت مثبت همراه بود. نماد ذوب آهن نیز بازدهی 4 درصدی را درحالی بدست آورد که آخرین روزکاری هفته گذشته با صف خرید همراه بود. زمزمه‌های افزایش سرماهی از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها و کاهش زیان عملکردی در شرکت ذوب آهن سبب شده است این شرکت با استقبال مواجه شود. ذوب آهن با سرمایه 33 هزار میلیارد ریالی و قیمت 800 ریالی، برای هر سهم 1 ریال زیان پیش بینی کرده است.

 

 

 

خواندن 337 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395